Чому НБУ вирішив відновити регуляторні вимоги до банків

Результати першого етапу оцінки стійкості 20 найбільших українських банків (їм належать 90% чистих активів банківської системи) дозволяють поновлювати та вводити нові регуляторні вимоги до них, йдеться у повідомленні регулятора.

«В результаті оцінки якості активів сукупне коригування кредитного ризику склало близько 1% від його обсягу за даними банків. Отже, більшість банків адекватно оцінюють потенційні втрати кредитного портфеля та відображають резерви під знецінення кредитів», – вважає НБУ.

Другий та третій етапи оцінки стійкості банків продовжуються, їх завершення заплановано на грудень 2023 року.

«Підвищені вимоги до нормативів достатності капіталу можуть виникнути лише у кількох банків, більшість із яких вже мають достатній запас капіталу, у тому числі за рахунок накопичених доходів», – зазначив регулятор.

На його думку, банківський сектор пристосувався до роботи в умовах повномасштабної війни та показує ознаки зростання. Корпоративне кредитування відновлюється, а роздрібне – зростає у всіх сегментах. Банки зберігають високі показники прибутковості, що забезпечують подальше нарощування капіталу, а зростання їхнього капіталу продовжуватиметься, незважаючи на очікуване підвищення ставки податку на прибуток банків.

«З огляду на попередні результати оцінки стійкості банків та поточний стан сектору, Національний банк відновлює раніше призупинені регуляторні вимоги до банків та вводить нові», – йдеться у повідомленні.

Зокрема, банки з 29 грудня 2023 року мають враховувати у нормативах достатності капіталу 100% операційного ризику (нині враховується 50%) та відняти з капіталу 100% непрофільних активів (зараз 75%).

З 1 січня 2024 року до високоякісних ліквідних активів при розрахунку LCR можна буде включати не більше 60% коштів на коррахунках в інших банках замість нинішніх 80%.

Довідка: Коефіцієнт покриття короткострокової ліквідності (LCR) розраховується як відношення сукупності високоліквідних активів до чистого відтоку коштів протягом 30 днів.

До 1 січня 2024 року банки мають розробити внутрішні документи щодо процесу оцінки достатності внутрішнього капіталу (ICAAP), а до 31 травня 2024 року – подати звіти про процес ICAAP у тестовому режимі.

Наступного року планується відновити визначення розміру операційного ризику на підставі актуалізованої річної фінансової звітності за 2021–2023 роки.

Крім того, до 1 жовтня 2024 року банки мають оновити та подати регулятору плани поновлення діяльності.

Нацбанк зазначив, що ці вимоги відповідають зобов'язанням України щодо імплементації норм законодавства Європейського Союзу, а також Базельським рекомендаціям.

Надалі з урахуванням стану банківської системи та результатів оцінки стійкості будуть визначатися терміни та плани активації буферів капіталу.

Читати на The Page