«Ця «прокладка» вже 10 років робить зброю для армїї» – керівник Archer про обшуки та тиск на бізнес

Як обшуки НАБУ вплинули на компанію-виробник оптики для ЗСУ Archer

В офісі компанії Archer, виробника електроніки і насамперед тепловізорів для бойових рушниць ЗСУ, обшук НАБУ пройшов у жовтні 2023 року. Слідчі вилучили креслення, документацію та заблокували рахунки.

Відтоді справа не рухається. Блокування рахунків постачальникам і партнерам стало неабияким ударом по спроможностях компанії, але вона продовжила виробництво.

Керівник компанії Олександр Яременко каже, що Archer з 2014 року виконала біля 100 контрактів для оборонного сектору, вісім з яких – з Міністерством оборони України, і продовжує виконувати нові контракти з силовими структурами України.

The Page поспілкувався з Олександром Яременком, аби дізнатися версію подій з точки зору бізнесу та майбутні перспективи провідного виробника прицілів в Україні з огляду на обшуки в компанії і тиск з боку силовиків.

Чому силовики обшукують компанію, яка забезпечує українську оборону

Через що сталися обшуки НАБУ і як вони відбувалися?

Я знаю, що це було – замовлення відомої американської компанії. Вони стверджують, що ми загрожуємо безпеці США, вкрали в них технології.

Тому НАБУ виконувало роботу розвідки. Вилучило всі документи і креслення з 2019 року. Але фахівці перевірили й довели, що Archer не загрожує нікому, а відбуваються комерційні розборки.

Тобто йде зачистка українського ринку від талановитої компанії, яка робить найкращі приціли, монокуляри, системи для військових. Ми заважаємо тим іноземним компаніям, які хочуть зайти на ринок України.

«Навіщо було лякати нашу маленьку секретчицю і на її очах півтори години «ґвалтувати» пустий сейф, ключі від якого були у начальника охорони, з яким не було зв’язку через вилучений телефо», – поділився в день обшуку Олександр знищеним сейфом

Які претензії НАБУ до вашої компанії?

Наразі наші телефони, комп'ютери, документація, контракти знаходяться в НАБУ. Кошти партнерів заблоковані. Ніякого руху немає вже кілька місяців.

Спочатку НАБУ говорили, що ми взяли гроші, але не виконали контракти для Міноборони. Коли вони зрозуміли, що всі контракти виконані, вони почали проводили експертизу, чому наш військовий пристрій дорожчий, а китайський цивільний дешевший. Але зазвичай закордонні клієнти купують наші прилади дорожче, ніж ми продаємо МО, у тому числі посольство США.

Чи є надія, що ситуація зміниться й роботу розблокують, а техніку повернуть?

Нам обіцяли, що нас розблокують, хоча навіть на комітеті Верховної Ради мені сказав в очі один із відомих депутатів: «Олександре, ми знаємо вашу компанію з 2010 року. Ви молодці, але ми не можемо керувати НАБУ».

Я відповів, що у своїй країні роблю для своїх військових приціли. І якщо мене не може захистити моя країна – буду захищатися сам. Зараз я сам веду розслідування. В мене багато друзів по всьому світу. Є повна інформація, готую позови проти тих компаній в США, які мене замовили.

Як Archer збирається протистояти НАБУ

Українські снайпери ССО 3-й окремого полку СпП імені князя Святослава Хороброго виконують завдання в Авдіївці з прицілами Archer. Фото: 3-й окремий полк СпП імені князя Святослава Хороброго

Чи збираєтесь ви офіційно оскаржувати рішення НАБУ?

Я зацікавлений, щоб про мою компанію не брехали. Поки що ні ДБР, ні СБУ не хочуть реєструвати нашу заяву. А я хочу знати, кому НАБУ передавало мої креслення й документи.

Якби я жив у Франції або в Америці, таку компанію, як Archer, носили б на руках. Бо ми вміємо робити все — від охолоджуваних танкових прицілів до снайперських комплексів. Зараз 17 тисяч наших приладів працюють у військах. Ми ніколи не брали в держави жодної гривні ні на розробку, ні на ремонти.

Після постанови РНБО щодо економічної безпеки та стабільності у період воєнного стану, введеної в дію указом президента від 23 січня 2024 року № 21/2024, щось змінилося?

Для нас нічого не змінилося. Ніхто нічого не хоче або не може зробити, при цьому всі знають про нашу ситуацію.

Я казав депутатам у Раді, що у нас залишилося всього п’ять-десять приватних [зброярських] компаній, які можуть конкурувати з іноземними, треба їх зберегти.

Як обшуки в Archer вплинули на компанію та фронт

Тепловізійний прицільний комплекс Archer TSA 7/75 . Фото: Archer

Чи можете оцінити орієнтовні збитки, які компанії завдали саме обшуки і дії силовиків?

Наведу приклад. Дзвонять мені військові з однієї відомої бригади, просять систему розвідки «Сич». Цей прилад на 20 кілометрів пасивно бачить все: людей, транспорт, склади. Військові хвалять.

А я відповідаю, що на складі немає, бо в мене немає зайвих коштів. Якби вони не були заблоковані, різні системи вже були б на складах готові для відвантаження військовим.

Але крім Міноборони в нас є контракти з Нацгвардією, Нацполіцією, СБУ, державними фондами. Тому ми працюємо й переживемо це блокування.

Яка роль держави у роботі українських оборонних компаній

Чи відчували ви колись більший тиск з боку силових органів, ніж зараз?

Ніколи до цього на нашу компанію не було жодного тиску. Ми завжди співпрацювали з військовими та іншими силовими структурами України.

Як ви в цілому можете оцінити настрої у вашому середовищі, у приватних компаніях, які працюють на оборону?

Вони дивляться на нас і кажуть, якщо вже з Archer це відбувається, то ми краще зовсім не повернемось ні з Польщі, ні з Болгарії. Підтримки немає, нічого немає, одні перевірки й наїзди.

Що мала би робити держава, щоб повернути в країну наші приватні оборонні компанії?

Треба повернутись обличчям до українського військового виробника, особливо під час війни. Бо зараз ніхто [з боку держави] не хоче нам допомогти, навіть коли ми звертаємося.

Скільки часу потребуватиме відновлення виробництва після обшуків і вилучень?

Ми працюємо, пережили блокування і шок за рахунок інших контрактів. Окрім Міноборони, у нас ще є західні замовники та інші силові структури України. Ми не «прокладка», як про нас сказала слідча НАБУ.

Читати на The Page