Практика призначення головного прокурора різниться від країни до країни. Наприклад, у США його призначає президент за згодою Сенату, що схоже на процес в Україні, де президент це робить за згодою Верховної Ради.
Проте Катерина Риженко, заступниця виконавчого директора з юридичних питань Transparency International Ukraine, в інтерв'ю стверджує, що в ідеалі для подолання корупції ця посада мала б бути виключно на конкурсній основі, а не призначатися політично, як багато інших.
Що не так із призначенням генпрокурора в Україні з боку антикорупції
«В Україні генеральний прокурор – це політична посада. Пригадайте всі лозунги про «мій генеральний прокурор», коли Зеленський призначав Рябошапку. Генпрокурор не має бути чиїмось, в ідеалі це максимально незалежна посада. А у нас вона політично виборна. Як можна очікувати, що цією політичною виборністю не буде ніхто користуватися?» – підкреслює Риженко.
Справді, індивідуальне рішення людини, будь-який людський фактор – це завжди потенційне поле для зловживання – корупції. Говорити, що генпрокурор бере гроші за відкриття тих чи інших справ, важко або навіть безпідставно. Проте це корупція зовсім іншого рівня, де неправомірне використання службових повноважень не є насамперед шляхом збагачення, а отримання політичних дивідендів і привілеїв, від чого не перестає негативно впливати на загальний процес.
Риженко підкреслює, що в країні досі існує величезна проблема: відчуття та бажання безкарності серед топчиновників. Звідси йде тиск і пошук способів впливу, аби контролювати правоохоронні органи та не потрапити під їхню діяльність.
«Багато антикорупційних органів створили під тиском громадян, експертів, громадських організацій, міжнародних партнерів. Зараз же люди з владою розуміють, що вони створили місцями досить незалежні органи, на які вони не завжди мають прямий вплив і можуть потрапити під їхню діяльність», – вказує на відносний успіх антикорупційних органів України Катерина.
До речі, процедуру вибору генпрокурора намагалися змінити в Державній антикорупційній стратегії і програмі, але цю правку одразу «зарубали» всі провладні інстанції.
Головне від The Page
Дякуємо, що підписалися на The Page.
Буде гаряче!
Раз на тиждень ми будемо відправляти вам найцікавіші редакційні матеріали.
Я погоджуюсь з політикою конфіденційності
Читайте також
В роботі Temu виявили низку загроз для користувачів: чому маркетплейс може бути небезпечним