Facebook Pixel

У світі наближається «золоте століття працівників»: чи візьмуть до нього Україну

Наразі питання демографії набуває стратегічного значення для України. Війна далека від переможного завершення, але вже зрозуміло, що одним із факторів, що суттєво обтяжують процеси відновлення, стане гостра нестача робочих рук. The Page нещодавно докладно написало про демографічні тренди в Україні, як змінилося населення країни за час повномасштабної війни та що можна протиставити негативним тенденціям.

У багатому ж світі (його уособлюють країни об'єднання ОЕСР), на думку журналу The Economist, на працівників чекає золоте століття. У міру старіння суспільства праця краще винагороджується, особливо ручна праця, яку важко замінити технологіями. Уряди підтримують вимоги підвищення заробітної плати, і, ймовірно, продовжуватимуть це робити. Штучний інтелект (ШІ) дає працівникам, особливо менш кваліфікованим, підвищення продуктивності, що також може привести до підвищення заробітної плати. Деякі з цих тенденцій посилюватимуть інші: наприклад, там, де не вистачає робочої сили, використання технологій з більшою ймовірністю приведе до збільшення заробітної плати. Результатом буде трансформація роботи ринків праці.

Чому зростає цінність праці

Наразі населення працездатного віку навіть у Китаї скорочується, а геополітична нестабільність робить аутсорсинг менш привабливим. Багатий світ також стикається з нестачею робочої сили. Опитування, проведене кадровою фірмою ManpowerGroup у 41 країні, показує, що 77% компаній щосили намагаються заповнити вакансії, що вдвічі більше, ніж у 2015 році. Дві третини польських промислових компаній говорять, що нестача робочої сили є однією з основних причин, що стримують зростання виробництва. У Німеччині послуги громадського транспорту скоротилися через брак водіїв автобусів та поїздів. У Південній Кореї люди похилого віку все частіше залишаються на роботі, щоб уникнути дефіциту робочої сили: близько 59% людей віком від 55 до 79 років працюють у порівнянні з 53% десять років тому.

Населення працездатного віку, млрд осіб

Населення працездатного віку, млрд осіб

Праця стала настільки цінною, що підприємства починають її накопичувати. Опитування невеликих американських компаній показало, що більше 90% з них прагнуть за можливості зберегти співробітників. У Німеччині, де з початку минулого року економіка перебуває у стагнації, у центрах зайнятості близько 730 000 вакансій, що близько до рекордного рівня. Безробіття становить лише 3%. Частково через нестачу робочої сили багатий світ переживає імміграційний бум, а населення іноземного походження зростає рекордними темпами. Проте майбутні дефіцити робочої сили такі, що навіть імміграція такого масштабу їх не поповнить.

Більшості країн ОЕСР вдалося зберегти чи навіть підвищити мінімальну заробітну плату у реальному вираженні під час нещодавнього сплеску інфляції. У всьому багатому світі трильйони доларів також витрачаються на спробу прискорити перехід до «зеленої» економіки, зменшити залежність від Китаю та створити робочі місця.

Які переваги вже отримують робітники

Макроекономічна політика, яку воліють сьогоднішні політики та чиновники, влаштовує робітників. Західні лідери хочуть бути впевненими, що вони зможуть боротися на наступних виборах, маючи при цьому можливість вказати на здорову зайнятість і зростання заробітної плати, особливо для малооплачуваних верств населення.

Цей підхід вже дає плоди працівникам. Наприклад, дефіцитні ринки праці США призводять до швидкого зростання заробітної плати, оскільки працівники змінюють роботу у пошуках вищої оплати, і бідніші працівники отримують найбільшу вигоду.

Агентство зайнятості Німеччини веде підрахунок робочих місць, які стикаються з гострою нестачею робочої сили. Цього року до списку, що складається із 152 назв, додалося 48 професій. Більшості з них потрібна технічна, а не академічна освіта, а найгостріший брак спостерігається у будівництві та охороні здоров'я. Японія пропонує обмежені за строком візи для робітників у десятці областей, включаючи виробництво деталей машин та суднобудування, а заробітна плата в країні зростає швидше, ніж будь-коли за останні три десятиліття.

