За якими базами перевірити історію б/в автомобіля перед придбанням

Посилання на корисні онлайн-ресурси з перевірки автомобілів. Фото: Андрій Лісконог

При купівлі б/в авто передусім потрібно переконатися, що вподобаний автомобіль не значиться в місцевому та міжнародному (Інтерпол) розшуку, в заставних списках і на нього не накладено інших обтяжень. The Page зібрало корисні посилання на онлайн-ресурси, за допомогою яких можна перевірити історію авто.

З чого почати перевірку авто перед купівлею

Минулого року українці придбали понад 700 тис. легкових автомобілів. З них на нові авто припало лише шоста частина. Все інше – «євробляхи» та інший секонд-хенд. Більша ж частина купленого — це внутрішні перепродажі, які давно стали справжньою лотереєю: вірити не можна нікому та ні в чому, навіть якщо ви купуєте автомобіль на trade-in-майданчику в офіційного дилера.

Але відкладіть товщиномір і не поспішайте бронювати підйомник на найближчій станції техобслуговування, бо не виявлені вчасно несправності можна зрештою відремонтувати. А ось заставний або викрадений автомобіль у вас просто відберуть без будь-якої компенсації збитку. Тому запасіться необхідною інформацією про вподобаний автомобіль (марка, модель, дата випуску, VIN-код, реєстраційний номер, свідоцтво ТЗ) і почніть знайомство з онлайн-перевірки.

Потрібно перевіряти по електронних базах даних будь-який автомобіль, незалежно від його віку, особи продавця й обіцяних гарантій.

На жаль, в Україні досі не створена єдина база всіх зареєстрованих автомобілів, тому доведеться побувати щонайменше на трьох-п'яти ресурсах. На це знадобиться щонайбільше півгодини, і половину цього часу треба буде витратити на реєстрацію, оскільки деякі сайти тільки в цьому випадку надають повний масив запитуваної інформації. А її багато не буває, бо краще знати про автомобіль усе: скільки в нього було власників, чи обслуговувався він на офіційних СТО, чи збігаються заявлені відомості про пробіг із показниками одометра, коли і в які ДТП він потрапляв.

Інтерпол і сервісні центри МВС

Оскільки Україна з 1992 року — повноправний член Міжнародної організації кримінальної поліції, в неї є доступ до всіх баз даних розшукуваних автомобілів. Крім Національного бюро Інтерполу в Україні це сервісні центри МВС, Департамент інформаційних технологій, Науково-дослідний центр безпеки дорожнього руху (НДЦБДР) плюс організації, що торгують автомобілями, які уклали відповідні договори.

Перевірка машини по базах не дає стовідсоткової гарантії, що автомобіль чистий. Проте вона суттєво знижує ризик виникнення юридичних проблем.

Єдиний державний портал відкритих даних

Навіть якщо в базі Інтерполу певний автомобіль не значиться, це не привід втрачати пильність. Тому наступною інстанцією стане ЄДПВД. Він дає змогу не тільки ідентифікувати автомобіль, але й отримати про нього базову інформацію. Наприклад, дізнатися дату розмитнення та кількість попередніх власників, а також перевірити справжність технічного паспорта, щоб автомобільні шахраї не змогли скористатися підробленими номерами та документами.

З 2020 року держпортал помітно спростив перевірку автомобіля, додавши до звичайних паспортних даних головне — унікальний 17-значний VIN-код, що суттєво спрощує ідентифікацію. Правда, поки що на сайті ЄДПВД доступна інформація лише про транспортні засоби, зареєстровані в Україні з 1 січня 2021 року. Тому продовжимо нашу перевірку на комерційних сайтах.

Довіряти формулювань «перевірено по базах МВС» майданчиків-агрегаторів на кшталт AutoRIA і RST — собі дорожче. Скрін: ТСН

Одразу ж зазначу з приводу майданчиків-агрегаторів на кшталт Auto RIA і RST: їх формулювання на зразок «Перевірено по базах МВС» насправді нічого не варте, про що досить красномовно свідчить історія киянина, який знайшов в оголошеннях про продаж свій же викрадений Daewoo Lanos.

Краще витратити час на сайти, для яких основний бізнес — не розміщення платних оголошень, а саме надання інформації про історію автомобіля.

Автокод

Наприклад, українська дочка російського «Автокоду» дає змогу дізнатися не тільки базову інформацію, але й такі нюанси, як можливе комерційне використання автомобіля: чи працював він як таксі, чи здавався в оренду тощо. Справа в тому, що подібні автомобілі зазвичай експлуатуються в хвіст і гриву. Зрозуміло, що людина, яка не його власник, намагатиметься вичавити з орендованого транспортного засобу всі соки, ганяючи його 24/7, не витрачаючись на повноцінний ремонт, та економити на якісному паливі, мастилі, запчастинах і матеріалах.

Сarvertical

Якщо ваш автомобіль був нещодавно розмитнений, імовірніше за все, найбільше інформації ви отримаєте на литовському сайті carvertical. Він обіцяє звіт про історію технічного обслуговування транспортного засобу, про приховані пошкодження, відкат одометра, записи про викрадення, ретроспективні фотографії та навіть відомості про характерні дефекти кожної моделі.

І пам'ятайте, перевіряти автомобіль потрібно двічі: не лише в день факультативного ознайомлення, а й безпосередньо в день здійснення операції. Прецедентів, на жаль, вистачає...

Читати на The Page