Facebook Pixel

«Дуже досвідчені продавці»: як посередники обманюють покупців і продавців автівок

Киянка Лілія нещодавно отримала права і разом зі своїм хлопцем почала шукати авто на автоматі у бюджеті $7-8 тис. Пара передивилася кілька варіантів на одному з майданчиків і вирішила: беремо газову Hyundai Sonata з Кореї.

Машина дуже сподобалася, хоча було зрозуміло, що вона має низку проблем, а пробіг скручений: у документах митниці під час ввезення був заявлений як 370 тис. км, а на щитку було 220 тис. км. Але часу шукати щось краще у Лілії не було, машина їй потрібна для роботи. Та й їздити на ній вона планувала щонайбільше пів року, аби потім купити щось краще.

Киянка Лілія вирішила купити на автомайданчику газову Hyundai Sonata з Кореї

Киянка Лілія вирішила купити на автомайданчику газову Hyundai Sonata з Кореї

За словами Лілії, поломок за перший місяць майже не було, хоча довелося замінити акумулятор, є питання щодо ходової, а незабаром треба буде міняти або паяти радіатор, бо він підтікає. У машини виявилася справді «тяжка доля», але під час продажу власницю про це ніхто не попередив.

Ця ситуація доволі типова. За даними Інституту досліджень авторинку, навесні попит на вживані авто зріс у порівнянні з зимою: у березні українці купили 96,3 тис. автівок, у квітні — 93,5 тис., 83,9% угод припали на внутрішні перепродажі. У першому кварталі загальна вартість виставлених на продаж через оголошення 663,4 тис. автомобілів становила $5,28 млрд.

The Page з’ясував, які існують ризики купівлі авто у посередників, а також завітав на кілька київських майданчиків, де переконався, що й охочим продати автівку теж треба бути обережними, коли вони мають справу з «професійними продавцями».

Які існують ризики купівлі автомобіля у посередника

Купівля автомобіля у посередника — це майже завжди лотерея. Річ у тім, що комісійні майданчики зазвичай не викуповують машини, а беруть нотаріально засвідчену довіреність у колишнього власника. Перереєструють авто вже потім, коли знайдуть покупця. Оскільки автомобіль офіційно не належить автомайданчику, відповідати за чуже майно згідно із законом він не буде. Хто був реальним власником, вам теж не скажуть, оскільки передавання чужих персональних даних заборонено законом.

Купівля за довіреністю для покупця буває ризикованою, тому що власник може відкликати довіреність і навіть вимагати повернути авто (юридичні подробиці нижче). Щоб уникнути такого сценарію, покупцю треба мати розписку, що підтверджує отримання продавцем грошей, причому розписка має бути нотаріально засвідченою.

Хто найчастіше скручує пробіг на автомобілях

Практика показує, що посередники часто приховують правду про стан автомобіля. Єдине, що цікавить посередника, — його комісія від продажу, тому він може піти на хитрощі, найчастіша з них — скручений пробіг.

QuoteНевеликий пробіг — це чудова нагода надати автівці вищу ціну і продати її швидше, бо більшість клієнтів шукає машини з пробігом до 200 тис. км.

«Автомайданчики скручують пробіг автомобілів іноді до надто малих розмірів. Коли покупець цікавиться, яким чином у машини такого віку зберігся такий пробіг, йому розповідають про те, що автівка «дуже довго стояла» або «господар — дідусь, який їздив по хліб». Тому важливо під час огляду перевірити авто на незалежній СТО чи у авторитетного автомеханіка», — вважає керівник напряму «OLX Авто» Андрій Коцина.

Як перевірити пробіг ввезеного з-за кордону авто

Є чимало сайтів, де можна перевірити пробіг авто. Для цього треба знати VIN-код машини. Наприклад, для автівок з Кореї — CarStat або Unda, для авто з Європи та США — avtokasta.

На український ринок машини з Кореї потрапляють не у найкращому стані, тому що більшість із них працювали у комерційних перевезеннях або у таксі.

QuoteРеальний пробіг таких машин часто сягає 400-500 тис. км, трапляються екземпляри і з більшим пробігом.

Ось приклад машини, до правдивості пробігу якої є питання.

Пысля перевірки машини по VIN-коду у покупця можуть виникнути питання

Пысля перевірки машини по VIN-коду у покупця можуть виникнути питання

Цей екземпляр на момент вивезення з Кореї мав пробіг 355 тис. км.

Що показала перевірка по VIN-коду

Що показала перевірка по VIN-коду

Потрапивши в Україну, машина на рік «помолодшала» і за весь час перебування тут пробіг майже не змінився. Навряд чи автівка просто стояла півтора року, тобто пробіг могли скрутити перед продажем.

