Правила пожежної безпеки в новобудовах. Що треба знати? Фото: Dreamstime.com
Купуючи квартиру в новобудові, більшість людей не звертають уваги на таку важливу річ, як пожежна безпека. Тож коли трапляється лихо, максимум, що спадає на думку, – це номер рятувальної служби.
Але в кожному житловому будинку висотою понад 26,5 м (тобто 9-поверхів і вище) будівельними нормами передбачена сучасна система пожежної безпеки, яку слід освоїти і перевірити, як вона працює на усіх етапах.
По-перше, на випадок пожежі квартири в кожному будинку обладнують датчиками пожежної сигналізації, які вловлюють дим.
Як розповів у коментарі The Page архітектор Олег Гречух, купивши квартиру, люди під час ремонтних робіт ці системи знімають, відмикають, роблять їх недієвими.
Натомість треба зробити все до навпаки. На час виконання ремонтних робіт у квартирі необхідно виконати захист димових пожежних сповіщувачів від пошкодження й пилу. А після закінчення ремонту залучити експлуатаційну організацію та перевірити працездатність системи.
По-друге, на випадок НП у квартирі передбачений так званий протипожежний «відстійник» – на балконі чи лоджії, де людина може сховатися від вогню чи їдкого диму.
«Технічно передбачено відстань від вікна і до стіни з глухою стіною на 1,2 метри, щоб людина могла втекти на балкон, коли буде дим валити з квартири чи полум’я. Тоді ці 1,2 метри її врятують на якийсь час, поки її не евакуюють. Втім, важливо, щоб ця частина балкону була нічим не захаращена, а слугувала саме для безпеки», — пояснив архітектор.
По-третє, у разі, якщо вогонь йде ззовні, з під’їзду, протипожежним інструментом мають стати двері до квартири.
«Двері мають бути стійкими до пожежі, щоб півтори години, коли горить вогонь, вони могли стримувати дим і не прогорати. Це дасть додатковий час для можливості евакуації людей із висотних поверхів», — пояснює фахівець.
По-четверте, у загальних коридорах також є протипожежні клапани, по яких закачується повітря. Створюється надлишковий тиск, щоб витиснути дим: з одного боку повітря закачується через тамбур, а через клапан димовидалення закачується назовні через шахту, яка проходить через весь будинок.
Тож, заїхавши до будинку, треба взяти собі за правило – перевірити, як працюють ці шахти, в якому вони стані, чи не захаращені або зачинені на замок, не закриті нічим, — інакше вони не спрацюють.
І по-п’яте, на відміну від старих будинків, в новобудовах передбачено інший тип сходів – незадимлюваний – для безпечної самостійної евакуації, якщо вогонь застигне людину в під’їзді.
«У старих п’яти-, дев'ятиповерхівках сходова клітка відкрита по всій висоті на всі поверхи, тому евакуюватися і захиститися від диму можна тільки на балконах та через вікна. Під час пожежі дим скупчується на майданчику у всьому стояку і відрізає шлях до евакуації – уся площа буде в диму. Заповнені димом сходи не можуть стати шляхом евакуації – у такому разі людина, щоб врятуватися, може евакуюватися лише через балкон», — пояснив експерт.
У будинках вище 27,5 м вихід на сходову клітку відбувається через спеціальний спільний балкон. Завдяки цьому людина може втекти від вогню — тому спільний балкон обов’язково має бути відчинений і незасклений.
«Тут між входом і виходом є чітко розрахована відстань – понад два метри, щоб зупинити перетікання диму й вогню в інше приміщення. Крім того, для людей є можливість самостійно евакуюватися», — нагадав Олег Гречух.
Саме тому в сучасних будинках, щоб потрапити на інший поверх, людині доведеться пройти через балкон і минути троє дверей — це суттєво зменшує небезпеку в разі вогню й задимлення.
«Власники нової квартири перше, що роблять у новому помешканні, – перевіряють електрику, як працюватимуть крани, сантехніка. До питань безпеки з пожежної частини зазвичай черга не доходить. Кожен вважає: купив квартиру, тож як господар і можу там робити, що заманеться: склити балкон, добудовувати тамбур, змінювати двері, навіть якщо це впливає на загальну безпеку. Бо люди часто плутають приватну власність з колективною», — наголосив архітектор.
Експерт закликав нових мешканців у новобудовах організувати навчання, щоб відпрацювати усім разом протипожежні правила і зробити життя усіх мешканців набагато безпечнішим.
У багатоквартирних будинках дуже важливо дотримуватися спільних правил і пам'ятати, що шляхи евакуації, комплексна протипожежна система є спільними для всіх.