Фахівці з нерухомості закликали Раду не голосувати за «рейдерський» законопроєкт про рієлторів

Асоціація фахівців із нерухомості України (АФНУ) звернулися із закликом до Верховної Ради не голосувати за «рейдерський» законопроєкт № 3618 «Про рієлторську діяльність в Україні». Нардепи запланували його розгляд у першому читанні на 23 лютого.

«Професійна спільнота неодноразово наголошувала, що ухвалення цього законопроєкту негативно позначиться на якості надаваних послуг, нав’яже клієнтам обов’язкове звернення до рієлторів, що порушує конституційні права власників нерухомості, та створить додаткові перепони на ринку», — наголосив президент АФНУ Юрій Піта.

За його словами, запропонований законопроєкт передбачає створення квазіорганізації під назвою «Федерація», до якої зобов’язані увійти абсолютно всі фахівці з нерухомості. З огляду на те, що саме це відомство вирішуватиме, кому можна працювати, Піта вважає це «грубим втручанням у роботу конкурентного ринку».

В АФНУ підрахували, що в разі ухвалення «рейдерського» законопроєкту, нерухоме майно здорожчає на 2 — 3%. Це пояснюється зростанням вартості рієлторських послуг і неможливістю споживачів від них відмовитися.

Піта наголосив також на «корупціогенності» документа. За попередніми оцінками, щорічний прибуток «наглядачів» за ринком, отриманий завдяки рієлторам, може скласти щонайменше 100 млн грн.

Президент АФНУ заявив, що попри неодноразові звернення ініціатори законопроєкту навіть не спробували почути думку учасників ринку. Також він нагадав про негативні висновки Національного агентства з питань запобігання корупції (НАЗК) щодо документа.

«Скидається на те, що законопроєкт 3618 винесено на розгляд саме тепер лише для того, щоб непомітно його протягти й «рейдернути» ринок на тлі можливого військового вторгнення», — зазначив Піта.

Він додав, що ринку потрібен закон, однак до його розроблення варто долучити фахівців і представників рієлторських організацій. На його переконання, документ має ґрунтуватися на низці принципових речей, з-поміж яких:

  • кожен рієлтор має самостійно обирати, де йому навчатися, і встановлювати ціни на свої послуги;
  • кожен фахівець має бути суб’єктом підприємницької діяльності або офіційно працевлаштованою особою;
  • має бути розроблено критерії відповідальності за неякісні послуги та умови позбавлення права займатися діяльністю через систематичні порушення;
  • має бути створено механізм співпраці між владою та рієлторами, щоб ті мали доступ до всієї необхідної інформації (до баз даних, перевірки документів тощо).

Контекст. У червні 2020 року нардепи зареєстрували у ВР законопроєкт № 3618, який має вивести з тіні рієлторську галузь. Крім того, законопроєкт змусить громадян купувати чи орендувати нерухомість лише за участю рієлторів, яким доведеться складати іспити для підтвердження кваліфікації.

Фотогалерея

Законопроєкт 3618: чому Асоціація фахівців з нерухомості проти. Фото: Pixabay

Читати на The Page