«Данія ненадійний союзник: влада США знов погрожує анексувати Гренландію

Венс підтвердив інтерес до Гренландії

Американський віцепрезидент Джей Ді Венс під час інтерв’ю для Fox 23 березня звинуватив Данію в тому, що вона є ненадійним партнером, тому США можуть претендувати на острів.

Гренландія є автономією у складі Данії. Це величезний багатий на ресурси острів із населенням в 57 тис. осіб в арктичному регіоні.

Віцепрезидент США Венс підкреслив зазіхання на Гренландію: «Данія, яка контролює Гренландію, не виконує своїх обов'язків і не є надійним союзником. Як нам вирішити цю проблему і забезпечити національну безпеку? Якщо це означає, що нам потрібно проявити більший територіальний інтерес до Гренландії, то саме це і зробить президент Трамп, тому що йому все одно, що там кричать європейці, його хвилюють насамперед інтереси громадян Америки».

До цього Венс, як і Трамп, неодноразово розповідав, що контроль над островом диктують потреби національної безпеки США. Його заяву підсилив анонс неофіційного візиту на острів дружини віцепрезидента Уши. За даними ЗМІ, 27 березня вона приїде на острів разом із міністром енергетики Крісом Райтом та радником із нацбезпеки Майком Волтцом.

Як розвивався конфлікт США навколо Гренландії

Ще до своєї інавгурації, 7 січня 2024-го, відповідаючи на запитання журналіста, Трамп не зміг пообіцяти не застосовувати військову силу для контролю над Гренландією та пригрозив Данії економічним тиском.

Після офіційного початку президентства Дональд Трамп написав із десяток постів, де обіцяв «ЗРОБИТИ Гренландію ЗНОВУ ВЕЛИКОЮ!», говорив про контроль над островом як «абсолютну необхідність» для США, а під час звернення до Конгресу 5 березня підкреслив: «Нам потрібна Гренландія і ми отримаємо Гренландію так чи інакше».

Проте попри розмову на підвищених тонах з прем’єркою Данії Фредеріксен і гучні обіцянки Трамп досі не застосував жодних економічних і політичних дій.

Нагадаємо, що схожу схему тиску президент США використовував проти Панами, він не зміг пообіцяти не використовувати сили для відновлення контролю над Панамським каналом. Але після візиту держсекретаря Марко Рубіо Панама допомогла з продажем американцям двох ключових портів на каналі, що належать китайській компанії.

У випадку Гренландії країни Європи без вагань стали на бік Данії та засуджують погрози Трампа разом із його риторикою. Тим часом цього березня вибори на острові взяли партії, які виступають за незалежність від Данії, проте вони різко дистанціювалися від співпраці з США.

Читати на The Page