Facebook Pixel
IT

Digital-паспорт вакцинації: як працюватиме цифровий пропуск для Covid-19-світу

Цифровий паспорт вакцинації скоро може стати необхідністю для міжнародних поїздок або відвідування масових заходів. Розповідаємо про те, що це таке і як він працюватиме.

Продовженням масової вакцинації, що вже стартувала в багатьох країнах світу, стануть цифрові Covid-19-паспорти. У них будуть вказані відомості про вакцини та/або результати тестів на Covid-19. Кілька країн уже реалізували пілотні проєкти створення таких паспортів вакцинації, серед них Ізраїль, Угорщина, Данія. Україна теж планує створити свій онлайн-реєстр громадян, які отримали вакцину. Однак поки що не зрозуміло, чи цей реєстр взаємодіятиме з глобальною системою цифрових Covid-19-паспортів.

Vaccine Credential Initiative — альянс для створення цифрових Covid-19-паспортів

Кілька днів тому стало відомо, що відразу декілька найбільших технологічних фірм об'єдналися з офіційними структурами в групу під назвою Vaccine Credential Initiative, внаслідкок роботи якої буде реалізовано завдання забезпечення доступу до цифрових записів про вакцинацію проти Covid-19 за допомогою спеціального цифрового паспорта вакцинації.

До складу групи Vaccine Credential Initiative ввійшли Microsoft, Salesforce, Oracle, Cerner, Cigna Evernorth і ціла низка інших компаній, що працюють у сфері технологій та охорони здоров'я. Їхня мета — створення інструменту, який використовуватиметься в ситуаціях, коли необхідно надати відомості як про вакцинацію від Covid-19, так і іншу інформацію, пов'язану з цією хворобою.

Такі дані можуть знадобитися в різних випадках — від аеропортів до лікарень або шкіл, вони допоможуть багатьом країнам повернутися до звичного способу життя. Відповідно, інформація про отриману людиною вакцину проти Covid-19 може стати умовним пропуском для відвідування заходів або для подорожей.

Головна мета Vaccine Credential Initiative — дати людям можливість отримати зашифровану цифрову копію їхніх облікових даних про імунізацію для її зберігання в цифровому гаманці. Планується, що група Vaccine Credential Initiative працюватиме разом із Всесвітньою організацією охорони здоров'я (ВООЗ) для забезпечення того, щоб цифровий паспорт вакцинації нарешті став доступним у всьому світі.

Як працюватиме цифровий паспорт

Створюване альянсом Vaccine Credential Initiative рішення повинно бути єдиним, уніфікованим і доступним для всіх організацій — лабораторій, клінік, лікарень, які проводять вакцинацію, а також для звичайних людей, для яких щеплення від Covid-19 стане умовним пропуском у звичайне життя.

Відомо, що розробники Vaccine Credential Initiative планують використовувати стандартну модель з відкритим вихідним кодом. Вводити інформацію в неї зможуть співробітники клінік, які проводять вакцинацію.

Технічні специфікації майбутнього проєкту вже оприлюднені. Відомості про вакцинацію зберігатимуться у вигляді глобальної бази даних, а для зберігання інформації щодо конкретної людини використовуватиметься мобільний додаток, встановлений на його смартфон — той самий цифровий паспорт.

Дані в цифровому паспорті будуть захищені криптографічними підписами та прив'язані до облікового запису і ключів, що зберігаються на пристрої користувача. Демонстрація того, як працюватиме майбутній цифровий паспорт вакцини, доступна за посиланням.

Для початку користувачеві потрібно буде встановити додаток Health Wallet і підключити його до лабораторного облікового запису (організації, яка проводить вакцинацію або робить Covid-19-тести).

Звідти до додатку буде завантажена картка результатів Covid-19 (актуальні тести та інформація про вакцинацію). Щоб надати ці відомості перевіряючому, наприклад, в аеропорту, досить буде відкрити програму та надати йому можливість відсканувати QR-код із програми.

Далі потрібно буде погодитися з наданням даних із електронного паспорта тій організації, яку представляє перевіряючий, наприклад, аеропорту.

The Commons Project і CommonPass

Прообразом майбутніх паспортів вакцинації може стати вже працюючий електронний паспорт пасажира CommonPass, створений фондом The Commons Project і Всесвітнім економічним форумом. Поки що проєкт знаходиться на етапі тестування. Його головна мета — забезпечення впевненості в тому, що дані мандрівника про тест на ПЛР або отриману вакцину достовірні.

За допомогою CommonPass люди можуть отримати доступ до своїх лабораторних результатів і записів про вакцинацію, надавши при цьому згоду на використання цієї інформації для підтвердження свого статусу Covid-19, але не розкриваючи інші дані про своє здоров'я.

