19 вересня 2023 року відбудеться 15-те засідання контактної групи з допомоги обороні України у форматі «Рамштайн». Це буде перше засідання за участю нового міністра оборони Рустема Умєрова у форматі офлайн.
SPEKA проаналізувала, чого очікувати від наступного засідання у форматі «Рамштайн». пропонує ключові тези.
Що важливо розуміти про Рустема Умєрова

Рустем Умєров вперше візьме участь у Рамштайні. Фото: Рустем Умєров/FB
На 15-му «Рамштайні» учасники засідання обговорять поточну кризу в Україні та проблеми безпеки, з якими стикаються союзники і партнери США. Цікаво буде відстежити, чи зміняться заяви після 15-го «Рамшайну», враховуючи нового міністра оборони Рустема Умєрова.
Тут нагадуємо, що Умєров — кримський татарин за походженням, чию родину Умєрових у 1944-му росіяни депортували до Центральної Азії. Повернутися додому сімʼя змогла тільки через понад 40 років.
Рустем Умєров є співзасновником багатьох фондів і міжнародних організацій, що мають на меті захист кримських татар, що ж до політичної кар’єри, то у 2019 році Умєров став нардепом у Верховній Раді від партії «Голос». За час роботи депутатом у співавторстві з колегами зареєстрував понад сотню законопроєктів. 2021 року отримав орден «За заслуги» ІІІ ступеня.
Також Умєров має дипломатичний досвід — він був членом української делегації на переговорах з росією після початку повномасштабного вторгнення рф в Україну 2022 року, а також брав участь у реалізації обміну полоненими.
Більш детальну біографію Рустема Умєрова читайте за посиланням.
Чи отримає Україна ракети Taurus від Німеччини

Шольц заблокував ракети Taurus для України. Фото: Wikipedia
4 вересня 2023 року з'явилася інформація, що канцлер Німеччини Олаф Шольц блокує постачання Україні далекобійних ракет Taurus. Україна уже декілька місяців просить ФРН надати українській армії крилаті ракети Taurus дальністю до 500 км.
Політологи називають різні причини, чому він затримує постачання. Серед них — очікування рішення лідера США Джо Байдена щодо передачі Києву ракет ATACMS. Крім того, звучить аргумент про те, що Taurus матимуть сенс тільки після початку постачання Україні винищувачів F-16.
Також союзники досі висловлюють побоювання, що ця зброя використовуватиметься по цілях на території росії. Варто зазначити, що ракети-аналоги вже постачає Україні Франція та Велика Британія.
Керівник МЗС України Дмитро Кулеба підтвердив, що це питання — на столі у канцлера. Невдовзі після цього Кулеба також мав зустріч зі своєю німецькою колегою Анналеною Бербок, яка критикувала Шольца через зволікання з рішенням щодо ракет.
За результатом зустрічі у МЗС стверджують, що детально обговорили надання Україні німецьких ракет Taurus.
«За підсумками переговорів опція надання цих ракет залишається відкритою, а процес ухвалення рішення всередині Німеччини просувається вперед», — кажуть у міністерстві.
Коаліція F-16 для України: коли Київ побачить винищувачі

Як скоро Київ отримає F-16. Фото: WIkipedia
Нідерланди та Данія 15 вересня підтвердили, що отримали дозвіл від США на передачу Україні винищувачів F-16, щойно завершиться навчання пілотів. Лише від Нідерландів Україна може отримати щонайменше 42 винищувачі.
Хоча питання літаків ставиться під час кожної зустрічі у форматі «Рамштайн», зазвичай союзники та партнери відповідають на нього досить ухильно.
Навіть після вищезгаданої заяви незрозуміло, коли точно відбудуться будь-які передачі F-16. Для цього українські пілоти мають завершити навчання, а в Україні — налаштована відповідна інфраструктура.