Минулий 2021 став роком продовження загальної глобальної турбулентності, яка ініційована і підживлюється пандемією коронавірусу. Поки що світло в кінці тунелю не проглядається. вирішило згадати, що відбувалося з економікою України минулого року. На жаль, виявилося, що в деяких сферах ситуація наприкінці року повторила ту, яка була на його початку. Багато обіцянок влади нею успішно забуто, а розпочаті зміни загальмувалися на самому початку шляху.
Січень
З 8 до 24 січня в Україні діяв локдаун. У грудні прем'єр-міністр Денис Шмигал сказав, що національних локдаунів більше не буде.
13 січня спотові ціни на газ у Європі за день зросли відразу на 18%, пробивши тодішню психологічну позначку $300 за тисячу кубометрів. Наприкінці року ці ціни вже злітали до $2100.
На складах ТЕС швидко скорочувався запас вугілля: він був у 2 рази нижчим за норму та у 2,5 рази меншим, ніж на аналогічний період 2020 року. Восени дефіцит вугілля став ще гострішим.
18 січня Кабмін повідомив про запровадження державного регулювання ціни на газ для населення.
В умовах сильних морозів Білорусь почала постачати електроенергію в Україну. Восени такі поставки було відновлено.
28 січня Верховна Рада знову провалила призначення Юрія Вітренка міністром енергетики. На цьому спроби Офісу президента досягти цього призначення не закінчилися.
Лютий
Кабінет міністрів вніс електроенергію до списку товарів, які мають суттєву соціальну значущість. Ціни на такі товари підлягають державному контролю. До цього списку також входять: гречана крупа, борошно, яйця, ряд ліків, антисептики, медичні маски та природний газ.
1 лютоговідновлено імпорт електроенергії з Росії.
8 лютого у водах Данії відновили укладання «Північного потоку – 2». Станом на кінець року газопровід повністю технічно готовий до експлуатації, але не проведено його сертифікацію.
Розпочато перехід на електронні трудові книжки. Його буде завершено до 2025 року.
Комісія з регулювання азартних ігор та лотерей видала першу ліцензію на казино в інтернеті.
«Нафтогаз України» – мажоритарний акціонер «Укрнафти» – розпочав переговори про поділ активів компанії з Ігорем Коломойським. До кінця року рішення не було ухвалено.
Березень
СБУ та Офіс генпрокурора викрили «масштабну схему тіньової реалізації неякісних нафтопродуктів» на АЗС мережи Glusco. Мережа була закрита, а восени змінила офіційного власника. Влада вважає цю мережу активом Віктора Медведчука.
За даними правоохоронців, орієнтовна сума ухилення від сплати податків – близько 240 млн. грн.
НКРЕКП оштрафувала три компанії групи ДТЕК за недотримання норм щодо запасів вугілля на складах ТЕС. Компанії отримали максимальний штраф, по 1,7 млн. грн. кожна.
17 березня Кабінет міністрів відправив голову «Укрзалізниці» Володимира Жмака у відставку. З ним підписували контракт на три роки, але пропрацював він менше ніж сім місяців
29 березня відновили рух суден Суецьким каналом, який майже тиждень був заблокований контейнеровозом Ever Given.
30 березня Верховна Рада розблокувала велику приватизацію, заморожену через коронавірус.
Квітень
5 квітня у Києві запроваджено жорсткі карантинні обмеження.
19 квітня Мінекономіки та асоціація «Укроліяпром» домовилися знизити експорт соняшникової олії з 5,52 млн тонн до 5,38 млн тонн у 2020/2021 маркетинговому році, щоб стабілізувати внутрішній ринок соняшникової олії. Поступово зростання цін на цей продукт припинилося
28 квітня Кабмін розпустив наглядову раду і звільнив голову правління «Нафтогазу» Андрія Коболєва і призначив на його місце в.о. голови Міненерго Юрія Вітренка.
29 квітня Верховна Рада призначила Міністром енергетики Германа Галущенка.
Травень
14 травня Кабмін визнав бензин марок А-92 і А-95 та дизельне паливо соціально значимими товарами і на період дії карантину ввів регулювання їх цін.
14 травня міністр економіки Ігор Петрашко та міністр інфраструктури Владислав Криклій написали заяви про відставку.
20 травня Верховна Рада призначила голову «Укравтодору» Олександра Кубракова міністром інфраструктури.
