Українці взяли в оренду понад 20 тис. гектарів державних сільськогосподарських земель за підсумками пів року роботи онлайн-аукціонів «Земельного банку». Учасники сплатили 584,9 млн грн з урахуванням ПДВ за право користування державними землями. Про це повідомили у Міністерстві економіки.
Скільки українців скористалися «Земельним банком» з жовтня 2024
З 1 жовтня 2024 року у системі «Прозорро.Продажі» провели 506 онлайн-аукціонів суборенди державних сільськогосподарських земель загальною площею 35,2 тис. гектарів у 17 областях України.
За пів року за результатами 271 аукціону укладено договори суборенди на земельні ділянки площею 20,5 тис. гектарів.
У середньому 7 учасників змагаються за кожен лот, що збільшує стартову вартість суборенди у 8 разів.
«Це приклад нової якості управління держактивами, коли земля працює на економіку та створює можливості для аграрного бізнесу по всій країні», — сказала перша віцепрем'єр-міністерка України Юлія Свириденко.
Найбільша конкуренція за земельні ділянки була у:
- Вінницькій області — в середньому 22 учасники на лот;
- Полтавській та Черкаській областях — в середньому 14 учасників на лот.
Найвища середня ціна за гектар серед укладених угод була на Івано-Франківщині — 47,5 тис. грн, найнижча на Закарпатті — 3496 грн/га.
За пів року торгів надійшло 3463 пропозиції — здебільшого від малих і середніх фермерських господарств та аграрних підприємств. Зокрема є ті, хто уклав 20 договорів суборенди і вже активно засіває ці землі, повідомили у Мінекономіки.
«69,1% переможців торгів «Земельного банку» — малий та середній агробізнес». Це говорить про високий інтерес до державних сільгоспземель і можливостей, які відкриває проєкт», — зазначив гендиректор ТОВ «Державний земельний банк» Ярослав Ярославський.
На 3 квітня 2025-го в електронній системі «Прозорро.Продажі» доступні 394 земельні ділянки для суборенди загальною площею майже 12 тис. га. Серед доступних ділянок, зокрема:
- ділянка площею 3969 гектарів у Кіровоградській області (найбільший лот першого пулу «Земельного банку») зі стартовою ціною у 13,7 млн грн ( повторний аукціон заплановано на 22 квітня;
- ділянка площею 0,03 гектара на Закарпатті (найменша ділянка).
Загалом з початку проєкту у жовтні минулого року було оголошено 966 аукціонів у 18 областях України для земель площею 42,2 тис. гектарів.
Що таке «Земельний банк»
«Земельний банк» — це прозорий ринок оренди державних сільськогосподарських земель, які перебувають у користуванні державних агропідприємств. Кожен охочий може орендувати земельну ділянку через онлайн-аукціон на «Prozorro.Продажі».
Нагадаємо, ТОВ «Державний земельний банк» стикається з опором з боку Петровірівської сільської ради в Одеській області, яка перешкоджає передачі 5,4 тис. га державних сільськогосподарських земель у суборенду через прозорі аукціони.
Внаслідок цього держава може втратити понад 100 мільйонів гривень у вигляді потенційних доходів.