CommonPass дозволить оцінити, чи отримані результати лабораторних аналізів або інформація про вакцинацію людини — з надійного джерела, і чи задовольняють вони вимогам, що висуваються до мандрівників у країну, до якої вони хочуть потрапити.

Іншими словами, система дозволяє відповісти, чи може людина в'їхати до конкретної країни та чи містить його CommonPass надійні відомості, що підтверджують це право в'їзду. Інша інформація про здоров'я не розкривається.

Пол Мейєр, генеральний директор некомерційної організації The Commons Project, пояснює:

Quote«Відомості про вакцинацію повинні бути збережені в якійсь стандартизованій формі, щоб, коли ви її надаєте, люди дійсно розуміли, що ви, наприклад, отримали вакцину від Pfizer».

Проблеми цифрових Covid-19-паспортів: надійність даних і цифрова нерівність

За словами Мейєра, запис про вакцинацію проти Covid-19 також повинен перевірятися і захищатися таким чином, щоб сторонні особи, так само як і сам власник CommonPass, не змогли підробити інформацію про вакцину.

Експерт із цифрової безпеки «Інтерньюз-Україна» Павло Білоусов вважає головною загрозою надійності даних людей, які матимуть доступ до цієї бази.

Головним чином, йдеться про лабораторії, які перевіряють на Covid-19 і вносять ці дані. Через цих людей та ці пристрої можна отримати несанкціонований доступ до цієї бази даних і внести до неї зміни.

Павло Бєлоусов

Павло Бєлоусов

експерт із цифрової безпеки ГО «Інтерньюз-Україна» (проєкт Digital Security School 380)

На тлі того, що бізнес зі створення підроблених довідок про проходження тесту на коронавірус вже давно працює, уніфікований міжнародний паспорт вакцинації може підвищити довіру до даних конкретного користувача.

Ще однією можливою проблемою впровадження цифрових паспортів є цифрова нерівність — люди, в яких немає смартфона, не зможуть отримати зручний доступ до цифрового запису про свою вакцинацію. У Vaccine Credential Initiative планують надати таким пацієнтам паперову довідку з надрукованим QR-кодом, що посилається на його запис у глобальній базі даних.

Цифрові паспорти: міжнародний досвід

У різних країнах світу вже ведуться експерименти щодо уніфікованого доступу до даних про вакцинацію. Наприклад, влада Лос-Анджелеса планує дозволити одержувачам вакцини від Covid-19 зберігати записи про це в цифровому гаманці Apple Wallet на своєму iPhone. А в Іспанії планують створити реєстр тих, хто відмовився від отримання вакцини.

У Китаї запустили спеціальний застосунок із кодом здоров'я, який показує Covid-19-статус людини. А в Чилі тим, хто вже перехворів, видали спеціальні сертифікати.

Юридичні нюанси

Питання про законність цифрових Covid-19-паспортів The Page прокоментувала адвокатка компанії «Ілляшев і Партнери» Алла Цимановська.

Вона нагадала слова міністра охорони здоров'я Максима Степанова про те, що в лютому в Україні має розпочатися масова вакцинація, внаслідок чого українці, як і громадяни ЄС, отримають «Covid-паспорт».

Експертка підкреслює, що на сьогодні вакцинація від Covid-19 в Україні не є обов'язковою. Водночас фізичні особи, які не зроблять вакцину та не отримають відповідний «Covid-паспорт», можуть понести певні обмеження як при подорожах, так і при отриманні послуг всередині країни.

Алла Цимановська
Алла Цимановська
Адвокатка компанії «Ілляшев та Партнери»

Держава не може примусити робити вакцини в обов'язковому порядку і не може обмежити надання тих чи інших послуг невакцинованим особам, оскільки для цього необхідно ухвалити певні рішення на законодавчому та конституційному рівні.

Зараз кожна країна вводить певні обмеження, тому наявність «Covid-паспорта» забезпечить зручність і швидкість у процесі перетину кордону. Тим особам, які не здійснили вакцинацію, залежно від правил конкретної країни, доведеться пройти тестування або карантин. Водночас для вакцинованих осіб може бути більш простий механізм в'їзду.

The Page
Коментар The Page

Для вакцинованих осіб можуть зробити більш простий механізм в'їзду в інші країни.

Хоча низка країн світу вводить «Covid-паспорти» для своїх громадян, далеко не всі держави підтримують ідею запровадження додаткових мит, додала Цимановська. Зокрема, німецька влада заявила про побоювання щодо дискримінації людей, які ще не отримали вакцину.

Приєднуйтесь до нас в соцмережах!
Подякувати 🎉