Дві години зі світлом: чи можливий апокаліптичний сценарій в Україні цієї зими

Внутрішнє виробництво електроенергії в Україні через російські обстріли та окупацію скоротилося більш ніж на половину: з близько 55 гігават електроенергії до нижче ніж 20 гігават. Електростанції не можуть збільшити виробництво, і навіть за максимальних обсягів імпорту електроенергії не вистачає для покриття всіх потреб. Тож «Укренерго» було змушене запроваджувати графіки погодинних відключень світла для побутових споживачів.

В уряді кажуть: ситуація в енергосистемі складніша, ніж у 2023 й 2022 роках. The Page поцікавився в експертів з енергетики, до чого українцям готуватися наступної зими.

Яка зараз ситуація в енергетиці

Об’єкти теплової та гідрогенерації зазнали найбільших руйнувань з боку росіян. Також істотно пошкоджено об’єкти мережі передачі.

«Загальні втрати системи — до 9 ГВт потужності, — зазначив міністр енергетики Герман Галущенко під час зустрічі з представниками держав-членів ЄС в МАГАТЕ. — Ситуація наразі значно гірша, ніж у 2022 — 2023 роках. Застосовуються обмеження для споживачів. Ми готуємося до досить складної ситуації взимку».

Фото: pixabay.com

За словами міністра, ворог націлений домогтися повного блекауту в Україні. Щоб цього не сталося, з другої половини травня в Україні почали вводити графіки відключень електроенергії для побутових споживачів. «Укренерго» доводить до обленерго обсяги лімітів споживання для кожного регіону та часові межі, в які вони діють. Далі обленерго розподіляють електроенергію так, щоб не перевищувати ліміт у кожну годину. На практиці тривалість відключень у різних регіонах відрізняється: подекуди обмеження вводяться на дві години, а в Києві світла може не бути 8 — 12 годин на добу.

Чому в Києві тривалість відключень більша

«У Києві відключають трохи більше, ніж по решті регіонів. Це повʼязано, зокрема, з великою кількістю критичної інфраструктури. Тобто від максимально можливого обʼєму споживання віднімається обʼєм критичної і вже залишок розподіляється між всіма споживачами», — пояснив директор компанії YASNO Сергій Коваленко.

У Кабміні підготували постанову №600. Якщо вона буде ефективно імплементована, ситуація з вимкненням світла у столиці значно покращиться, сказав The Page директор енергетичних та інфраструктурних програм Центру Разумкова Володимир Омельченко. Згідно з документом, оператор системи передачі має розраховувати потужність споживачів без критично важливих об’єктів, які мають пріоритетне електропостачання.

Чи можливий повний блекаут в Україні взимку

За базовим сценарієм, беручи до уваги поточну ситуацію в енергосистемі країни, блекаутів взимку очікувати не варто, каже The Page голова Бюро комплексного аналізу та прогнозів, експерт з енергетики Сергій Дяченко.

«У тому стані, в якому перебуває енергетика, оперуючи даними щодо стану генерації, блекауту не буде. Блекаут — це явище, коли розвалюється енергосистема і вся країна або значна частина регіонів повністю знеструмлена. Тобто це системна аварія. У такій ситуації, якщо не встигають виключити [споживачів], може горіти обладнання… Такого не буде», — певен експерт.

Фото: censor.net


Проте обмежень споживання з великою ймовірністю в Україні наступної зими уникнути не вдасться, кажуть фахівці. Головне питання — якою може бути їх тривалість.

«Світло буде за будь-яким сценарієм. В енергосистемі є нестача електричної енергії, вона може бути взимку як більшою, так і меншою. Це залежить від того, які дії будуть вжиті всіма учасниками цього процесу — від уряду до територіальних громад і громадян. Те, наскільки ці заходи будуть ефективними, залежить, наскільки великим буде нестача електричної енергії. Оптимістичний сценарій від песимістичного відрізняється величиною дефіциту. Але нічого катастрофічного, апокаліптичного, ніяких блекаутів, колапсів не очікується», — наголосив The Page директор спеціальних проєктів у Науково-технічному центрі «Психея» Геннадій Рябцев.

Фото: pexels.com

За яких умов світло може бути дві години на добу

Ситуація, коли електрика надходитиме у домівки українців тільки на дві години на добу, можлива. «Зараз активно ведуться ремонтні роботи. Питання — встигнути [до зими]. Відновити все повністю не вдасться, але покращити можна. Якщо не буде полагоджена додаткова кількість обладнання, а обсяги споживання будуть не такі, як зараз, а буде занадто велике навантаження, коли населення почне вмикати обігрівачі, тоді можуть бути включення тільки на декілька годин на добу. Це, на жаль, можливо», — припускає в коментарі The Page голова Бюро комплексного аналізу та прогнозів Сергій Дяченко.

В уряді кажуть: головна надія України — атомна генерація. «Ми готуємось до того, щоб взимку працювали всі дев’ять енергоблоків АЕС, це наш спосіб вижити», — наголосив Герман Галущенко і додав, що важливе завдання — захистити атомну енергетику.

Фото: pexels.com

Масовані атаки здатні перекреслити всі ремонтні потуги, застерігають експерти. «На 90% проходження осінньо-зимового періоду залежить від наших партнерів: чи зможуть вони надати нам у достатній кількості засобів протиповітряної оборони, далекобійних ракет, щоб знищувати носії ракет ще на території росії. Адже якщо потужні бомбардування продовжаться, ніякі ремонти і ніяка децентралізована генерація тут не допоможуть. Адже щоб її збудувати у достатній кількості, необхідні роки», — переконаний Володимир Омельченко.

Загалом опитані The Page експерти прогнозують оптимістичний сценарій в Україні взимку. Він відбудеться за умов передачі достатньої кількості ППО західними партнерами, активних ремонтних робіт та ощадливого споживання електроенергії з боку населення.

Читати на The Page