Facebook Pixel

Діти-сироти повернулися в Україну після 1000 днів евакуації в Туреччині

Життя

Після 1000 днів в евакуації в Україну повернулись діти-сироти і діти без батьківського піклування, яких вивезли в Туреччину на початку повномасштабного вторгнення.

Проєкт «Дитинство без війни», про який кілька разів розповідав The Page, завершився. Про його підсумки цього тижня розповіли його організатори.

Через благодійний проєкт «Дитинство без війни» загалом пройшло 3500 людей – діти-сироти, діти, позбавлені батьківського піклування, та дорослі, які опікувалися цими дітьми, розповіла Наталія Олєйнікова, директорка благодійного фонда Руслана Шостака в Туреччині.

Проєкт почався наприкінці березня 2022 року. В перші дні війни з України було евакуйовано 1700 людей, включаючи 1100 дітей.

Quote«1100 дітей. Це величезна цифра, яка вимагала величезної сміливості. Діти отримали безпеку, спокій, піклування, які вони не змогли б отримати, якби залишалися в Україні. Я вам дякую за те, що впродовж практично трьох років ви підтримували місію берегти цих дітей. Цей кейс поставив перед нами як державою новий виклик: ми маємо не тільки допомогти дітям, що є в Україні, знайти родини, але і вирішити питання повернення з евакуації тих дітей, які тривалий проміжок часу жили за межами нашої країни», – сказала Оксана Жолнович, міністерка соціальної політики України.

Одна справа евакуювати дітей, а інша – протягом року підтримувати там їхнє нормальне життя, нормальний рівень життя, розповіла Наталія Олєйнікова.

Quote«Діти ростуть – новий одяг доводилося купувати кожні кілька місяців. Вони хворіють. Всі потреби, не пов'язані з екстреною допомогою, ми вирішували за допомогою благодійників та донаторів. Часто виникала ситуація, коли треба було швидко вирішувати питання медичного характеру – і завжди знаходилися люди, які допомагали. Іноді було навіть на грані дива: ми сьогодні розуміємо, що нам нам «на завтра» треба гроші – і хтось з донаторів фінансував потрібну суму», – згадує Наталія.

Вона розповіла, що всім евакуйованим дітям у Туреччині вилікували зуби. Ті, хто потребував коригування зору, отримали окуляри і не тільки.

Одній дівчинці на кінець лютого 2022 року була призначена операція на серці в «Охматдиті», але її не встигла зробити, тому що почалося повномасштабне вторгнення. Операцію зробили в Туреччині. І якщо раніше вона мріяла зробити цю операцію, щоб жити, то зараз вона мріє стати моделлю. «І я впевнена, що їй це вдасться», – посміхається Наталія.

Зараз діти з проєкту «Дитинство без війни» проходять адаптаційний період у закладі оздоровлення і відпочинку. Організатори нагадують, що діти майже три роки не мали повноцінного доступу до українського мовного, культурного, освітнього середовища. Хоча головне, що ці три роки вони не чули вибухів і звуків сирени над головою.

Наразі органи опіки вже добирають дітям потенційних усиновлювачів та прийомні родини, куди вони будуть влаштовані після адаптаційного періоду.

Quote«Важливо розуміти, що повернення дітей-сиріт – це не лише забезпечення їх житлом, харчуванням та освітою. Ми переконані, що найкращою формою інтеграції для цих дітей є саме усиновлення та інші сімейні форми виховання. [Головне], щоб процес їхньої адаптації відбувся якнайшвидше, а також спільно з обласними службами у справах дітей шукаємо турботливих батьків для цих дітей», – говорить голова Державної служби України у справах дітей Петро Добромільський.

Сталу підтримку в країнах перебування дітей, під час і після їх повернення надає Дитячий фонд ООН (ЮНІСЕФ). Евакуацію до Туреччини і перебування там дітей фінансово забезпечив Благодійний фонд Руслана Шостака.

mg-6808.jpg
mg-6744.jpg
mg-6732.jpg
mg-6693.jpg
mg-6677.jpg
mg-6600.jpg
mg-6808.jpg Thumb mg-6744.jpg Thumb mg-6732.jpg Thumb mg-6693.jpg Thumb mg-6677.jpg Thumb mg-6600.jpg Thumb
Навчання під час війни: як працюють школи, де вчитися біженцям і що буде з іспитами Життя

Навчання під час війни: як працюють школи, де вчитися біженцям і що буде з іспитами

Як виховувати дітей під час війни: три лайфхаки від психолога Здоров'я

Як виховувати дітей під час війни: три лайфхаки від психолога

Як навчити дівчат поважати себе та вибудовувати власні кордони Життя

Як навчити дівчат поважати себе та вибудовувати власні кордони