За допомогою аналітиків компанії YouControl у межах проєкту «Гроші депутатів» продовжує вивчати декларації народних обранців і вже визначив топ-10 парламентарів, які задекларували найбільше цінного рухомого майна.
В оприлюднених деклараціях цих депутатів поряд із швейцарськими годинниками і ювелірними виробами подекуди трапляються речі, які здатні здивувати — картини, антикваріат, коштовності. Наведемо кілька прикладів.
Колекція срібла імператора Пу Ї знайдена в декларації Сергія Тарути — відомого політика, бізнесмена, співзасновника колекції культурних пам’яток «Платар», депутата фракції «Батьківщина». Тут мається на увазі останній імператор Китаю, представник династії Цін, що керувала Піднебесною з 1636-го по 1912 рік до перемоги Сінхайської революції.
Пу Ї зійшов на трон у 2-річному віці у 1908 році. Через чотири роки його скинули революціонери. Спочатку Пу Ї залишили мешкати в імператорському палаці з усіма привілеями. Але у 1924 році йому довелося збирати речі й засновувати «двір у вигнанні». З 1934 по 1945 рік до вторгнення радянських військ Пу Ї був імператором Манчжурської держави — маріонетки Японської імперії. Надалі був ув’язненим у Хабаровську (СРСР), переданий Китаю і амністований у 1959 році.
Відповідно до декларації Сергія Тарути, колекція срібла імператора Пу Ї складається із 143 пам'яток культури — виробів із золота, срібла, дерева, коралів, бірюзи, виконаних у техніці інкрустування, різьблення тощо.
Коли у 2023-му ЗМІ повідомили, що китайську частину колекції «Платар» начебто намагалися вивезти за кордон без належних документів, мова могла йти саме про срібло імператора Пу Ї.
Картина «Болото ввечері»,1882 року, авторства Ісака Левітана, російського художника єврейського походження, знайдена в декларації Петра Порошенка, п’ятого президента України, депутата від фракції «Європейська солідарність». ЗМІ з посиланням на коментарі мистецтвознавців стверджували, що у 2005 році це живописне полотно придбали на аукціоні за $2 млн. За іронією долі останнім часом «болотом» в Україні часто називають росію. Адже під час розквіту стародавнього Києва на місці москви нічого крім боліт не було.
Картина «Ленін з дітьми грає в шахи», 1967 року, авторства Бірюкова М. Е., знайдена в декларації Вадима Столара, впливового київського забудовника, депутата від групи «Відновлення України». Це не єдиний витвір соцреалізму в декларації забудовника Столара — ще одне тематичне полотно називається «Дзержинський та діти».