Розбіжності між позиціями команди президента Володимира Зеленського та спікера Верховної Ради Дмитра Разумкова досягли апогею. І про це говорять не лише опоненти президента, а й навіть його соратники. Ось що розповіли депутати та експерти.
Перший заступник голови фракції «Слуга народу» Олександр Корнієнко публічно визнав, що розмови про напруження між президентом та головою Верховної Ради небезпідставні:
Коли журналісти в кулуарах намагалися з'ясувати, чи може Разумков офіційно припинити бути членом їхньої команди, Корнієнко відповів: «Може всіляке бути, сніг може скоро піти». Також він уточнив, що народні депутати мають право ініціювати відставку Разумкова.
Чому почалися розмови про відставку
Разумкова не вперше називають некомандним гравцем. Раніше він критикував законопроєкти, які подавав президент, зокрема про Конституційний суд та про олігархів. Це важливі для Володимира Зеленського документи, оскільки вони призначені виконати його передвиборчі обіцянки. Проте голова парламенту публічно заявляв, що вони, на його думку, не відповідають чинному законодавству.
Крім того, в Разумкова досить непоганий особистий рейтинг. За даними дослідження групи «Рейтинг», він дихає в спину президентові. У вересні Зеленському довіряв 31% українців, а Разумкову — 22%. Водночас президенту більше не довіряють, ніж довіряють 20%, спікеру — 14% українців.
Чутки про ймовірну відставку Разумкова точилися вже давно. Та їх стало набагато більше, коли до Ради не потрапив украй важливий для команди президента законопроєкт про олігархів №5599. Разумков заявив, що документ має перевірити Венеціанська комісія, а депутати «Слуг» почали натякати, що спікер навмисно затягує розгляд цього законопроєкту.
Можливість відставки голови парламенту не заперечив і народний депутат «Слуги народу» Данило Гетмацев.
«У цьому світі все можливо, хоча натепер у нас немає будь-яких особистих конфліктів, особистісних розбіжностей, як і в спікера», — заявив Гетманцев.
Голова парламенту уточнив, що фракція не розуміє позицію спікера щодо виконання передвиборчих обіцянок. «Якщо ми говорили про те, що ми повинні ухвалити антиолігархічний законопроєкт, щоб зруйнувати олігархічну систему, то, напевно, щонайменше непослідовно блокувати цей процес. Тому щодо певних питань в нас дискусія, але це анітрохи не про людей, це про проблеми», — додав він. А голова фракції «Слуга народу» Давид Арахамія заявив, що йому «неприємно, що конфлікт із Разумковим вийшов назовні».
Прессекретарка Разумкова Ольга Туній утрималася від коментаря з цього приводу.
Що кажуть депутати непровладних партій про крісло Разумкова
Більш охоче ситуацію коментують опоненти «Слуги народу».
На думку народної депутатки партії «Європейська солідарність» Іванни Климпуш-Цинцадзе, «Зеленський просто на очах перетворює парламентсько-президентську республіку на президентсько-парламентську».
Політикиня вважає, що президент прагне цілковитого контролю над Верховною Радою.
«Це підготовка до другого терміну Зеленського, і заради влади він готовий атакувати вже й тих, хто привів його до цієї влади», — зазначила Климпуш-Цинцадзе в коментарі.
Голова фракції «Голос» Ярослав Железняк впевнений, що серед провладної більшості вже намагаються знайти потрібні голоси за відставку Разумкова.
«Саме тому «Слуг» нині знову хочуть повезти до Трускавця, щоб там вирішити це питання», — зазначає Железняк. Він вважає, що формальним приводом для відставки буде те, що спікер не завжди чітко працює за регламентом ВР.
У понеділок Разумков провів погоджувальну раду з лікарняного, і багато депутатів вважали, що в такий спосіб він порушив регламент.
Як Разумкова можуть відправити у відставку
Згідно з регламентом ВР, є декілька варіантів, як відправити спікера у відставку. Перший — це отримати його заяву про звільнення за власним бажанням, а другий — проголосувати за відставку. Але регламент не визначає, з яких причин може відбутися таке голосування.
За інформацією політолога Віктора Тарана, Разумкову створюватимуть дискомфортні умови, щоб змусити його піти з посади з власної ініціативи. Наприклад, під час постатейного розгляду законів про олігархів та №5600 голову парламенту можуть звинуватити, що він намагається підіграти олігархам.
«Та Разумков поки що не збирається писати заяву. Тому нас чекає запекла політична боротьба», — прогнозує Таран. Він додає, що спочатку «монобільшість» проголосує за призначення керівника апарату ВР: «Якщо голосів вистачить, це буде сигнал для Разумкова, що він наступний».