Facebook Pixel

Велика Британія та ЄС розійшлися. Що це означає

Автор

У суботу, 19 жовтня, британський парламент розгляне нову угоду про вихід країни із Європейського Союзу. У четвер цей документ з додатковими змінами підписали голова Єврокомісії Жан-Клод Юнкер і британський прем'єр Борис Джонсон. Цього разу обидва політики очікують, що розлучення все ж таки відбудеться.

Лондон майже розірвав 46-річні відносини з Брюсселем, досягнувши угоди з Brexit. У четвер, 17 жовтня, лідери ЄС схвалили протокол щодо Ірландії та Північної Ірландії, а також політичну декларацію, внесену в договір про Brexit. Якщо британський парламент поставить крапку в цьому питанні, то вихід з ЄС відбудеться, як і заплановано, 31 жовтня.

Борис Джонсон назвав цей документ чудовим. Його позицію підтримав Юнкер.

Quote«Там, де є бажання, є правочин. Угода у нас є! Це справедлива та збалансована угода для ЄС і Великої Британії, і вона свідчить про нашу прихильність до пошуку рішень», – зазначив Юнкер.

Після того як лідери ЄС підтримали нову угоду, непорозуміння зникло, оскільки в оновленій угоді щодо Brexit всі побажання Дубліна були враховані, заявила прем'єр-міністр Ірландії Лео Варадкар.

Однак проти угоди в четвер зчинили бунт представники Північної Ірландії, чиї голоси можуть бути ключовими під час голосування в парламенті, пише Bloomberg. Пропозиції британського прем'єра не підтримали Демократична юніоністська та опозиційна Лейбористська партії. Зокрема, члени останньої заявляли, що домовилися голосувати у суботу за повторне проведення референдуму. Лідер Лейбористської партії Джеремі Корбін назвав угоду Джонсона більш невдалою, аніж документ колишнього прем'єр-міністра Терези Мей.

Проблемна угода

Початковий проєкт угоди, який підтримували Жан-Клод Юнкер і Тереза Мей, тричі не підтримав британський парламент.

Більшість законодавців виступали проти так званого механізму backstop («страхувальний план»). Згідно з первісною версією угоди, яку лобіювала Тереза Мей, королівство повинно було знаходитися в єдиній митній зоні з ЄС доти, доки сторони не домовляться про кордон між Північною Ірландією та Ірландією. Зараз між ними немає ні митних, ні прикордонних постів. Але Джонсон, який змінив Мей, пообіцяв переглянути договір.

У новому протоколі щодо Ірландії та Північної Ірландії є кілька нових положень, що стосуються Північної Ірландії. Зокрема, остання залишиться в митній зоні Великої Британії. Це дозволить їй користуватися перевагами торгових угод, укладених Об'єднаним Королівством з третіми країнами.

QuoteАналітики Mizuho Bank прогнозують, що після схвалення угоди британським парламентом фунт може зрости майже на 10% – до найвищих рівнів з початку 2018 року.

Товари, які не будуть поставлятися в ЄС, жителі Північної Ірландії зможуть ввозити з інших регіонів Об'єднаного Королівства безмитно. Ввезені з-за меж Королівства в Північну Ірландію будуть обкладатися британськими митами. Остаточні правила товарообміну будуть врегульовані спеціальним спільним комітетом Великої Британії та ЄС.

Крім цього, Північна Ірландія буде зобов'язана дотримуватися регламентів ЄС у низці сфер, щоб уникнути митних перевірок на ірландському кордоні. Також Північна Ірландія зможе впливати на домовленості, досягнуті Великою Британією та ЄС щодо неї.

Через чотири роки після закінчення перехідного періоду Північна Ірландія зможе проголосувати за продовження або скасування положень, які стосуються збереження прозорості ірландського кордону.

Велика Британія та ЄС, зі свого боку, до 2020 (або навіть 2022-го) року збережуть статус-кво в економічних відносинах. Однак після закінчення перехідного періоду Лондон розраховує здобути незалежність від ЄС у торговельній та економічній сферах.

Кого вже торкнувся Brexit

Відразу ж після новин про домовленості британський фунт піднявся до п'ятимісячного максимуму – зріс на 1%. Його вартість перевищила $1,29, але потім він знизився до $1,27. Аналітики Mizuho Bank прогнозують, то після схвалення угоди британським парламентом фунт може зрости майже на 10% – до найвищих рівнів з початку 2018 року. Загалом за період з моменту референдуму в 2016 році по 15 жовтня курс впав на 14%.

Фінансові компанії почали залишати Об'єднане Королівство ще в березні, коли спочатку повинен був відбутися вихід Великої Британії з ЄС. 332 компанії вже перемістили частину свого бізнесу, перевезли персонал або заснували нові організації на території ЄС, показало дослідження компанії New Financial, яка аналізує сектор.

QuoteШвидше за все, нескінченні переговори і невизначеність, що спостерігаються за останні три роки, призведуть до негативних наслідків для країни, переконаний стратег Principal Global Investors Сіма Шах.

Що буде далі

Зараз експерти вітають угоду з обережністю. Як пише Bloomberg, деякі з них вважають, що повну незалежність від ЄС Велика Британія отримає нескоро. «Можливо, ще не настав час відкривати шампанське», – говорить глава департаменту глобальної стратегії NatWest Markets Джим Маккормік.

Водночас головний стратег ING Петр Крпата вважає, що існує ймовірність того, що угода не пройде через парламент, як це було за часів Терези Мей.

Швидше за все, нескінченні переговори і невизначеність, що спостерігаються за останні три роки, призведуть до негативних наслідків для країни, переконаний стратег Principal Global Investors Сіма Шах. «Навіть за наявності угоди про вихід з ЄС країна буде відчувати величезний економічний біль», – підсумовує він у коментарі агентству.

Подякувати 🎉