Facebook Pixel

Контрнаступ України взимку: від чого він залежатиме та на що робить ставку Путін

Українська та російська армії готуються до боїв узимку, але в України є ціла низка переваг, хоча Москва й сподівається, що саме в холодну погоду зможе сильніше тиснути на Київ.

Офіційні служби безпеки та військові експерти говорять, що погода знову стане критичним чинником для повномасштабної війни в Україні, пише The Financial Times.

Чому зима сповільнить бойові дії в Україні

Збереження тепла в Україні, де температура взимку може опускатися до -30, є вкрай важливим, адже погода вплине й на перебіг бойових дій.

У таких екстремальних умовах працювати з обладнанням стає важче, міни-пастки можна заховати під снігом, для генераторів потрібно більше палива, запаси треба переміщувати вночі, а навігаційні системи деяких безпілотників обмерзають. Навіть кулі летять повільніше, бо холодне повітря щільніше за тепле.

Quote«Погода впливає на будь-яку діяльність, зокрема й військову, — зазначає колишній підполковник ВПС України, а нині співдиректор аналітичного Центру Разумкова в Києві Олексій Мельник — Це матиме вплив на обидві сторони».

Утім, зима матиме різний вплив на Україну та росію.

На що робить ставку Володимир Путін у війні проти України

Кривавий диктатор Володимир Путін робить ставку на те, що хвилі ракетних і безпілотних атак, які Москва запустила цього місяця та які вже знищили 40% енергетичної інфраструктури України, деморалізують українських громадян і підірвуть здатність Києва підтримувати своє військо.

Другий напрямок стратегії Путіна полягає в тому, що холод зазвичай уповільнює темп військових операцій. Це допоможе росії підтримувати свої лінії оборони та утримувати захоплену територію — на думку аналітиків, такий підхід є центральним у генерала Сергія Суровікіна, нещодавно призначеного командувачем російських військ в Україні.

Quote«Узимку вам потрібно більше логістики, щоб підтримати людей, бо холодніше й темніше. Вам потрібно більше палива. Усе це посилює тертя, яке уповільнює операції, що зазвичай сприяє обороні», — пояснює професор військових досліджень Уорікського університету Ентоні Кінг.

Українській армії допомагає населення

Попри всі стратегії Путіна Україна має інші переваги, які можуть виявитися вирішальними, особливо коли йдеться про постачання та теплозабезпечення військ.

Канада надає Україні пів мільйона комплектів зимової форми, а саміт НАТО цього місяця був зосереджений на тому, як підтримати Україну в холодні місяці.

Quote«Росіяни очікують, що зимовий сезон допоможе їм принаймні в енергетичній війні. Але українським солдатам буде набагато краще», – говорить Олексій Мельник.

Причина, зокрема, у тому, що українська армія може розраховувати на матеріальну підтримку місцевого населення, яке допомагає армії чистою білизною, їжею та всім, що потрібно.

Quote«У нас є багато речей від волонтерів. Газ у нас запасається. У нас є автономні джерела живлення. Команда була: готуйтеся», — розповідає офіцер загону спецпризначенців Тарас Березовець, який дислокується в Бахмуті.

Мобілізація у рф: умови жахливі, підготовки немає

Російські війська не отримують особливої підтримки на нещодавно окупованих територіях. Багато десятків тисяч нещодавно мобілізованих солдатів не мають навіть базового спорядження.

Наприклад, у відео від російського видання «Астра» призовники скаржилися, що їх відправили до Запорізької області України без належного забезпечення.

Quote«Ми на ворожій території, і в нас немає жодного патрона», — зазначали окупанти.

Колишній лідер бойовиків у Донецьку Павло Губарєв також заявив, що отримує багато повідомлень із тренувальних таборів, куди росіяни відправляють новобранців, і там усе погано:

Quote«Військової підготовки немає, а умови жахливі».

Багато залежатиме від температури взимку

Найбільшою невідомістю є суворість майбутньої зими, говорять силовики та військові експерти, а також те, чи опуститься температура до 0 з великою кількістю дощу та багнюки чи до мінус -10, коли все замерзне.

Тепла зима притупила б енергетичну війну Путіна, тоді як болотисті поля вимагали б, аби важкі вантажівки трималися асфальтованих доріг, щоб не загрузнути разом із вантажами. Це вплинуло б на здатність українців переривати російські лінії постачання та логістику.

Українські війська можуть використати свої переваги високоточних боєприпасів на полі бою, щоб вимотати російські сили та зробити їхнє життя на фронті ще жахливішим, вважає аналітик Національного інституту стратегічних досліджень України Микола Бєлєсков.

Водночас багнюка також обмежить здатність України вести контрнаступ, тоді як глибоке замороження дасть можливість переміщатися через поля й теоретично відкриє шлях до наступу.

Подякувати 🎉