Динаміка реальних погодинних зарплат у США

Динаміка реальних погодинних зарплат у США

Щільність ринків праці спонукає профспілки вимагати більше вільного часу. У ході майбутніх переговорів німецькі сталеливарники домагатимуться 32-годинного робочого тижня замість 35-годинного. В Іспанії новий уряд хоче скоротити стандартний 40-годинний робочий тиждень на дві з половиною години. Навіть американці хочуть працювати менше.

Як ШІ змінює ринки праці

Багато керівників сподіваються, що ШІ зможе виконувати завдання, які вимагають творчості, імпровізації та навчання і раніше були недоступними для машин. У компаній є сильні стимули щодо його прийняття. Дослідження, проведене Діном Альдеруччі з Університету Карнегі-Меллона з використанням даних американських патентів за період з 1990 по 2018 рік, показало, що фірми, які впроваджували інновації з використанням базових форм ШІ, мали зростання зайнятості на 25% швидше та зростання доходів на 40% швидше.

Якщо технологія допоможе працівникам сфери послуг бути кориснішими, це підвищить продуктивність і, можливо, також задоволеність роботою. Недавнє дослідження, проведене Еріком Бріньйолфссоном з MTI, показує, що таким працівникам вдається вирішувати на 14% більше проблем на годину за допомогою бота зі ШІ, водночас найбільшу вигоду від цього інструменту отримують ті, у кого найнижчі показники продуктивності. Згідно з опитуванням ОЕСР, близько 80% працівників виробництва та фінансових послуг, які використовують ШІ, повідомили, що він підвищує їх продуктивність. Переважна більшість також каже, що це покращує умови праці.

Перші дані від фрілансерів, які редагують або пишуть тексти, дозволяють припустити, що ChatGPT знизив щомісячний дохід на 5,2%. Однак до таких висновків слід ставитися з часткою скептицизму, оскільки вони показують вплив ШІ до того, як ринки праці адаптувалися до нього.

Якщо попит сильно зросте в міру падіння цін, ті, хто займається роботою, на яку впливає ШІ, можуть виграти від більш високої продуктивності: вони зможуть обслуговувати більше клієнтів. Хороша новина полягає в тому, що більша продуктивність призводить до збільшення попиту в інших місцях. Уявіть собі робота, який робить телефони кращими, ніж люди. Його використання призводить до здешевлення телефонів, підвищення попиту і, отже, збільшення виробництва. Своєю чергою це означає зростання попиту на дизайнерів телефонів та програмістів застосунків.

Хоча ШІ витіснить робітників, навколо нього та в інших частинах економіки будуть створені нові завдання. Навички, необхідні для нових завдань, не обов'язково будуть цифровими, а тими, які найкраще доповнюють ШІ. Наприклад, лікарням можуть бути потрібні медсестри з прекрасними манерами роботи біля ліжка хворого.

«Технологічний прогрес досі заміняв рутинні завдання, спочатку фізичні у 1970-х, потім офісні у 1990-х, – зазначив Мелані Арнц із Гейдельберзького університету. – Тим часом висококваліфіковані фахівці опинилися на боці прогресу, і в результаті їхня заробітна плата зросла».

Сили, що трансформують ринки праці – демографічні зміни, політика та ШІ, – взаємодіятимуть по-різному в різних умовах. У місцях з населенням, що швидко старіє, спостерігатиметься брак робочої сили, особливо в професіях, які потребують фізичної праці. Поки макроекономічна політика залишається експансіоністською, тиск, що підвищує, на заробітну плату зберігатиметься. Це стимулюватиме використання ШІ, що також може призвести до підвищення заробітної плати. Урядам необхідно буде усунути бар'єри у регульованих професіях, таких як охорона здоров'я, щоб можна було скористатися цими перевагами. Керівникам доведеться виявляти гнучкість при реорганізації фірм.

Приєднуйтесь до нас в соцмережах!
Подякувати 🎉