Через десять років після купівлі компанії «Чумак» інвестор продав її сінгапурській «Дельта Вілмар СНД» дешевше, аніж купував. Інвестори кажуть, що ринок зараз на боці покупця.
Про угоду з продажу компанії стало відомо минулої п’ятниці. Сьогодні про неї оголосила компанія Dragon Capital Томаша Фіали. Він назвав її успішним виходом з інвестицій в «Чумак».
Компанія «Чумак» — один з найбільших в країні виробників продуктів харчування. Випускає кетчуп, майонез, соуси, консервовані овочі, томатну пасту, макарони, соки і соління під однойменною торговою маркою. Також випускає продукцію для торгових мереж і HoReCa під власною торговою маркою.
Для «Дельта Вілмар СНД» покупка має стратегічне значення. «Ми давно хотіли вийти на кінцевого споживача. Це більш надійно й стійко», – розповів голова правління компанії та її співвласнк Дхруба Чаран Панда.
Його компанія розглядала два варіанти для вирішення цього завдання – «Чумак» і «Торчин продукт». Однак останній належить Nestle, яка не має наміру його продавати.
«Дельта Вілмар СНД» володіє заводом з виробництва соняшникової олії. «Чумак» спеціалізується на його роздрібному продажу. Соняшникова олія також використовується для виробництва майонезу, який випускає «Чумак».
Новий власник розраховує на зростання продажів за рахунок поставок до Китаю, Сінгапуру, країн Південно-Східної Азії та Південної Кореї. «Ми будемо нарощувати лінійку продукції так, щоб вибудувалась вертикальна інтеграція», – розповів генеральний директор «Дельта Вілмар» Юрій Голянич. У планах покупця забезпечити «Чумак» сировиною за низькими цінами зі світових ринків.
Угода, швидше за все, була більш вигідна «Дельта Вілмар», аніж Dragon Capital. У 2008-му році за 70% акцій «Чумака» Dragon Capital разом з East Capital Bering Ukraine Fund заплатили, за експертними оцінками, $35 – 40 млн. Компанія пана Фіали отримала менше 50%, а партнер – понад 20%. Тоді Фіала заявляв, що розраховує на прибутковість на вкладені інвестиції не менше 50% на рік. В Dragon Capital розповіли , що продали сінгапурській компанії майже 100% «Чумака».
Вартість угоди сторони не розголошують. Але керівник аналітичного департаменту ІК Concorde Capital Олександр Паращій вважає, що 100% акцій коштують $26 – 31 млн. Звичайна вартість угоди такого роду – це EBITDA, помножена на мультиплікатор 5 – 6. Минулого року цей показник у «Чумака» склав 130 млн грн.
Сьогодні в Україні ринок покупця. Раніше глава групи «ТАС» Сергій Тігіпко, який з 2014 року активно скуповує активи, сказав про це так: «Ринки збожеволіли. Те, що потрібно будувати за сотні мільйонів доларів, сьогодні можна купити за $4 – 5 млн».
«Зараз вдала ситуація для придбання активів, якщо є надія, що все це збережеться. Тому що, коли ризик знизиться, активи буде складніше знаходити і купувати за такою низькою ціною», – погоджується керуючий партнер компанії Baker Tilly Ukraine Олександр Почкун.