3 липня — Міжнародний день відмови від поліетиленових пакетів. Українці цьогоріч також активно долучилися до світової акції «День без поліетиленових пакетів». Найбільш проактивним у цьому плані є Львів. Там на офіційному рівні обмежують продаж таких пакетів. Щоб не обмежуватися лише одним днем, є навіть ініціатива «Липень без пластику».
Щороку у світі використовуть 5 трильйонів поліетиленових пакетів. Мільйони тонн пластику потрапляють в океан та забруднюють ліси. Мікропластик потрапляє навіть в організм людей — через морепродукти, які ми споживаємо.
Їх насправді легко замінити — екосумкою, паперовим пакетом, сумкою-авоською чи зрештою складати покупки в рюкзак.

Наразі в Україні немає системного законодавчого регулювання щодо пластику та сміття загалом. Час від часу у Верховній Раді з’являються поодинокі законопроекти, які пропонують чи то надати знижку виробникам еко-пакетів, чи то заборонити їх виробництво зовсім.
Альтернативу пакетам за власної ініціативи вже пропонують багато магазинів, кав’ярні дають знижки тим, хто приходить із власними чашками, а ресторани замінюють пластикові трубочки паперовими або металевими. Все більше українців починають свідомо сортувати сміття, з’являється все більше компаній, які починають заробляти на цьому.
Як з’явився поліетилен
Поліетилен був винайдений в 1898 році німецьким хіміком Гансом фон Пехманом, який відкрив речовину випадково і не зрозумів усю важливість відкриття.
У відомому нам вигляді поліетилен був створений в 1933 році англійськими вченими Еріком Фосеттом і Реджинальдом Джибсоном, які працювали в компанії ICI (Imperial Chemical Industries). Вчені випадково отримали потрібну хімічну реакцію, повторити яку вдалося тільки в 1935 році іншому співробітнику компанії – Майклу Перріну. Саме він розробив технологію промислового виробництва поліетилену.
Спочатку целофан використовувався як ізоляція при виготовленні дротів в Англії. Масове використання поліетилену розпочалося лише в 50-ті роки, під час буму британських супермаркетів.
Країни, які відмовилися від поліетилену
Війну поліетилену оголосили на всіх континентах. У 2015 році в Євросоюзі прийняли закон, яким кількість пластикових пакетів в розрахунку на одну особу протягом десяти років має скоротитися з 200 до 40 шт в рік.
Як не дивно, але одні з найсуворіших заборон діють в африканських країнах. Наприклад, у Кенії за використання одноразових пакетів порушникові загрожує штраф у розмірі $40 тис. або на строк до чотирьох років. А в ПАР за це ж порушення можна отримати навіть 10 років в’язниці.
У Норвегії, наприклад, з одноразовими пластиковими пляшками борються тим, що переробляють їх мінімум 12 разів. Вже перероблено понад 600 млн тонн пляшок.
Частково від використання поліетилену відмовилися Індія та США. Втім, і в одній і в іншій країні заборона діє не на всій території, а лише в деяких штатах. Сьогодні пакети заборонені також у Грузії, Чилі, Південній Кореї, частково – в сусідній з Україною Молдові.
В цілому пакети повністю заборонені в 33 країнах, ще у 53-х діють або часткове обмеження або спеціальний податок.