За перше півріччя західні країни, включаючи ЄС, США і Велику Британію, купили пальне, яке виготовили з російської нафти, приблизно на $2 млрд, використовуючи лазівку в санкціях. Доходи від нафти дозволяють росії фінансувати свою армію. Про це пише Politico з посиланням на ще не опублікований звіт європейських аналітиків з Центру досліджень енергетики та Центру вивчення демократії.
Як західні країни імпортують російську нафту попри санкції
За даними аналітичних центрів, поставки бензину, дизельного пального та інших продуктів, виготовлених з російської сирої нафти, до західних країн, таких як ЄС, США, Велика Британія, зросли за останні місяці. Це стало результатом імпорту лише з трьох турецьких нафтопереробних заводів.
Західні країни знайшли шлях обійти санкції при імпорті російської нафти. Хоча ЄС та його західні союзники давно заборонили майже весь імпорт роснафти, країни все ще можуть купувати пальне російського походження, якщо воно спочатку переробляється в інших країнах, наприклад у Туреччині.
За даними звіту, Туреччина і західні компанії, які купують у неї нафтопродукти, все більше користуються цією лазівкою, попри неодноразові прохання України її закрити. Лише в першій половині 2024 року ЄС, США, Велика Британія та інші союзники купили пальне з російської нафти на близько $2 млрд.
Тим часом Туреччина заробила на низьких цінах на російську нафту від $5 до $20 на кожному барелі, збільшивши щорічні закупівлі у росії на 34% в 2023 році і на 70% цього року.
«Коли ЄС імпортує бензин із Туреччини, він на 10% дешевший, ніж із Саудівської Аравії. Але ця економія ніяк не стосується споживачів: виграють лише компанії та трейдери. На цій торгівлі заробляє хто завгодно, тільки не звичайні люди», – підкреслює Вайбхав Рагунандан, аналітик Центру досліджень енергетики та чистого повітря.
Попри те, що політики ЄС і США активно запевняють, що нафтові санкції позбавляють москву «премії за переробку» її палива, галузь викопного палива досі залишається прибутковою, зокрема, для фінансування ВПК росії.
За даними аналітичного звіту, податкових надходжень, які москва отримає від пального, проданого західним країнам, росії вистачить на повне фінансування додатково 6200 солдатів для війни в Україні щомісяця.
Нагадаємо, доходи росії від продажу сирої нафти скоротилися до найнижчого рівня з лютого 2024 року через падіння світових нафтових цін. За перший тиждень вересня 2024-го валова вартість російського експорту сирої нафти впала до $1,44 млрд з $1,52 млрд.