Facebook Pixel

Дана Ярова як заступниця Умєрова: які ризики бачать в цьому призначенні і до чого тут Пашинський

Дана Ярова може збільшити вплив Умєрова — джерела

Дана Ярова може збільшити вплив Умєрова — джерела

Джерела The Page у військових колах повідомляють про те, що заступницею з питань тилового забезпечення і державних закупівель нового міністра оборони Рустема Умєрова може стати членкиня Антикорупційної ради МОУ та заступниця голови колегіальної комісії з тилового забезпечення Дана Ярова.

Співбесіди на нових заступників міністра (The Page писав раніше про ризики звільнення всіх заступників Міноборони) пройдуть після того, як Умєров повернеться в Україну.

The Page нагадує, хто така Дана Ярова, чому її повʼязують із Сергієм Пашинським і як його прославила на весь світ американська преса.

Чому з ймовірним призначенням Ярової не все так просто

Навколо ймовірного призначення Дани Ярової нині ходять різні чутки, які вже просочилися в медіа. За даними одних джерел The Page, це призначення може збільшити вплив на Міноборони Сергія Пашинського, адже ЗМІ неодноразово писали про їхні звʼязки. Інші джерела кажуть, що в Ярової майже немає шансів, бо вона не дуже знайома з Умєровим, і цей ажіотаж скоріше є спробою «збити» її з кандидатів на посаду. Цікаво, що про це також розповідають люди, що наближені до військової сфери і до публічних закупівель.

Пашинський має давні зв'язки з виробником зброї КБ «Луч». У березні 2022 року його сина Антона призначили заступником гендиректора цього підприємства.

Дана Ярова на звинувачення в тому, що відстоює інтереси Пашинського, відповідає, що її дійсно можна назвати лобісткою КБ «Луч». Але вона лобіює інтереси будь-яких українських виробників зброї, бо наразі це надважливо для країни.

У серпні 2023 року видання The New York Times опублікувало розслідування, згідно з яким саме компанії Пашинського стали найбільшими приватними постачальниками зброї для ЗСУ на початку повномасштабного вторгнення рф в Україну у лютому 2022 року.

Американське медіа назвало компанію Ukrainian Armored Technology, що українські медіа повʼязали з «Українською бронетехнікою». У ТОВ «Українська бронетехніка» (англ. UKRAINIAN ARMOR) The Page запевнили, що згадане в матеріалі підприємство не має до них стосунку. Також в компанії підкреслили, що не мають жодного звʼязку з Сергієм Пашинським.

Тим не менш, у своєму матеріалі NYT нагадує, хто такий взагалі Сергій Пашинський, як він роками контролював військові витрати, більшу частину часу перебуваючи під розслідуванням за підозрою в корупції.

Хто такий Сергій Пашинський: робота на Тимошенко та зброя

Історію перебування Сергія Пашинського у політиці можна почати з 2000 року, коли він став радником премʼєр-міністерки України з питань ПЕК Юлії Тимошенко. Далі він працював на партію «Батьківщина», в тому числі – заступником керівника партії та заступником голови фракції – аж до 2013 року.

З листопада 2013 по лютий 2014 року був заступником керівника Штабу національного спротиву під час Революції Гідності, з 5 березня по 10 червня – т.в.о. голови Адміністрації президента України.

У квітні 2014 року пройшов у Раду за списком «Народного фронту», де став головою комітету з питань нацбезпеки і оборони. Опікувався питаннями бюджетного фінансування роботи оборонних заводів з ремонту та модернізації бронетехніки, танків та артилерії.

Цікавим фактом у його біографії є те, що саме Пашинський організував та контролював:

  • перші поставки військової допомоги Україні;
  • створення перших добробатів;
  • запуск реформ в системі управління армією;
  • реанімацію ВПК;
  • налагодження міжнародної військово-технічної співпраці.

Що не так із біографією Пашинського: паливо у обраних

Зі свого боку, NYT пише про те, як у 2015 році Пашинський вимагав від директорки департаменту державних закупівель у Міністерстві оборони Неллі Стельмах купувати паливо у обраного ним постачальника, а не за найнижчою ціною.

Коли вона відмовилася, Пашинський наказав урядовим слідчим допитати її. Кабмін все одно купив паливо у улюбленого постачальника Пашинського, пише NYT.

Тоді ж син Пашинського також зайнявся держзакупівлями зброї, а компанія політика виграла державні контракти на міномети та бронетехніку, хоча не мала достатньо працівників і потужностей, стверджує NYT.

