Візит Пелосі. Китай та США підняли винищувачі, Тайвань розгорнув ППО

Пелосі хоче зустрітися з керівництвом Тайваню. Фото: Getty Images

Візит спікерки Палати представників США Ненсі Пелосі до Тайваню може призвести до прямого конфлікту між Штатами та Китаєм. Літак розпочав посадку на острові приблизно о 17:25 за Києвом і сів приблизно о 17:45.

За 20 хвилин до приземлення Пелосі Китай закрив повітряний простір у напрямку Тайваню, а острів зняв маскувальні чохли з зенітних гармат у аеропорту Суншань, де чекають на гостю з США. Жителі столиці, Тайбею, вийшли на вулиці, аби зустріти Пелосі. За переміщенням літака у сервісі Flightradar 24 спостерігали близько 630 тис. людей.

Чому цей візит так обурює Китай та важливий для турне Пелосі країнами Азії?

Напруження між Тайванем і Китаєм

Люди зі всього світу відстежували переміщення літака

2 серпня у звʼязку з можливим візитом Ненсі Пелосі Міноборони Тайваню посилило рівень бойової готовності аж до 4 серпня. Також, за даними місцевих медіа, військові сили перекинули вісім винищувачів «Міраж-2000» на авіабазу в секторі Тайдун.

Китай ще з опівночі розпочав військові навчання в Південно-Китайському морі, які триватимуть до 6 серпня, а аеропорти Сямень, Фучжоу та Цюаньчжоу провінції Фуцзянь, яку від острова Тайвань відділяє лише протока, частково скасували рейси.

Також на термін навчань заборонений захід сторонніх кораблів у води, де вони проходять, а у соцмережах зʼявилися відео руху військової техніки у бік провінції Футзянь.

У ході навчань Китай вже здійснив артобстріл Тайванської протоки, на що Тайвань підняв у повітря винищувачі та розгорнув системи ППО.

Ненсі Пелосі все ж прибула до Тайваню

За 5 хвилин до приземлення Пелосі острів підвищив рівень бойової готовності до другого (оборонного), а у Східному Китаї запрацювали сирени повітряної тривоги. Місцеві ЗМІ повідомляють, що у бік Тайваню направилися винищувачі Су-35. США у відповідь підняло десятки винищувачів з бази в Японії та відправило їх на перехоплення.

Навіщо Пелосі летить до Тайваню

За приземленням літака з Пелосі стежили 630 тисяч людей

Після приземлення у аеропорту Суншань у Тайбеї Пелосі має намір провести ніч у готелі Grand Hyatt, а вранці 3 серпня зустрітися з керівництвом Тайваню, зокрема й з лідером уряду Цай Інвень.

Цей візит запланований у рамках турне спікерки країнами Азії, що розпочалося 30 липня, і має на меті продемонструвати підтримку Штатами Тайваню.

Хоча Китай через цей візит погрожував США військовими діями, адже вважає його втручанням у внутрішні справи КНР, і Білий дім попередив Пелосі про небезпеку, вона не скасувала поїздку.

Спікерка давно критикує комуністичний режим та порушення прав людини у Китаї та підтримує продемократичні рухи у країні.

Наразі Пентагон цілодобово відстежує пересування Китаю в регіоні та має план щодо безпеки Пелосі під час турне. Зокрема, США перемістили військові літаки та авіаносці ближче до Тайваню.

Чому Китай погрожує Пелосі

Китай відправив винищувачі на Тайвань. Фото: China Military

Як пояснював речник МЗС КНР Чжао Ліцзянь, через статус Пелосі як третього чиновника в уряді США її візит на Тайвань приведе до «кричучих наслідків», адже Китай вважає його посяганням на власний суверенітет.

The Page уже писав про те, що лідер Китаю Сі Цзіньпін у недощавній телефонній розмові з Джо Байденом закликав США не грати з вогнем.

У соцмережах Китаю поширювалися заклики збити літак Пелосі через підтримку «сепаратизму». КНР, нагадаємо вважає Тайвань своєю територією, хоча давно не контролює острів та його уряд.

Заяву про незалежність острову та ще декілька невеликих островів поряд (наприклад, Пенху, Цзіньмень і Мацзу) у 1950 році зробила правляча в Китаї партія Гоміньдан, яка зазнала поразки в громадянській війні.

Захід наполягає, щоб Китай відмовився від ідеї силового захоплення, хоча повністю і не визнає незалежність Тайваню.

Читати на The Page