Інформаційні вкиди росіян: як вберегти себе від фейкової інформації
З початком повномасштабного вторгнення росіяни активно використовують фейкові новини та інформаційні провокації для того, аби маніпулювати українським суспільством. Найчастіше це напівправдиві новини, які українцям важче розпізнати.
«Завдання росіян — не вирішити наші проблеми, а створити нам проблеми додаткові, нашу країну максимально дестабілізувати, — зазначив аналітик центру стратегічних комунікацій та інформаційної безпеки Сергій Жуков. – Окупант подає інформацію, що держава розвалюється, Україною керують бандерівці, нацисти, які чинять масовий безлад, вбивають людей на вулицях та принижують російськомовних громадян. Тобто вони використовують нові маніпуляції, та створюють свою реальність».
Один з недавніх інформаційних вкидів росіян: до лав Сил оборони України мобілізували та відправили в окопи на передову лінію фронту людину з синдромом Дауна. Там військові ЗСУ начебто знущаються з мобілізованого з ознаками цього синдрому.
Відео розповсюдили в мережі TikTok, щоб викликати обурення серед українців та іноземців, яких мав вразити «факт» мобілізації людини з синдромом Дауна, повідомив Центр протидії дезінформації.
Фейкновина від росіян в TikTok. Як розпізнати інформаційний вкид?
Російські медіа підхоплюють і новини з українських джерел. У понеділок, 29 січня, ввечері українські анонімні телеграм-канали поширили новину про відставку головнокомандувача Збройних сил України Валерія Залужного.
Інформацію підхопили навіть поважні ЗМІ. Новина викликала хвилю обурення серед українців. За кілька годин потому Міністерство оборони України спростувало новину, заявивши, що «це неправда». Вже третій день експерти дискутують, хто влаштував цей вкид, який спродукував заголовки світових медіа.
Інформаційний вкид про відставку Залужного третій день продукує заголовки світових ЗМІ
Українці навчилися розпізнавати прості фейки, але зараз досить часто розповсюджуються псевдопатріотичні фейки, на які, на жаль, українці все частіше і частіше піддаються. Зокрема, на обкладинку фейкових новин можуть поставити фото українських військових.
Як розпізнати «інформаційний вкид»?
Існує декілька простих правил, завдяки яким ви можете відрізнити справжню новину від «інформаційного вкиду»:
- новина повинна базуватися на офіційній заяві якоїсь із сторін;
- ЗМІ, сайт або сторінка в соціальній мережі, де опублікована ця новина, повинні мати свій рейтинг, цільову аудиторію та історію. Не можна довіряти «сенсаційним» новинам невідомих ЗМІ чи сайтів;
- несправжньою може бути новина, в якій подається посилання на анонімне джерело;
- сумніви повинна викликати новина, подана «зі слів очевидця». Потрібно підтвердити існування цього очевидця, а також перевірити його кваліфікацію;
- немає підстав довіряти новині, яку розмістили за допомогою ботів. Окрім ботів, у соцмережах працюють «автори», які мають сотні акаунтів і спілкуються заготовленими заздалегідь меседжами. Їхнє завдання – вступати в полеміку із користувачами та провокувати їх.