Facebook Pixel

Ракета «Рубеж» – лише епізод: чим росіяни намагаються налякати Захід

Повітряні сили та президент Володимир Зеленський 21 листопада повідомили про те, що росія запустила по Дніпру міжконтинентальну балістичну ракету РС-26 «Рубеж» з Астраханської області. Такі ракети створені для несення ядерного заряду. Після цього західне медіа ABC спростувало цю інформацію з посиланням на неназваного чиновника у Вашингтоні.

На противагу цьому Фабіан Хоффман із університету Осло у коментарі FT заявив, що відеозаписи удару свідчать, що ракета несла багатозарядну незалежну головну частину, яка використовується виключно для ядерних боєголовок.

The Page раніше аналізував, як росія пересувала свої «червоні лінії» протягом повномасштабної війни та погрожувала Заходу та Україні судним днем, але так і не наважилася на це. Чергова порція страшних обіцянок з’явилася після того, як Україні надали дозвіл бити по території росії західними ракетами.

Проте поки є сумніви стосовно здатності кремля застосувати ядерну зброю, росія вже ж таки реально б’є по США, ЄС і Великій Британії, просто використовує інші інструменти. Розповідаємо про деякі з них.

Від риторики судного дня до озброєння терористів

Восени російські чиновники та аналітики розповідали The Washington Post, що ядерні погрози кремля «більше нікого не лякають». Тому путіну доведеться шукати «більш обмежену» відповідь, якщо Україні дозволять бити далекобійною зброєю по цілях в росії. Можливо, запуск міжконтинентальної ракети й став такою відповіддю.

Кожного разу, коли авторитетні світові ЗМІ питають експертів про можливість ядерного удару по Україні, їм кажуть про мінімальні ризики. Військової вигоди від такого кроку майже немає, а от можливість отримати у відповідь набагато більш рішучі санкції, потужну допомогу Україні та протидію загалом значно зростає.

Гібридна війна росії проти Заходу

Зазвичай практики, які використовують росіяни, називають гібридною війною. Варто зауважити, що і російсько-українську війну вже давно вважають в тому числі і проксі-війною між Заходом і диктатурами. В ній західні економіки та озброєння змагаються з Китаєм та Іраном, а ЗСУ напряму воюють не тільки з росіянами, а ще й з військовими Північної Кореї.

Росіяни ж, окрім ядерної риторики, використовують і більш реальні, хоч і не такі небезпечні для Заходу методи: саботажі, мігрантські кризи, допомогу терористам.

i.jpg

Міграція

Росіяни давно навчилися робити з мігрантів зброю проти ЄС. Цю техніку вони випробували в Білорусі наприкінці 2021-го. Тоді білоруський диктатор лукашенко спочатку заманив тисячі мігрантів з Близького Сходу та Африки обіцянками легкого доступу до ЄС. Потім цих мігрантів відправили до кордонів Польщі.

Польські прикордонники повідомляли, що частина мігрантів була озброєна. Все зупинилося лише після того, як поляки стягнули до кордону додаткові озброєні частини, які були готові відкрити вогонь.

Схожі процеси відбувалися уже після повномасштабного вторгнення на кордонах Фінляндії, Норвегії, Литви та Естонії. Ці країни вирішили закрити пункти пропуску з рф.

Вбивства по всій Європі

ГРУ здійснила вбивства у Великій Британії, Німеччині, Іспанії, Австрії, Туреччині та інших країнах.

Спецслужби рф скоріш за все причетні до численних «самогубств» колишніх високопосадовців «Газпрому» в Іспанії. Оперативники ГРУ вбили пілота російського Мі-8, який добровільно перегнав вертоліт на територію України, а потім виїхав до Іспанії.

Проте за весь цей час росіяни не добралися до жодного західного високопоставленого політика.

Саботаж

ГРУ планувало диверсійні атаки, які, як стверджується розвідкою Великої Британії, включали використання запалювальних пристроїв, знайдених у липні 2024 року на вантажних авіаційних хабах DHL у Німеччині та Великій Британії. Західні спецслужби вважають, що ці спроби вибухів були лише тренуванням перед потенційними атаками на рейси до Північної Америки.

Вже кілька разів у Балтійському морі обривали телекомунікаційні кабелі. Після нещодавнього інциденту ВМС Данії затримали китайський балкер Yi Peng 3, який підозрюється у пошкодженні.

Маршрут вантажного судна Yi Peng 3

Маршрут вантажного судна Yi Peng 3

Близько року тому якір іншого китайського судна – контейнеровоза Newnew Polar Bear – пошкодив балтійський газопровід між Фінляндією та Естонією. Щоразу підозрювані кораблі виходили з російських портів на Балтиці.

QuoteМіністри Німеччини, Швеції, Фінляндії та Литви ймовірно підозрюють росію, що видно у спільній заяві: «Ситуації, подібні до цієї, необхідно оцінювати на тлі зростаючої загрози, яку становить росія в нашому сусідстві. Це включає в себе збільшення кількості гібридних дій у Європі».

Хакерські атаки

Пов'язані з росією кібератаки наприкінці лютого 2022-го були спрямовані насамперед на європейську енергетичну інфраструктуру, зокрема нафтові об'єкти в Німеччині, Бельгії та Нідерландах. Хакери атакували і урядові структури, спричиняючи перебої в роботі.

У серпні 2022 року Естонія пережила найбільшу з 2007 року кібератаку: проросійське угруповання Killnet атакувало понад 200 державних та приватних установ.

Меншого розміру кібератаки постійно відбуваються фактично на всі країни західної коаліції.

Озброєння терористів і ворогів Заходу

WSJ з посиланням на ізраїльських військовослужбовців каже, що частка зброї з росії, яку бійці ЦАХАЛу знайшли у терористів «Хезболли», сягає 60-70%.

Ізраїльтяни точно не знають, як саме озброєння потрапило у власність терористів, але деякі маркування вказують на те, що спочатку його отримувала Сирія. Найсучасніша зброя виявилася виробленою чотири роки тому, зокрема протитанкові ракети «Корнет».

Російська зброя з позицій Хезболли у Лівані

Російська зброя з позицій Хезболли у Лівані

Члени ПВК «Вагнер» тренували ХАМАС і «Хезболлу». ХАМАС також використовував російську зброю, зокрема, ракети для обстрілів Ізраїлю.

6 червня 2024 року путін заявив, що росія може надати іншим країнам зброю дальньої дії, якщо партнери дозволять Україні бити по рф.

Якщо російський диктатор не блефує, терористи зможуть отримати можливість завдавати ударів по західних військових об’єктах на Близькому Сході. У 2024 році росія уже кілька разів допомагала єменським хуситам атакувати судна в Червоному морі, передавши їм супутникові дані.

Подякувати 🎉