До кінця 2024 року ЄС планує залучити до $40 млрд кредитів для України, які покриватимуться за рахунок заморожених акивів рф, без участі США. Брюссель розробляє альтернативне рішення фінансування, щоб обійти вето Угорщини на продовження терміну санкцій проти рф. Про це пише Financial Times.
Як ЄС планує залучити до $40 млрд кредитів для України від росактивів без США
До кінця року ЄС готується надати Україні нові кредити на суму до $40 млрд, які покриватимуться за рахунок заморожених активів рф, без участі Сполучених Штатів.
ЄС занепокоєний, що Угорщина перешкодить блоку забезпечити гарантії, які необхідні США для участі у фінансуванні України за рахунок заморожених росактивів. Угорський уряд Орбана може накласти вето на продовження санкцій проти рф, розморозивши активи.

За словами джерел FT, Брюссель повинен почати роботу над будь-якою альтернативною схемою допомоги Україні протягом наступних кількох тижнів, оскільки такий крок буде залежати від повноважень, термін дії яких закінчується наприкінці року.
За проєктом правової пропозиції, ЄС залучить ще невідому кількість мільярдів кредитів Україні до кінця 2024-го, попередньо від $20 до $40 млрд. Такий крок потребуватиме підтримки лише більшості країн-членів, а не одностайного «так», що позбавить Будапешт права вето.
Як альтернативу ЄС зараз розглядає можливість надати ці кредити у рамках наявного пакету фінансової підтримки, термін дії якого закінчується наприкінці 2024 року. За цією схемою, ЄС збільшить загальний обсяг запозичень, який підтримуватиметься загальним бюджетом блоку.
Чи може ЄС повернутися до плану фінансування України від країн G7
ЄС досі розглядає початковий варіант фінансування України за участі США, проте чиновники стверджують, що їм потрібна альтернатива, якщо Будапешт використає своє право вето на продовження замороження росктивів.
Початковий план у червні 2024-го погодили лідери G7. Він полягає у тому, щоб надати Україні позику в розмірі $50 млрд, яку покриватимуть надприбутки від €260 млрд російських іноземних резервів, які заморожені на Заході.
За цим планом, ЄС і США візьмуть на себе близько $20 млрд кожен, а решта $10 млрд розділять Велика Британія, Японія та Канада. Водночас США вимагають від Європи гарантій, що росактиви залишаться замороженими, щоб забезпечити потік доходів для обслуговування позики.
Єврокомісія пропонує продовжити дію санкцій блоку, які заморожують активи рф, з поточного шестимісячного періоду до 36 місяців. Серед інших варіантів – продовження санкцій на п'ять років.
Водночас Орбан, який раніше накладав вето на підтримку України від ЄС, зараз блокує таке продовження санкцій, кажуть джерела FT. Представник уряду Угорщини сказав послам ЄС, що це питання потрібно вирішувати після виборів у США.