Варто розуміти, що продаж автівки за «генеральною» довіреністю може обернутися проблемами. Фото: depositphotos

Варто розуміти, що продаж автівки за «генеральною» довіреністю може обернутися проблемами. Фото: depositphotos

Якщо більшість автовласників більш-менш чесно розповідають, де, коли і як ремонтували та обслуговували машину, то посередник навряд чи скаже правду про автомобіль. Вони завжди запевняють, що будь-яка машина, навіть найубитіша, «ще походить» і «потрібно лише тут підкрутити».

«На автомайданчиках працюють дуже досвідчені продавці, які вміють приховувати недоліки авто, а якщо вам вдасться якісь із них помітити, то вам розкажуть, що їхнє усунення коштуватиме дешево, — каже засновник студії підбору автомобілів «АвтоХрестоматія» Максим Іванцов. — Практика автоекспертів, які перевіряють автомобілі перед купівлею, показує, що часто на автомайданчиках продають машини навіть із перебитими номерами кузовних деталей, після серйозних ДТП, автомобілі-«потопельники» та інші проблемні автівки. В описах на сайті або під час зустрічі з представником автомайданчика ви ніколи не почуєте правду про автомобіль. Тому ретельно перевіряйте те, що купуєте».

Власний досвід: що на автомайданчиках розповідають продавцю автівки

Продавцям теж треба бути уважними, коли вони мають справу з посередниками. Кореспондент The Page на своєму авто відвідав кілька київських автомайданчиків і упевнився, що є великі ризики не отримати справедливу ціну.

QuoteЧасто стиль спілкування співробітників — як на авторинку в 1990-х. Орієнтуються вони на людей, які зовсім не розбираються у машинах.

Вас переконуватимуть, що ваша автівка майже нічого не коштує, бо ринок упав, машини не продаються. Але якщо продаватимете через них, покупець знайдеться швидко.

На подібних майданчиках продають авто різних класів у різному технічному стані — від звичайних міських до спортивних із США. На такі авто навіть можна взяти кредит, правда, під космічні відсотки. Кредитує лише кілька банків. Якщо скористатися банківським калькулятором, побачите, що реальна річна відсоткова ставка — від 65 до 100% річних.

Майданчики, які торгують машинами преміумсегменту, більш клієнтоорієнтовані і можуть навіть давати гарантію на певні види поломок.

Які є ризики продажу автомобіля на автомайданчику

Непрозорі тарифи, договір без конкретики

Посередники пропонують поставити авто на комісійний майданчик і продати його швидко і вигідно. При цьому підписується договір, який і стає основною пасткою. Якщо його не прочитати уважно, можна пропустити деякі важливі пункти, згідно з якими потрібно виконати хімчистку салону і мийку, оплатити стоянку і послуги СТО.

Буває, що ці пункти у договорі не прописані, тоді менеджер буде переконувати вас погодитися на додаткові послуги передпродажної підготовки: хімчистка, полірування, дрібний ремонт, усунення якихось видимих недоліків. І фотосесію авто вам зроблять. Правда, ціна таких послуг значно вища, ніж у середньому на ринку. Якщо авто не продадуть, а власник вирішить його забрати, за ці послуги однаково доведеться заплатити.

Заниження ціни авто

Поширена практика — заниження ціни авто майданчиками. Вам розповідатимуть, що зараз дуже важко продати авто, що нова машина втрачає у вартості 25-30%, відразу як виїхала з салону, ваша машина неліквідна, тому її треба якомога швидше продати, бо ціни й надалі падатимуть.

QuoteВ угоді про купівлю авто вам можуть пропонувати вказати нижчу ціну, щоб зекономити на податках.

Однак варто пам'ятати: якщо продавець захоче скасувати угоду, покупець отримає назад лише задокументовану суму.

Як безпечно продати / купити авто

Юрист адвокатської компанії "MK Partners" Олександр Гейвах пояснює, що провести процедуру оформлення купівлі / продажу авто з пробігом в Україні можна кількома способами:

  • оформивши договір через комісійний магазин;
  • виписавши так звану нотаріальну «генеральну» довіреність, яка дає можливість здійснювати будь-які значущі дії в інтересах власника майна;
  • уклавши договір купівлі-продажу в сервісному центрі МВС;
  • уклавши договір купівлі-продажу у нотаріуса. За словами юриста, це найбільш зручний серед надійних способів купівлі машини з пробігом. Тоді немає потреби знімати авто з обліку, є гарантія безпеки та законності угоди, бо нотаріус перевіряє документи і відсутність обтяжень на машину (арешти, заборони, кредити).