Коли Transparency International оцінювала українську систему закупівлі зброї для звіту 2015 року, слідчі вважали конкуруючі інтереси Пашинського перешкодою для очищення України від корупції, що турбувало західних партнерів.

Пашинський, як пише NYT, відмахувався від звинувачень контрзвинуваченнями або грубим гумором і навіть якось назвав членів антикорупційної некомерційної групи НАКО іноземними агентами і поклав перед ними прямо в залі Ради вибуховий снаряд, пожартувавши, що їм пощастило, що це фейк.

У 2019 році, як нагадує видання, Володимир Зеленський особисто підкреслював, що Пашинський є злочинцем. Політика не переобрали в парламент у 2019 році, і Антикорупційне бюро почало розслідування щодо нього за підозрою у зловживанні службовим становищем.

Quote«Тоді здавалося, що епоха Пашинського закінчилася», – пише видання. Це було не так.

Камбек Пашинського: повномасштабне вторгнення і зброя

Через 18 місяців повномасштабного вторгнення компанія, пов’язана з Пашинським, стала найбільшим приватним постачальником зброї в Україні, – заявляє NYT.

Quote«Він купує та продає гранати, артилерійські снаряди та ракети через транс’європейську мережу посередників. Компанія відзвітувала про свій найкращий рік за всю історію: загальний обсяг продажів склав понад $350 млн порівняно з $2,8 млн за 2021 рік», – зазначає видання.

Наразі Пашинський знову перебуває під слідством. Згідно з секретними контрактами та урядовими документами, отриманими The Times, а також інтерв’ю з понад двома десятками діючих і колишніх урядовців, мережа Пашинського купує зброю, а потім продає її, потім купує її знову і продає.

З кожною транзакцією ціни зростають, аж поки найбільше не заплатить кінцевий покупець – українські військові.

Які ризики бачать в призначенні Дани Ярової

Quote«Призначення Дани Ярової означатиме, що міністр встановить комунікацію з Пашинським і вони «помиряться», — каже анонімне джерело The Page у Міноборони.

За словами співрозмовника, це також стане поганою новиною для Агенції з оборонних закупівель під керівництвом Володимира Пікузо, бо останнім часом він став кісткою в горлі Пашинському, і саме Пашинський грає на його збиття – спочатку персональне, а потім і реорганізацію агенції.

Водночас представник Міноборони сподівається, що призначення Ярової вдасться уникнути, адже є і інша кандидатура – людина з військовим досвідом, яка має більше шансів пройти співбесіду в ОП.

Quote«Я вірю в те, що на цій посаді буде військова людина, з дуже хорошою репутацією і хорошою внутрішньою мотивацією», – зазначає джерело.

Хто така Дана Ярова

Дана Ярова: біографія, портрет

Дана Ярова: біографія, портрет

Детальну біографію Дани Ярової знайти важко. Відомо, що вона народилася в Бучі (дата народження у її офіційній автобіографії на сайті Міноборони прихована).

Там також вказано, що вона навчалася в Університеті Державної Фіскальної служби України у 1995-2000 роках на спеціальності «банківське право», і в 2002-2005-х – на спеціальності «державні фінанси».

У 2001-2003 роках працювала у Промінвестбанку, у 2003-2004-х – у банку «Контракт», у 2004-2007-х – в компанії «Укрсоц-капітал» (керівницею юридичного відділу), у 2007-2008-х – в компанії «Конкорд Ессет Менеджмент» – заступницею генерального директора.

У 2008-2009 роках Дана Ярова стала гендиректоркою у «Редікс Ессе Менеджмент», у 2010-2011-х – перейшла в компанію «Таргет Трейд» на посаду заступниці директора з правових питань.

У 2010 році заснувала власне виробництво дитячого одягу «Даная», у 2012-2016 роках обіймала посаду директорки компанії. З 2016 року вона обіймає посаду директорки компаній «Веселка України та «ДТРЕЙД».

З 2014 року вона займається волонтерською діяльністю. В її автобіографії сказано, що у 2015-2017 роках перебувала у складі Волонтерського десанту та була радницею міністра оборони.

У документі також є пункт «Громадська робота», де вказано, що Ярова висвітлювала у ЗМІ неефективність роботи Міноборони – справді, саме її публікації у безлічі видань зіграли свою роль у переконанні ОП та громадськості у корупції в Міноборони, і попри відсутність прямих доказів проти Олексія Резнікова, ми все ж побачили його відставку.

В березні 2023 року Ярова увійшла до складу громадської антикорупційної ради при Міноборони.

Приєднуйтесь до нас в соцмережах!
Подякувати 🎉