Іпотечна криза: неспроможність виплачувати кредити знизить ціни на житло в Україні. Фото: Capital.com.ua
У найближчі місяці на ринок житла вийдуть десятки тисяч квартир через неможливість власниками квартир сплачувати іпотеку.
Експерти пов'язують іпотечну кризу з підвищенням НБУ ставки з рекапіталізації — з 10% до 25%. Унаслідок чого, на переконання фахівців, незабаром захмарно зростуть і ставки за іпотечними програмами.
Кредитний ступор. На ринок вийдуть тисячі квартир
Незабаром первинний ринок нерухомості очікує хвиля додаткових декількох десятків тисяч квартир як по переуступці права вимоги, так і через прямий продаж, розповів у коментарі The Page гендиректор девелоперської компанії Greenol Олег Приходько.
За його словами, багато кредитних договорів, у тому числі і з іпотеки передбачають нарахування сумарних щомісячних виплат за користування кредитом через формулу, у якій фігурує складова «облікової ставки НБУ». А більшість кредитних договорів передбачає періодичний перегляд відсотків та додаткових витрат за користування кредитом.
«Усі фінансові установи давно навчилися перекладати ризики і додаткові витрати на кінцевого споживача. Як наслідок – погіршення умов обслуговування кредитних договорів спричинить процес з продажу житла з переоформлення кредитів на нових власників кредитів або з одномоментним погашенням кредиту коштами та за рахунок нового власника», — наголосив експерт.
У результаті власники квартир намагатимуться швидко позбутися житла під кредитом, пояснив The Page експерт з нерухомості Ярослав Цуканов.
«Українці не зможуть платити нові відсотки по кредитах, тому з'явиться в продажі дуже багато і автівок, і квартир. Це будуть готові квартири в новобудовах, або з переуступкою контрактів. Але це буде дуже велика маса квартир, бо люди не зможуть тягнути відсотки», — вважає фахівець.
Іпотечна криза у свою чергу підвісить як банківську сферу, так і первинний ринок житла.
«Перший крок — зростають ставки по депозитах. Далі вони підтягують ставки по кредитах. Ще питання, в яких регіонах будуть підніматися. Західні регіони у першу чергу можуть собі це дозволити. Там ітак попит є і буде найкращим у найближчій перспективі. Київ, центральні регіони — за крок до підняття ставок», — пояснив Приходько.
Наразі ж українці на територіях, що потрапили у зону бойових дій, звільнені від сплати іпотеки на час війни. Велике питання, де люди братимуть кошти на повернення кредиту за півроку, якщо вони зараз не можуть його обслуговувати, додав Олег Приходько. А за новими ставками і поготів.
Обвал іпотеки: що буде з цінами на житло і чому стане невигідно будувати
Якщо велика маса квартир в новобудовах вилиється на ринок, будувати взагалі стане невигідно, бо буде більш ніж достатня кількість нерухомості, яка може продаватись навіть за довоєнними цінами, вважає Ярослав Цуканов.
На його думку, іпотечне житло продаватимуть і покупці-інвестори, і ті, хто придбав житло для себе — їм доведеться купити, наприклад, менше житло або у передмісті.
Як це вплине на первинний ринок нерухомості і спроможність будувати далі — можна буде оцінити восени, коли вийде на ринок основна маса квартир. Адже попри те, що реєстри відкрили, ринок житла у столиці досі «стоїть»: продажу квартир вкрай мало.
«У цій кризі девелоперам доведеться заморожувати проєкти, які планувались, виходити в кеш і чекати до кращих часів. Окрім незавершених ЖК, будівництво яких зупинилось через війну: добудувати їх — це відповідальність перед людьми. А починати нові проєкти зараз нема сенсу», — наголосив Цуканов.
Наразі ж експерти фіксують початок масових продажів у новобудовах містечок, що потерпіли від воєнних дій. Також, за прогнозами Олега Приходька, на ринок можуть вийти квартири біженців, що виїхали до Європи і ухвалили рішення там залишитись жити.
«Нерухомість, у яку були вкладені інвестиції таких емігрантів, прямує на ринок нерухомості і збільшує масу загальної пропозиції. Як правило такі продавці схильні до швидкого продажу, що регулюється ціною».
Прогнозувати, як вплине великий об'єм квартир на вторинний ринок, експерти також не поспішають. На думку Олега Приходька, ціни можуть опуститись до 7%.
«Цілком вірогідно, що додаткова кількість об’єктів нерухомості спричинить тимчасовий короткостроковий спад цін. Однак, такий форс-мажорний крок ринку – не буде віддзеркалювати загальні тенденції ціноутворення в умовах загального дефіциту нових житлових площ на фоні спаду об’ємів будівництва, інфляційних процесів та зруйнованих десятків мільйонів квадратних метрів житла», — вважає експерт.
Загалом же великого обвалу цін на нерухомість з огляду на серйозне здорожчання будматеріалів у найближчі часи експерти очікувати не рекомендують.