Facebook Pixel

Арештовані землі та «брутальні» обшуки: кейс співзасновниці школи «Оптіма»

Які претензії в правоохоронців до співзасновниці школи Оптіма

Які претензії в правоохоронців до співзасновниці школи Оптіма

На початку року посилення тиску з боку правоохоронних органів відчула на собі одна із засновниць дистанційної школи «Оптіма» Марія Мілецька. За кілька місяців після придбання земельної ділянки під будівництво нової школи підприємниця стала учасницею кримінального провадження. Оскільки ділянки вже понад півроку перебувають під арештом, будь-яка діяльність з ними заборонена.

Землі, що придбала Мілецька, є частиною 14 га, що вже були предметом судового розслідування кілька років тому. Щодо них були винесені рішення у трьох судових інстанціях: позивачам — Міноборони та прокуратурі — відмовили у відчуженні. У грудні 2023 року їм відмовили знов, проте це не завадило правоохоронцям провести обшуки в офісі та у квартирі Мілецької у січні 2024 року. Розслідування пішло на нове коло, тим часом розвиток освітнього проєкту заблокований, мільйонні інвестиції заморожені.

Як проходили обшуки в офісі школи «Оптіма»

У січні в офісі дистанційної школи «Оптіма» працівники Національної поліції провели обшуки. За словами Олександра Протаса, адвоката Марії Мілецької, обшуки проводили у «брутальній формі».

Quote«Я був дуже здивований цим, тому що постійно присутній на обшуках, маю великий досвід, бачив, як проводяться обшуки. Обшуки у Марії Олександрівни проводилися у брутальній, свавільній формі. Пішли погрози: «Ми зараз двері виламаємо!» Також дзвонили Марії Олександрівні та погрожувати їй, що це тільки початок», — розповів в інтерв'ю The Page Протас.

На його думку, самі обшуки були зайвою процедурою, бо під час них були вилучені документи, які школа й так могла надати слідчим. Але, зокрема, обманним шляхом був вилучений і телефон Марії Мілецької. За санкцією суду було дозволено лише скопіювати дані з пристрою, але слідчі взяли його для копіювання та досі не повернули. Скарги адвоката щодо цього не допомогли повернути гаджет.

На навчальному процесі тиск на школу майже не позначився. Лише під час обшуку у січні 2024 року, коли всіх працівників вивели з офісу, протягом шести годин робочого дня не відбулися вебінари, на які чекали учні.

Quote«На нашу роботу не вплинув початок повномасштабної війни. Вчителі працювали з потягів, з бомбосховищ, з Польщі, з Ірландії. Тому ми не збираємося зупинятися й зараз», — сказала Мілецька під час пресконференції в «Інтерфаксі» 16 січня.

На пресконференції адвокат Протас назвав вигаданими слідчі дії, що стосуються засновниці школи. На його думку, вони «виправдовують бронювання працівників нацполіції від мобілізації, але заважають розвитку держави».

Коли почався тиск на співзасновницю школи «Оптіма»

Для будівництва школи у травні 2023 року співзасновниця «Оптіми» Марія Мілецька придбала на вторинному ринку п'ять земельних ділянок у Віті Поштовій Київської області — загальною площею понад 4 га. У серпні Мілецька дізналася, що ці землі фігурують у кримінальному провадженні, коли її було викликано на допит в рамках досудового розслідування.

Протас наголошує, що земельні ділянки придбали за ринкової ціною на суму понад 24 млн грн з офіційних доходів Мілецької. За його словами, з’ясувалося, що понад шість років ці землі перебували у приватній власності. Та приблизно протягом такого ж періоду триває досудове розслідування щодо цієї землі.

Quote«Коли ми почали вивчати справу, з’ясувалося, що ще в 2017 році уже один раз Міністерство оборони разом з прокуратурою зверталися до суду по ці землі. Але тоді [позов був] до сільської ради Віти Поштової. Вони хотіли ці землі відібрати. Суд першої інстанції їм відмовив. Далі Апеляційний, а потім Верховний касаційний суд також відмовили», — зауважив Протас.

За словами адвоката, у грудні 2023 року відбулося чергове судове засідання з питання земель у Віті Поштовій, та суд у першій інстанцій знов відмовив позивачам. Проте цього разу Апеляційний суд частково задовольнив позов, але по частині інших земель, які не є у власності Мілецької.

Наразі слідчі дії у справі земель у Віті Поштовій, де Мілецька проходить свідком, тривають. Ділянки співзасновниці школи залишаються під арештом: будь-яка діяльність з ними заборонена, неможливо навіть працювати з проєктною документацією.

Дистанційна школа «Оптіма»: коли заснована та у чому її особливість

Школа «Оптіма» заснована у 2014 році. На січень 2024 року кількість учнів — понад 20 тис.

Школа працює за освітньою ліцензією МОН України та є рішенням для дітей продовжувати українську освіту за кордоном. Станом на січень 2024 року близько 30-40% учнів школи перебували за межами країни.

На початку повномасштабного вторгнення, коли багато українських дітей вимушено виїхали за кордон, «Оптіма» прийняла до себе нових учнів на пільгових умовах, що дозволило їм закінчити навчальний рік дистанційно. Серед цих дітей було багато випускників 9 та 11 класів, для яких це був ледь не єдиний варіант отримати офіційні документи про здобуття української освіти. У травні 2022 року в «Оптімі» загалом завершили навчальний рік понад 100 тис. дітей. Близько 70% учнів школи на той момент перебували за кордоном.

Робертс Вайшла, співзасновник дистанційної школи «Оптіма», наголосив під час пресконференції, що «Оптіма» користується унікальними навчальними онлайн-технологіями та співпрацює за цим напрямом з іншими школами в Україні та безпосередньо із Міністерством освіти та науки.

З 2022 року в рамках проєкту відкрили додаткові напрями: освітні матеріали для дошкільнят з підготовки до школи та коледж, де понад 400 дітей навчаються за трьома спеціальностями (IT-технології, психологія та підприємництво). Цього року планується започаткувати набір у коледж на ще дві спеціальності.

Марія Мілецька є бенефіціаром та однією з шести засновників компанії ТОВ «Оптіма Хоум», тобто школи «Оптіма». Мілецька володіє 55% активів, решта належить ще чотирьом громадянам України та громадянину Латвії, за даними Опендатабот.

The Page має намір детально розібрати тему наїздів на бізнес. Якщо підприємцям, котрі зіткнулися з тиском, є що розповісти про це публічно чи анонімно, вони можуть написати редакції [email protected].

Подякувати 🎉