26 травня Україна припинила авіасполучення з Білоруссю. 23 травня влада Білорусі змусила літак Ryanair сісти в Мінську. З його борту співробітники КДБ зняли співзасновника опозиційного Telegram-каналу NEXTA Романа Протасевича.
Червень
Україна почала імпорт газу для закачування до сховищ.
7 червня президент Володимир Зеленський сказав, що кожен неповнолітній громадянин України отримуватиме відсоток від видобутку корисних копалин із українських надр. Ця обіцянка восени оформилася в «економічний паспорт» українця.
Набула чинності заборона використання безкоштовних пластикових пакетів у торгових мережах. Перехідний період закінчиться у березні 2022 року.
Рівень безробіття становив 10,5% за підсумками першого кварталу, що є найвищим показником початку 2017 року.
Липня
1 липня відкрився ринок землі сільськогосподарського призначення. Минули місяці показали, що ця подія не спричинила негативних наслідків, про які багато говорили політики.
Авіатрафік в Україні у липні сягнув 70% від докоронакризового рівня липня 2019 року. Він зріс на 121%, порівняно з липнем 2020 року.
Серпень
11 серпня Кабінет Міністрів вирішив знизити тариф на електроенергію для домогосподарств, які споживають менше 250 кВт*год на місяць. Для них тариф з 1 жовтня становив 1,44 грн за 1 кВт*год.
Споживчі ціни на літр олії в липні знизилися на 0,34% порівняно з червнем. Ціни на цей товар знизилися вперше за рік
Міністерство енергетики затвердило новий щомісячний план нагромадження вугілля для теплоелектростанцій. ТЕС та ТЕЦ мали до опалювального сезону накопичити вдвічі більше вугілля, ніж за попереднім планом. Цей план не було виконано.
Вересень
23 вересня Верховна Рада ухвалила закон проти олігархів. Перших володарів цього «звання» РНБО обіцяє назвати у травні 2022 року.
25 вересня мало розпочати роботу Бюро економічної безпеки. Цього не сталося й досі.
Жовтень
Роботодавці почали відчувати значний брак працівників певних професій. Причина – збільшення відтоку кадрів зарубіжних країн. Трудова міграція з України виходить на рівень, що був до початку пандемії коронавірусу.
12 жовтня Україна та ЄС підписали Договір про єдиний авіаційний простір («Відкрите небо»). Угода ще не працює.
27 жовтня ФДМ продав на приватизаційному аукціоні київський завод «Більшовик» за 1,43 млрд грн. АМКУ лише у грудні дав свій дозвіл на цю покупку.
Листопад
5 листопада мер Києва Віталій Кличко звільнив свого заступника Олександра Густельова через затягування робіт із будівництва Подільсько-Воскресенського мостового переходу. У жовтні 2020 року Кличко заявляв, що будівництво мосту «на завершальній стадії» та його автомобільну частину відкриють до кінця 2020 року. Після цього дата відкриття неодноразово переносилася.
Росія зупинила транзит вугілля з Казахстану в Україну.
12 листопада на приватизаційному аукціоні продано київський завод «Електронмаш» за 970 млн. грн. Згодом переможець торгів не вніс гроші, тому аукціон буде проведено повторно.
Виробники електроенергії з відновлюваних джерел отримали понад 10 млрд. грн. для компенсації старих боргів держави. Не заплатили лише ДТЕК Ріната Ахметова.
18 листопада голова Фонду держмайна Дмитро Сенніченко повідомив, що подав у відставку. Його заяву Верховна Рада досі не розглянула.
30 листопада депутатипідтримали законопроект №5600 («ресурсний»), яким внесено суттєві зміни до Податкового кодексу та податкових законів.
Грудень
16 грудня Верховна Рада ухвалила закон про зміни до публічних закупівель, відомий як законопроект «про локалізацію».
21 грудня Антимонопольний комітет оштрафував на загальну суму 283,6 млн грн три компанії, підконтрольні групі Roshen Europe BV за зловживання монопольним становищем на ринку патоки. Влада продовжує тиск на п'ятого президента Петра Порошенка.
Урожай зернових, зернобобових та олійних культур у 2021-2020 маркетинговому році становив 106 млн тонн. Це абсолютний рекорд для України.
30 грудня Кабінет міністрів обмежив вартість природного газу для виробників борошна та хліба, молока, курятини, а також соняшникової олії до 30 квітня 2022 року. Раніше багато виробників повідомили, що зупинять свої виробництва через дорогий газ.