Переведення годинника на зимовий час у 2021 році в Україні: коли переводять час і навіщо. Фото: unsplash / Jaelynn Castillo
В останній тиждень жовтня, а саме в ніч із 30 на 31 жовтня 2021 року, Україна переходить на зимовий час: стрілки годинника переводять на годину назад. Коли в Україні переводять час, навіщо це потрібно, коли в нашій країні скасують норму, які в ній є недоліки, а також як організму допомогти пережити зміни, розповідається в матеріалі .
Коли переводять годинники в Україні восени 2021 року та навіщо
Традиційно годинник в Україні переводять двічі на рік: навесні (в останню неділю березня), коли стрілки переводять на годину вперед о 03:00, і восени (в останню неділю жовтня), коли стрілки переводять на годину назад о 04:00. Відповідно, цього тижня їх потрібно перевести з 30 на 31 жовтня о 04:00.
Україна почала переводити годинник у 1981 році, як і інші країни СРСР та інші держави світу. Зроблено це було для економії електроенергії та для того, щоб продовжити світловий день. У 1996 році Кабінет Міністрів затвердив постанову, яка регулює всю чинну процедуру.
Чи скасували в Україні переведення годинників
У країні не раз говорили про переведення часу і в 2011 році вже скасовували перехід на зимовий час, але від ініціативи швидко відмовилися. Наприкінці 2020 року нардепи подали до Верховної Ради новий законопроєкт. Згідно з документом №4201, країна мала скасувати перехід на літній час, проте поки що цього не сталося. Справа в тому, що парламент проголосував за нього лише в першому читанні, у другому ж нардепи відправили документ на доопрацювання.
Втім, не варто думати, що скасування переведення часу в Україні не відбудеться. Нещодавно новий глава Верховної Ради Руслан Стефанчук, який і був ініціатором законопроєкту, заявив, що нині голосувати за законопроєкт немає сенсу, оскільки ми на літньому часі, а документ передбачає збереження зимового (UTC + 2).
«Я гадаю, що після того, як 30 жовтня Україна перейде на зимовий час, ця дискусія має бути знову піднята, але вона має бути піднята в сукупності з рішеннями Європейського Союзу, які також висловилися за відмову від цих питань. Але найголовніше — вона повинна бути піднята з огляду на основний фактор, який цьому суперечить: це біологічні ритми та здоров'я громадян України».
Руслан Стефанчук
голова Верховної Ради
Важливо також те, що Україна має синхронізувати час із Європою, оскільки від цього залежить розклад руху транспорту та різні логістичні питання.
У яких країнах переводять годинники
Крім України, годинник у світі переводять близько сотні країн, серед яких:
- Австралія (не на всій території);
- Австрія;
- Албанія;
- Андорра;
- Багамські острови;
- Болгарія;
- Великобританія;
- Угорщина;
- Німеччина;
- Греція;
- Данія;
- Ізраїль;
- Іран;
- Іспанія;
- Італія;
- Канада (не на всій території);
- Нідерланди;
- Нова Зеландія;
- Норвегія;
- Польща;
- Португалія;
- Румунія;
- Словаччина;
- Словенія;
- США (не на всій території);
- Фінляндія;
- Франція;
- Хорватія;
- Чорногорія;
- Чехія;
- Чилі;
- Швейцарія;
- Швеція;
- Естонія та інші.
(Сині — регіони, де застосовується перехід на літній час; помаранчеві — регіони, де перехід на літній час був скасований; червоні — регіони, де переходу на літній час ніколи не було).
Недоліки переведення часу: чи заощаджує це електроенергію і як впливає на здоров'я
Суперечки про доцільність переведення часу нині обговорюють багато країн. Наприклад, у 2019 році в Європарламенті вирішили, що з 2021-го не будуть переводити стрілки годинника і країни можуть самі вирішувати, чи робити це. З цього приводу опитали громадськість — і понад 80% респондентів підтримали ідею.
Противники переведення годинників все частіше говорять про поганий вплив норми та ставлять під сумнів економію електроенергії. Згідно з дослідженнями, економія електроенергії загалом становить 1-3%, а іноді й менше. Наприклад, у 2017 році в Чехії провели метааналіз робіт, присвячених переходу на літній час, і виявилося, що це допомагає заощадити лише 0,34% електроенергії.
«Реалії життя суттєво змінилися, і говорити про якусь економію немає сенсу. У висновках Європарламенту, Національної академії наук України та Міністерства економічного розвитку і торгівлі відзначається: щодо переведення годинників немає жодного економічного обґрунтування. Не існує досліджень, у яких було б доведено енергозбереження», — заявляв раніше Стефанчук.
Щодо впливу на здоров'я, то вчені не дійшли єдиної думки щодо того, як переведення стрілок впливає на здоров'я. Проте одне зрозуміло точно: організм відчуває стрес. Найменшим наслідком цього може бути порушення ритму біологічного годинника, на відновлення чого в людини може піти від декількох днів до декількох тижнів.
Втім, очікувати можна і більш серйозних наслідків. Наприклад, як пише BBC, у країнах, які переводять годинник, в момент переходу збільшується кількість інсультів та звернень до служби швидкої допомоги. Згідно ж із даними міжнародної групи дослідників (було проаналізовано дані про понад 150 млн осіб зі США і Швеції), є чотири групи захворювань, які залежать від переведення годинників:
- серцево-судинні захворювання;
- травми;
- психічні розлади;
- захворювання, пов'язані з імунною системою.
Згідно з дослідженням, у разі деяких зазначених хвороб переведення стрілок спричиняє стрибок захворюваності до 10%.
Як підготуватися до переведення часу
Хоча шкоди для здоров'я від переходу на зимовий час менше, ніж від переходу на літній, для того, щоб допомогти організму пережити зміну часу та мінімізувати стрес, лікарі радять дотримуватися таких загальних рекомендацій:
- за кілька днів до переведення стрілок почати лягати спати на 15 — 30 хвилин раніше, ніж звичайно;
- раціонально харчуватися: відмовитися від алкоголю, їсти більше корисних продуктів і пити більше води;
- не використовувати гаджети щонайменше за годину до сну;
- тимчасово уникати фізичних навантажень, щоб не перевтомлюватися, тощо.