Відчуття самотності збільшує частоту виникнення кошмарів — дослідження
Частота та інтенсивність кошмарів може збільшуватися, коли люди відчувають самотність, яка спричинена відсутністю міцних соціальних зв’язків.
Відповідне дослідження опублікували американські вчені в журналі Journal of Psychology, пише ScienceAlert.
«Однією з ознак порушення сну, яку науковці починають досліджувати у зв’язку з самотністю, є частота та інтенсивність кошмарів, які є яскравими, часто жахливими снами та які часто переривають відновний сон», — йдеться в статті.
Попри те, що попередні дослідження задокументували кореляцію між самотністю та частотою й інтенсивністю кошмарів, однак мало що відомо про механізми, які пояснюють відмінності в цих асоціаціях.
У своїй роботі американські вчені повторно проаналізували дані попереднього дослідження, яке стосувалося депривації почуттів. Інформація про 827 дорослих учасників із США демонструє, що чим більш самотня людина, тим частотніше виникають кошмари. Причому почуття стресу виступало посередником між двома змінними.
Згодом дослідники отримали свіжі дані 782 учасників, які знову відповіли на запитання про почуття самотності та стресу, а також про кошмари, які вони переживали.
«Ця друга партія записів показала, що самотність вплинула на інтенсивність кошмарів — вимірювання, якого не було в попередніх дослідженнях, — а також на частоту кошмарів», — з’ясували дослідники.
Вчені зазначають, що відчуття самотності та збільшення інтенсивності кошмарів, ймовірно, не показує прямого причинно-наслідкового зв’язку. Проте, вони припускають, що це пов’язано з еволюційною теорією самотності, яку висунули в попередніх дослідженнях.
Зокрема, вона наголошує, що кошмари — це попереджувальний знак, що організму бракує соціальної підтримки.
«Міжособистісні стосунки є основною потребою людини. Коли потреба людей у міцних стосунках залишається незадоволеною, вони страждають фізично, психічно та соціально», — каже фахівчиня з комунікацій Університету штату Орегон Колін Хессем.
За її словами, подібно до того, як голод або втома дають людині сигнал, що вона не отримуєте достатньо калорій чи сну, так само самотність еволюціонувала, щоб попередити людей про потреби у взаємостосунках.
Автори дослідження зазначають, що коли люди самотні, то вони надмірно думають, стають більш напруженими та пильними, що заохочує їх шукати товариства. Однак це також робить тіло більш втомленим і схильним до кошмарів.
Науковці переконані, що самотність тісно пов’язана з поганим сном, і відсутність хороших соціальних стосунків також певним чином виражається у нашому сні.
«Якісний відновний сон є стрижнем для когнітивного функціонування, регуляції настрою, метаболізму та багатьох інших аспектів благополуччя. Ось чому так важливо досліджувати психологічні стани, які порушують сон, ключовим серед яких є самотність», — додали дослідники.