Комітет Європарламенту схвалив продовжити безмитну торгівлю з Україною Фото: з відкритих джерел
Профільний комітет Європарламенту з міжнародної торгівлі пропонує продовжити торгівлю з Україною без мит та квот до 5 червня 2025.
Про це повідомляє пресслужба Європарламенту.
Відповідне рішення ухвалили в четвер, 7 березня. 26 депутатів проголосували «за», 10 – «проти» і один утримався.
Згідно з документом, комісія може вживати швидкі дії та запроваджувати необхідні заходи, якщо через український імпорт виникнуть значні перебої на ринку ЄС.
«Угода передбачає екстрене гальмування для особливо чутливих сільськогосподарських продуктів, а саме м’яса птиці, яєць та цукру. Тобто, якщо імпорт цих продуктів перевищить середні обсяги 2022 та 2023 років, мита будуть знову введені, – йдеться у повідомленні.
Окрім того, заходи з лібералізації залежать від того, як Україна буде дотримуватися демократичних принципів, прав людини, верховенства права та її постійних зусиль у боротьбі з корупцією та організованою злочинністю.
Очікується, що парламент проголосує за це рішення у першому читанні на пленарному засіданні наступного тижня.
Заходи з лібералізації торгівлі розглядали і щодо Молдови
Під час окремого голосування євродепутати погодилися призупинити всі мита на імпорт з Молдови ще на один рік.
За проголосували 28 депутатів, 2 проти і 6 утрималися.
Що відомо про безмитний експорт української с/г продукції
Після початку повномасштабного російського вторгнення в Україну у червні 2022 року ЄС запровадив автономні торговельні заходи, які дозволяють безмитний доступ для всіх українських товарів на ринок ЄС.
Ці заходи були продовжені на один рік у червні 2023 року та закінчуються 5 червня 2024 року.
31 січня 2024 року Єврокомісія запропонувала призупинити дію імпортних мит і квот на український і молдовський експорт ще на рік, до червня 2025 року.
За даними Комісії, загальний імпорт ЄС з України склав €24,3 млрд за 12 місяців до жовтня 2023 року порівняно з довоєнним рівнем у 2021 році, який становив €24 млрд.
Угода про асоціацію між Україною та ЄС, включаючи поглиблену та всеохоплюючу зону вільної торгівлі, забезпечила українським підприємствам преференційний доступ до ринку ЄС з 2016 року.