Економіка країни у другому кварталі 2019 року зросла на 6,7% в річному вираженні, але її ріст сповільнився в порівнянні з минулим кварталом (6,8%), пише російське видання «Ведомости». Слід зазначити, що опитані Bloomberg фахівці очікували її зниження до 6,6%.
Такий результат забезпечений зростанням виробничого сектору на 9,1% та імпорту США з В’єтнаму. За даними Financial Times, за перші місяці 2019 року імпорт зріс майже на 40%, як порівняти з аналогічним періодом минулого року. За цей же період імпорт США з Китаю зменшився на 13%.
Якщо ж торговельний конфлікт між Китаєм і США посилиться, то ВВП В’єтнаму додатково збільшиться на 2% протягом трьох років, прогнозують у Азіатському банку розвитку. Як зазначив головний економіст ADB Ясуюки Савада, це пов’язано з тим, що В’єтнам «продає багато з тих же товарів, які потрапили під мита США».

До введення мит компанії також переміщали виробництво у В’єтнам. Країна приваблювала їх більш низькою вартістю праці і менш жорсткими екологічними нормами. Минулого року прямі іноземні інвестиції у В’єтнам досягли рекордних $18 млрд.
Дефіцит США в торгівлі з В’єтнамом у першому кварталі 2019-го зріс на 45,5% у річному вираженні — до $13,5 млрд. Більший дефіцит країна має тільки в торгівлі з Китаєм, Мексикою, Японією і Німеччиною. Але терпіти таку ситуацію Вашингтон буде недовго, вважає економіст Pictet Wealth Management Томас Костерг.
«Ситуація з В’єтнамом президента США Дональда Трампа цілком влаштовує. Але проблема його торгової стратегії в тому, що вона не буде працювати у довгостроковій перспективі. Ставками потрібно обкладати всіх або нікого, інакше хтось просто перехопить естафету», — вважає він.
Експортери дійсно поставляють товари з Китаю до В’єтнаму, де вони піддаються лише невеликій обробці, а потім їх реекспортують вже як в’єтнамські у США, про що раніше писало видання The Wall Street Journal.
Тільки за перші п’ять місяців 2019 року об‘єм поставок комп’ютерів та іншої електроніки з Китаю до В’єтнаму зріс на 80,8% — до $5,1 млрд.
За аналогічний період експорт таких товарів з В’єтнаму в США збільшився на 71,6% — до $1,8 млрд. Схожа ситуація спостерігається і з постачанням машинного обладнання.
За словами фахівців, це вигідно власникам портів. «Багато з так званих заводів у В’єтнамі насправді є складами для тимчасового зберігання товарів з Китаю», – стверджує засновник юридичної фірми Jeffrey Newman Law Джеффрі Ньюман.
В інтерв’ю Fox Business Network наприкінці червня Трамп уже набагато жорсткіше висловлювався щодо В’єтнаму. За його словами, країна зловживає ситуацією і поводиться «навіть гірше за Китай», тому США вже почали з нею дискусію.
В’єтнам і раніше грав роль такого посередника. Протягом багатьох років він таким же чином реекспортував до США китайську сталь, допомагаючи її виробникам обходити мита. Врешті Вашингтон прийшов до висновку, що створювана у В’єтнамі додана вартість деяких видів сталі є незначною, і в травні 2018 року обклав цю сталь митами у розмірі 250%.
Контекст
- Торгова війна між США й Китаєм почалася у 2018 році. Тоді країни обклали одна одну торговими податками на суму $68 млн.
- У 2018 році Китай поставив товарів у США на $478 млрд, тоді як імпорт зі Штатів до Піднебесної склав $155 млрд.
- Конфлікт між США і Китаєм загострився у травні 2019 року, коли президент США Дональд Трамп підвищив до 25% мита на китайські товари об’ємом $200 млрд у рік.
- Китай прийняв відповідні заходи — ввів 5 – 10-відсоткові тарифи на імпорт продукції з США обсягом $60 млрд. У 2018 році Китай поставив товарів у США на $478 млрд, тоді як імпорт з Штатів до Піднебесної склав $155 млрд.
- 29 червня США і Китай дійшли перемир’я в торговельній війні. Перемир’я дозволить торговельним делегаціям держав розробити нову угоду. Трамп і Сі були змушені домовитися, оскільки торгова війна впливала на економіку інших країн, крім США і Китаю. Продовження конфлікту могло б призвести до глобального уповільнення темпів розвитку світової економіки.