Facebook Pixel

Відключення електроенергії: «Укренерго» відповіла на найчастіші запитання

В Україні продовжуються обмеження споживачів (відключення електроенергії), що розпочалися в середині травня. Цей процес дуже болючий і викликає багато питань. На найчастіші з них відповіла компанія «Укренерго», яка керує процесом генерації та розподілу енергії у країні.

Чому відключення почалися не взимку, а у травні?

Головна причина відключень – російські масовані ракетні удари по електростанціях. З 22 березня їх було вже п'ять: 22 та 29 березня, 11 та 27 квітня, 8 травня. Пошкоджено всі великі тепло- та гідроелектростанції. Вони більше не можуть виробляти стільки ж електроенергії, як до атак. Решта – наслідки цього.

В енергосистемі виник і почав зростати дефіцит електроенергії. Для компенсації енергетики застосовували імпорт електроенергії та аварійну допомогу з країн Європи, а також обмеження споживання для промисловості.

Але з 13 травня через похолодання споживання електроенергії почало стрімко зростати (витрати на обігрів). Електростанції не можуть збільшити виробництво, і навіть за максимальних обсягів імпорту – електроенергії не вистачає для покриття всіх потреб. Для підтримки балансу між споживанням та виробництвом, що є головною умовою безпечної роботи енергосистеми, «Укренерго» було змушене запровадити аварійні, а згодом погодинні відключення світла також і для побутових споживачів.

Чому «Укренерго» та обленерго вказують різний час відключень?

Процес встановлення обмежень має такий вигляд.

«Укренерго» повідомляє обленерго обсяги лімітів споживання для кожної області та часові межі, в які вони діють.

Обленерго розподіляють отриманий обсяг електроенергії для споживачів так, щоб не перевищувати ліміт у кожну годину. Насамперед, електроенергією забезпечується критична інфраструктура (лікарні, котельні, водоканали та ін.). Залишок розподіляється між промисловими та побутовими споживачами у кожній області. Всіх споживачів ділять на черги та складають графік для них.

Але чи вимикатимуть світло у запланований годинник – залежить від того, чи перевищить область ліміт споживання.

Чому світло вимикають уночі, коли споживання падає?

Вночі споживання менше, але воно також потребує балансування. Атаки пошкодили ТЕС та ГЕС, які за необхідності здатні швидко збільшувати виробництво електроенергії. А зараз ще йде на спад повінь, тобто води в річках стає менше. Тому ГЕС не можуть працювати вночі так само ефективно, як у попередні тижні. Збалансувати систему можна було б імпортом електроенергії, але вночі його надходить недостатньо.

«Укренерго» залучає аварійну допомогу із сусідніх країн, але цілодобово її брати неможливо, тож доводиться застосовувати відключення.

Коли користуватись пральною машиною та нагрівати бойлер?

У ситуації, що склалася, користування потужними електроприладами бажано перенести на денні години: з 11:00 до 17:00. Це пік сонячної активності і сонячні електростанції покривають дефіцит.

Доповнення The Page. З 1 червня на ринках електроенергії встановлюються нові граничні ціни. Одна з головних цілей їхнього запровадження – бажання зробити економічно вигідним імпорт електроенергії в нічний час, що призведе до зростання обсягів.

Зазначимо – тарифи на електроенергію для побутових споживачів наразі не змінюються.

Подякувати 🎉