Facebook Pixel

Успішний місяць путіна та план євроінтеграції України: дайджест західних ЗМІ

Успіхи путіна, гонитва озброєнь і євроінтеграція України: дайджест західних ЗМІ

Успіхи путіна, гонитва озброєнь і євроінтеграція України: дайджест західних ЗМІ

Жовтень став найуспішнішим з початку повномасштабного вторгнення місяцем для російського диктатора, який терпляче чекає на виснаження своїх ворогів, каже колумніст The Washington Post.

Тим часом республіканці підсунули «отруйну пігулку» Конгресу США, розділивши допомогу Україні та Ізраїлю, Північна Корея випереджає ЄС за темпами поставки боєприпасів на фронт в Україні, а голова МЗС Німеччини пропонує почати євроінтеграцію України, не чекаючи на рішення щодо повноцінного членства.

The Page пропонує дайджест західних ЗМІ, що завершує робочий тиждень 30 жовтня – 3 листопада.

Підсумки жовтня: кремлівський диктатор має приводи святкувати

Жовтень був, імовірно, найкращим місяцем для російського диктатора путіна за весь час повномасштабного вторгнення в Україну, стверджує колумніст The Washington Post Лі Хокстейдер. Якщо ці тенденції збережуться, імовірність програшу Києва загрозливо збільшиться, і Захід має звернути на це увагу.

  • У перші кілька годин 1 жовтня за московським часом Конгрес США проголосував за продовження фінансування уряду, але відхилив пакет військової та цивільної допомоги Україні на $6 млрд
  • У Словаччині прем’єр-міністром став проросійський популіст Роберт Фіцо, який пообіцяв блокувати військову та економічну допомогу Європейського Союзу Україні
  • Через тиждень після перемоги Фіцо, 7 жовтня, ХАМАС убив 1400 ізраїльтян, відвернувши увагу світу та Вашингтона від України. Жорстока відплата Ізраїлю в секторі Газа дали підставу кремлівській пропаганді критикувати позицію Заходу, порівнюючи дії ізраїльської армії зі звірствами російських військ в Україні
Палестинці покидають власні домівки в Секторі Гази, 13 жовтня 2023 року. Фото: Getty Images

Палестинці покидають власні домівки в Секторі Гази, 13 жовтня 2023 року. Фото: Getty Images

  • Контрнаступ України, розпочатий у червні, припинився. Водночас московські війська розпочали атаку на Авдіївку, показавши, що Кремль як і раніше готовий використовувати безмежне гарматне м’ясо
  • Республіканці обрали нового спікера Палати представників Майка Джонсона, який неодноразово голосував проти фінансування України. Одразу після присяги він заявив, що заблокує пропозицію президента Байдена пов’язати новий пакет допомоги Україні на 61 мільярд доларів із новим пакетом зброї для Ізраїлю
  • Останній букет – нове опитування у Франції поставило Марін Ле Пен, крайню націоналістку з давніми зв’язками з росією, на перше місце серед вірогідних кандидатів на президентських виборах. 2027 року. Ле Пен засудила російське вторгнення, але виступала проти озброєння України.

Не всі жовтневі новини були хорошими для Путіна, зазначає Хокстейдер. У Польщі правий уряд, чия підтримка Києва почала слабшати, зазнав поразки. Новий уряд, який може прийти до влади до кінця року, ймовірно, підтвердить тверду підтримку Варшавою європейської допомоги Україні, яка зараз перевершила підтримку США.

Але російський диктатор грає в довгу гру, враховуючи кожну тріщину в трансатлантичному альянсі. І найбільша потенційна тріщина з усіх – можлива перемога Дональда Трампа на президентських виборах у США, яка може стати остаточною перемогою й для кремлівського тирана, підсумовує автор.

«Отруйна пігулка» від республіканців: допомогу Україні відсунуто

На фото Майк Джонсон під час своєї промови, після обрання його новим спікером Палати представників США. Фото: Getty Images

На фото Майк Джонсон під час своєї промови, після обрання його новим спікером Палати представників США. Фото: Getty Images

Палата представників США в четвер ухвалила план республіканців щодо надання допомоги Ізраїлю в розмірі 14,3 мільярда доларів і скорочення фінансування Служби внутрішніх доходів, повідомляє Reuters.

Подання законопроєкту стало першою серйозною законодавчою ініціативою під керівництвом нового спікера Палати представників Майка Джонсона. За проєкт проголосували 12 демократів і 214 республіканців, а двоє республіканців і 194 демократи виступили проти. Це нетипова ситуація в питанні допомоги Ізраїлю, яку зазвичай підтримують обидві партії.

Оскільки ухвалений законопроєкт не передбачає допомоги для України, президент Джо Байден пообіцяв накласти на нього вето, а сенатор Чак Шумер, лідер більшості в контрольованому демократами Сенаті, сказав, що не буде ставити його на голосування.

За словами Шумера, Сенат готує двопартійний законопроєкт, що стосується ширших пріоритетів. Проте на вирішення суперечки між двома палатами Конгресу можуть піти тижні, адже законопроєкт має бути прийнятий Палатою представників і Сенатом і підписаний Байденом, перш ніж набуде чинності.

Лідери республіканців у Палаті представників поєднали витрати на допомогу Ізраїлю зі скороченням фінансування Служби внутрішніх доходів (IRS). Вони стверджують, що в такий спосіб компенсують вартість військової допомоги. Однак демократи назвали цю пропозицію «отруйною пігулкою», яка збільшить дефіцит бюджету США через скорочення збору податків. Вони також наполягають на продовженні підтримки України.

