Похилий вік багатьох світових лідерів привернув увагу в 2024 році, коли 81-річного Джо Байдена змусили відмовитися від участі в президентських перегонах в Америці через занепокоєння щодо його розумової гостроти. Потім американці обрали Дональда Трампа, який у свої 78 років не є дуже молодим. Про це пише Еconomist.
Байден далеко не найстаріший лідер у світі. Полю Бійя, який очолював Камерун з 1982 року, зараз 91 рік. Дві найбільш густонаселені країни світу, Китай та Індія, також мають лідерів за 70 років.

Починаючи з 2025 року світові лідери в середньому стануть старшими, ніж будь-коли. За останні п'ять десятиліть середній вік усіх лідерів зріс з 55 до 62 років.

Але в демократичних країнах спостерігається протилежна тенденція. Середній вік вільно обраних лідерів становить 59 років, що трохи менше, ніж п'ятдесят років тому. У 1975 році жодному лідеру демократичної країни не було менше 45 років. Сьогодні – троє.
Деякі також старші: у 1975 році жодному лідеру демократичної країни не було більше 75 років. Тепер п’ятеро подолали цю віху, включаючи пана Байдена та його наступника. Український президент є одним із наймолодших — Володимиру Зеленському всього 46 років.

Америка є винятком серед демократій. Країна не тільки обирає старших президентів, її законодавці є найстаршими у світі. Нова адміністрація навряд чи змінить це.
Лідери похилого віку не обов’язково є проблемою. Досвід може принести мудрість. Але уповільнення, фізичне та розумове, з віком неминуче. Дослідження показали, що літні політики менше турбуються про потреби молоді, витрачають менше на допомогу дітям і більше на виплати для людей похилого віку.
Збільшення очікуваної тривалості життя в усьому світі разом зі зниженням народжуваності означає, що лідери в середньому стали більше схожими на населення, яким вони керують. Очікуйте, що в наступні роки світові лідери ставатимуть дедалі сірішими. У 1975 році середня різниця у віці між лідерами та їхніми підданими становила 42 роки; тепер 39. Але решта світу сивітиме разом з ними.