Фінансовий стан позичальників банків хороший, кредитний портфель бізнесу має високу якість. Такого висновку дійшли в Національному банку наприкінці 2024 року, проаналізувавши дані фінансової звітності за 2023 рік 4332 приватних компанії з кредитами в обсязі 459 млрд грн. Це майже 75% корпоративного портфеля банківської системи без урахування кредитів державним компаніям та старих NPL («поганих», необслуговуваних кредитів) державних банків.
Вперше подібне дослідження НБУ провів у 2018 році, порівняно з ним результати оцінки 2024-го покращилися. У 2018 році на компанії-«зомбі» (боржники із вкрай незадовільними фінансовими результатами) або «інфіковані» (позичальники з окремими незадовільними характеристиками) припало майже 58% кредитного портфеля бізнесу. Нині – трохи більше третини.
У ході дослідження компанії віднесли до однієї з п'яти категорій за трьома критеріями: боргове навантаження, прибутковість та динаміка доходу. «Зірками» та «майже зірками» названі компанії з переважно добрими показниками. У «темні конячки» потрапили підприємства з незначними вразливістю. «Інфіковані» позичальники мають окремі незадовільні характеристики, тоді як «зомбі» визнавалися боржники з вкрай незадовільними результатами.
На кінець 2024 року лише 14% кредитів надано «зомбі». Водночас 35% проаналізованого портфеля – це кредити «зіркам» та «майже зіркам».
Високий рівень боргового навантаження – головна причина поганих оцінок підприємств. Більшість проаналізованих NPL виникло під час та внаслідок повномасштабного вторгнення Росії. При цьому більше половини таких клієнтів мають задовільну прибутковість та динаміку доходів. Це говорить про потенціал відновлення платежів за кредитами таких позичальників завдяки реструктуризаціям та за відсутності нових шоків.
Кращий фінансовий стан боржників у торгівлі, харчопромі та машинобудуванні. Підприємства торгівлі є традиційними клієнтами банків, тоді як більшість компаній двох галузей – нові клієнти. Це свідчить про розширенні клієнтської бази банків якісними компаніями.
Достатньо гарна якість портфеля у сільського господарства.
Найгірший стан – у підприємств енергетики, будівництва та компаній, які здійснюють операції з нерухомістю. Проблеми перших пов'язані з російськими ударами і проблемами, що зберігаються, з розрахунками за зеленим тарифом. Останні дві галузі страждають через спад на ринку нерухомості після повномасштабного вторгнення.
Досвід попередніх криз змусив банки якісніше оцінювати стан своїх боржників, зазначили у НБУ. Рівень резервування кредитів найгіршим клієнтам вищий. Причина неповного резервування – значне покриття кредитів заставою, обсяг якого значно зріс останні сім років.
Підвищення уваги до фінансового стану клієнтів дає банкам можливість формувати портфель кращої якості та своєчасно реагувати на труднощі позичальників із обслуговуванням боргу. Це суттєво знижує потенційні втрати для банків, що дозволяє задовольняти зростаючий попит на кредити без погіршення стандартів контролю ризиків, зробили висновок у Нацбанку.