Джонсон, який раніше неодноразово голосував проти допомоги Україні, планує внести законопроєкт, який поєднує допомогу Україні з виділенням грошей для підвищення безпеки на кордоні США з Мексикою.

Гонка озброєнь: Північна Корея випередила ЄС

Зустріч Кіма з путіним під час північнокорейсько-російського саміту, квітень 2019 року. Після початку війни в Україні, їхні стосунки тільки покращились, Північна Корея регулярно надсилає боєприпаси росії

Зустріч Кіма з путіним під час північнокорейсько-російського саміту, квітень 2019 року. Після початку війни в Україні, їхні стосунки тільки покращились, Північна Корея регулярно надсилає боєприпаси росії

Північна Корея випередила Європейський Союз, передавши росії мільйон артилерійських снарядів, констатує Politico. Тим часом ЄС, що також зобов’язався підтримати Україну мільйоном боєприпасів протягом року, не спромігся наростити виробництво, щоб досягти цієї мети до березня.

Європейська комісія з 31 травня поставила в Україну 223 800 артилерійських снарядів за схемою відшкодування для країн, які погодилися відправити свої запаси до Києва. Міністр закордонних справ Литви Габріеліус Ландсбергіс нещодавно написав у Twitter, що поставки з країн ЄС становлять близько 300 тис.

Минулого місяця міністр збройних сил Франції Себастьєн Лекорню заявив, що з 2024 року Франція зможе надсилати до Києва близько трьох тисяч 155-міліметрових снарядів щомісяця, тобто всього 36 000 на рік. Німеччина також спроможна закрити лише частку потреб України: зараз передаються або плануються до передачі 27 500 155-мм снарядів і менше 19 000 розривних 155-мм снарядів.

Quote«Ціль у 1 мільйон боєприпасів залишається важливою політичною метою», — сказав Пітер Стано, речник Європейської Комісії, додавши, що цю тему обговорюватимуть на зустрічі міністрів оборони ЄС у Брюсселі 14 листопада.

Незважаючи на відставання поставок, Україна вперше випередила росію за кількістю випущених на день снарядів. На початку вторгнення московська армія щодня випускала 63 000 снарядів, тоді як українська артилерія — лише 4000. Але станом на жовтень ситуація змінилася: Україна вистрілює 9000 снарядів на день проти 7000 російських, повідомили українські збройні сили.

Втім, поставки з Північної Кореї могли б допомогти Москві відновити перевагу, на додачу до її власного виробництва.

Quote«Росіяни все ще посідають перше місце у світі з виробництва снарядів на місяць — 125 тисяч», – сказав український військовий аналітик Петро Черник, додавши, що Сполучені Штати до 2025 року збільшать виробництво лише до 80 тисяч на місяць.

Неспроможність відповісти на війну в Україні швидким зростанням виробництва частково пояснюється архітектурою безпеки часів холодної війни. Західні військові планувальники уявляли, що війна з СРСР триватиме всього кілька тижнів до того, як буде використано ядерну зброю, а тому не розраховували на такі тривалі артилерійські бої, які зараз відбуваються в Україні.

Анналена Бербок пропонує Україні «ранній доступ» до переваг ЄС

Аналітичні центри ЄС вже розробляють кілька варіантів прийняття України та інших потенційних членів до ЄС, але вирішувати долю України будуть політики ЄС

Аналітичні центри ЄС вже розробляють кілька варіантів прийняття України та інших потенційних членів до ЄС, але вирішувати долю України будуть політики ЄС

Німеччина запропонувала детальну та інноваційну дорожню карту розширення ЄС, повідомляє The Guardian. Цей план надасть переваги таким країнам-кандидатам, як Україна, до набуття ними повноцінного членства, зокрема статус спостерігача на самітах лідерів у Брюсселі.

Пропозиції, представлені міністеркою закордонних справ ФРН Анналеною Бербок, передбачають інтеграцію країн-кандидатів у ЄС окремими етапами задовго до завершення технічних переговорів щодо членства, які можуть затягнутися на роки. Міністерка навіть заявила, що Німеччина готова відмовитися від гарантованої посади єврокомісара, щоб звільнити місце для новоприбулих.

Минулого літа Україна та Молдова були додані до черги офіційних кандидатів, що включає Албанію, Сербію, Косово, Туреччину, Чорногорію, Північну Македонію та Боснію та Герцеговину. Наступного тижня буде опубліковано ключовий звіт ЄС про їхній прогрес, а рішення щодо офіційних переговорів очікується в грудні.

Промова Бербок була зосереджена на тому, як розблокувати процес вступу, який, за її словами, став «забороненою» темою для деяких країн через занепокоєння щодо розширення бюджету, розміру парламенту та ухвалення рішень у блоці з 35 країн.

Quote«Ми повинні переконатися, що люди з цих країн, особливо молодь, отримають можливість скористатися перевагами Європейського Союзу на ранньому етапі, навіть до того, як їхня країна також стане повноправним членом», — підкреслила міністерка.

Міністр закордонних справ України Дмитро Кулеба висловив побоювання, що процес розширення ЄС може бути загальмований через внутрішні суперечки щодо бюджету та розподілу місць у Єврокомісії та Європарламенті.

Quote«Ми маємо уникати ситуації, коли реформа Євросоюзу так чи інакше буде використовуватися як аргумент, як причина для зволікання з розширенням», — додав Кулеба.

Міністр закордонних справ Північної Македонії Буяр Османі підтримав пропозиції Бербок, зазначивши, що його країна, яка майже 20 років чекає на вступ до ЄС, відчула всі «недоліки» процесу приєднання.

Приєднуйтесь до нас в соцмережах!
Подякувати 🎉