Чим може бути небезпечна купівля автомобіля за довіреністю

В Україні продаж автівок за «генеральною» довіреністю дуже популярний, тому що це дозволяє уникнути процедури оформлення договору купівлі-продажу, сплати податків за ним і декларування доходу, отриманого в результаті угоди. Але цей спосіб має низку підводних каменів.

prodazh-avto-depositphotos.jpg

Варто розуміти, що видача довіреності не несе за собою переходу права власності на автомобіль. Власник (довіритель) лише уповноважує іншу особу (представника) продати автомобіль та вчинити низку дій, пов’язаних із продажем: зняти авто з обліку, укласти договір купівлі-продажу, одержати гроші тощо.

Неприємності в результаті видачі «генеральної» довіреності на продаж автомобіля можуть бути як у продавця, так і у потенційного покупця.

QuoteПродавець де-юре залишається власником автівки, тому саме до нього може звернутися страхова компанія з вимогою про відшкодування шкоди, завданої внаслідок ДТП.

Так само продавець не може знати, чи у законних цілях використовуватимуть авто і чи не стануть ним цікавитися правоохоронні органи.

Покупцю треба мати на увазі, що довіреність можуть скасувати вже після отримання грошей, для цього власнику необхідно лише відвідати нотаріуса. Термін дії довіреності обмежений, після його закінчення автівкою не можна буде користуватися. Також дія документа припиняється у разі смерті або визнання недієздатним продавця (ст. 248 п. 6 Цивільного кодексу). У такому разі заявити про свої права на майно можуть спадкоємці продавця.

Якщо покупець вирішить перепродати автомобіль, власник може претендувати на гроші, отримані від продажу, оскільки підписані за довіреністю угоди укладаються від його імені.

QuoteАвтівка також може бути під арештом, передана у заставу або купленою в кредит, за який власник ще не розрахувався.

Як переоформити авто у Сервісному центрі МВС

Перереєстрація авто у Сервісному центрі МВС гарантує, що зміна власника ні для кого не стане проблемою, але ж доведеться пройти бюрократичну процедуру.

Необхідно надати наступні документи:

  • паспорти та ІПН продавця і покупця;
  • техпаспорт;
  • документи, що підтверджують право власності (договір купівлі/продажу, договір дарування, документи про спадщину тощо);
  • заяву на перереєстрацію автомобіля, її можна роздрукувати заздалегідь або оформити у центрі;
  • оцінка вартості транспортного засобу.

Якщо власник доручив комусь переоформлення і не присутній особисто, можуть знадобитися додаткові документи: паспорт посередника, нотаріальна довіреність, а також довідка про відсутність обтяжень, яка діє лише один день.

Додаткові папери знадобляться і коли автомобіль купували у кредит. Тоді не обійтися без кредитного договору, банківської довідки, що підтверджує погашення заборгованості, заяви з банку, де підтверджується згода на перереєстрацію авто.

Загалом процедура перереєстрації зводиться до чотирьох кроків:

  • заповнення договору купівлі/продажу;
  • передання копії договору співробітнику сервісного центру на перевірку;
  • перевірка авто за VIN-кодом;
  • підготовка нового техпаспорта і номерів.

Щойно будуть отримані новий техпаспорт і номери, автомобіль вважається власністю нового власника. Перереєструвати транспортний засіб можна упродовж 10 днів від часу придбання машини.

QuoteУ вартість переоформлення авто входять новий техпаспорт, номер і реєстраційні бланки, зазвичай вона не перевищує 900 грн. Додатково оплачують послуги банку.

Як зміняться правила реєстрації авто найближчим часом

Гендиректор Всеукраїнської асоціації автомобільних імпортерів і дилерів Олег Назаренко у коментарі The Page розповів, що улітку в Україні зміниться процедура реєстрації авто, що дозволить зекономити на послугах нотаріуса.

«Відтепер не потрібні нотаріально засвідчені довіреності, які покупець надає працівнику сервісного центру для реєстрації придбаного автомобіля, оскільки за його бажання можна прямо в договорі купівлі-продажу вказати, що покупець довіряє відповідній особі реєстрацію авто, — каже Назаренко. — Ця відповідна особа може без присутності покупця і власника автомобіля зареєструвати автомобіль у сервісному центрі, отримати номерні знаки, свідоцтво про реєстрацію».

Також скасовують обовʼязковість отримання номерних знаків «транзит».

Подякувати 🎉