На початку серпня стали відомі поточні дані щодо надходження коштів до державного бюджету за січень — липень 2022 року у вигляді податків, акцизів та інших платежів.
Результати вражають. Попри війну та падіння економіки до загального фонду державного бюджету надійшло 413,9 млрд грн, або на 3,5% більше за індикативні показники, закладені в ЗУ «Про державний бюджет на 2022 рік» (+13,8 млрд грн).
Як порівняти з аналогічним періодом минулого року, то держбюджет отримав на 25,2% більше грошей (+83,4 млрд грн). Щодо сплаченого ПДВ, то його надходження на 33,5% перевищило бюджетний план на поточний рік. А як порівняти з торішнім періодом (січень — липень 2021 року), то маємо зростання в 1,5 раза.
Нагадаємо, що за різними оцінками (від МВФ, СБ, Мінекономіки тощо) падіння ВВП України за цей час становить 35 — 45% (у річному вимірі), а офіційно оприлюднена споживча інфляція – 21,5%.
Відповідно, збільшення податкових надходжень проти минулого року на 25,2% неможливо пояснити збільшенням грошей в обігу, і це точно є результатом роботи як бізнесу, так і працівників самої ДПС.
Вочевидь, завдячувати такому зростанню податкових надходжень варто саме тим підприємцям, які працюють у регіонах, де не було бойових зіткнень і наразі не ведуться активні бойові дії, тобто переважно в центральній і західній частині України та місті Києві, адже в східній і південній частинах країни велику кількість виробничих, адміністративних і складських приміщень було знищено ракетно-бомбовими ударами російської армії, і робота там просто припинилася.
Саме в такій ситуації опинився наземний сегмент грального бізнесу, велика частина якого була сконцентрована в традиційно багатолюдних і туристичних зонах України, оскільки за чинним законодавством розміщувати гральні заклади можна винятково в готелях.
Попри це гемблінг в Україні не лише вижив і працює далі, але ще й постійно допомагає армії, силам територіальної оборони та тимчасово переміщеним особам. Окрім того, легальні організатори грального бізнесу не лише вчасно сплачують податки, але й вносять авансові платежі за ліцензії на наступний рік.
Так, за даними національного регулятора (Комісії з регулювання азартних ігор та лотерей – КРАІЛ), станом на 1 липня до Державного бюджету України від сплати за ліцензії на провадження діяльності у сфері організації та проведення азартних ігор і на випуск та проведення лотерей вже надійшло 746, 94 млн грн.
Це 63% запланованої річної суми, передбаченої Законом «Про Державний бюджет України на 2022 рік».
Члени Всеукраїнської ради гемблінгу (Ukrainian Gambling Council – UGC), профільної асоціації, що об’єднує понад 80% компаній-учасників вітчизняного ринку азартних ігор), і далі сплачують за продовження ліцензії.
Так, нещодавно ТОВ «НСУС ЮА» (GGPoker) сплатило 6 млн грн за ліцензію другого року на провадження діяльності з організації та проведення азартних ігор у покер у мережі інтернет, і Державна казначейська служба України підтвердила надходження коштів.
Вочевидь, річний план із надходження ліцензійних платежів до держбюджету від гемблінгових компаній буде виконано завчасно.
Зі свого боку КРАІЛ зазначає, що в умовах війни кожна сплата на користь держави є суттєвим внеском у спільну боротьбу з військовою агресією росії, свідченням стійкості нашої економіки, основою якої насамперед є бізнес і його рішуча підтримка.
Національний регулятор нагадує, що своєчасне внесення плати за отриману ліцензію/ліцензії є одним із зобов’язань організаторів азартних ігор. А своєчасність – це проведення коштів від компанії на користь державного бюджету не пізніше ніж за 30 днів до початку кожного наступного року дії ліцензії.
Також варто зазначити, що ще у квітні 2022 року КРАІЛ, розуміючи, що через російську агресію та активні бойові дії було знищено частину активів компаній і не всі легальні організатори можуть швидко відновити бізнесову діяльність, ухвалила рішення про нестягнення штрафних санкцій за несвоєчасну сплату за ліцензії на наступний період.
Проте дотепер потреби в застосування штрафів не було, адже всі платежі йшли не просто вчасно, а навіть завчасно!
Поповнюючи державний бюджет, організатори азартних ігор не лише виконують свої зобов’язання, а й підтримують ЗСУ. наближаючи нашу перемогу!