Facebook Pixel

Ринок землі знецінив українські агрокомпанії

Фото: УНІАН

Фото: УНІАН

Напередодні відкриття ринку землі в Україні капіталізація місцевих агрокомпаній сильно знизилася. З початку року вони втратили до третини своєї вартості. В таких умовах українські аграрії ослаблені: їм складно залучати позики на зовнішніх ринках під купівлю землі. Позиції ж іноземних компаній, навпаки, посилилися.

За минулий тиждень котирування акцій головного виробника м'яса птиці — компанії «Миронівський хлібопродукт» (МХП) — на Лондонській фондовій біржі впали на цілих 6%. Це рекордне зниження за один тиждень з початку року. До цього акції МХП вже падали: з 1 січня вони знизилися на 18%. Станом на вчора, 9 жовтня, вартість компанії становить $931 млн.

Засновник МХП Юрій Косюк не бачить у цьому нічого особливого. «Ринки в світі падають в очікуванні рецесії. Сприйняття України як країни ризикової для бізнесу, не змінилося, а то й посилився», — заявив він The Page.

Експерти впевнені, що падіння акцій викликані і суб'єктивними причинами. «Заяви президента Володимира Зеленського про необхідність перевірити законність виділення державних дотацій, показали, що у наступному році МХП їх отримає набагато менше», — відзначає партнер компанії Kreston GCG Артем Ковбель.

«На початку вересня компанія опублікувала фінансові результати зі зниженням операційного прибутку», — нагадує керівник аналітичного відділу ІК Concorde Capital Олександр Паращій.

Втім, капіталізація знижується не тільки у дітища Косюка. «З кінця червня вартість акцій усіх ліквідних українських агрокомпаній сильно просіла», — розповідає старший аналітик інвестиційної компанії Dragon Capital Наталія Шпигоцька.

Так, капіталізація «Кернел» знизилася на 16% до $870 млн, «Астарти» — на 28% до $373 млн, Ovostar Union – на 30% до $119 млн.

Шпигоцька пояснює, що причина падіння – це мікс глобальних і локальних факторів. «Ми бачимо, що з початку серпня основний лондонський індекс ( FTSE100) втратив 5%, основний варшавський індекс (WIG20) втратив 6%. Тут як політичні причини, наприклад, у Лондоні неспокійно у зв'язку з Brexit, так і економічні – світові ринки поступово охолоджуються», — підтверджує Паращій.

Керівник аналітичного відділу ІК Eavex Capital Дмитро Чурін розповідає, що інвестори зараз не розуміють, як українські агрокомпанії, які орендують земельні банки, будуть діяти після зняття мораторію на продаж сільськогосподарських земель. Очікується, що вони, як мінімум, зіткнуться із зростанням вартості оренди землі, а це негативно вплине на прибутковість бізнесу.

«Цікаво, що зниження капіталізації компаній може ускладнити їх доступ до західних кредитів на покупку землі», — зазначає Чурін. Таким чином, вартість грошей для українських агрокомпаній під викуп землі підвищиться з причини падіння їх вартості.

Фінансовий аналітик Роман Сульжик вважає, що, незважаючи на все це, український агробізнес залишиться основним кандидатом на викуп землі: «Їм більше довіряють, оскільки у них великий досвід і знання ринку».

Подякувати 🎉