У разі якщо російські війська просунуться далі на захід і захоплять територію шахтоуправління «Покровськвугілля», Україна втратить єдине джерело коксівного вугілля. Це може призвести до падіння виробництва сталі в 2-3 рази. Про це йдеться у тексті Reuters.
Металурги називають можливу втрату видобутку коксівного вугілля в Покровську однією з трьох головних ризиків роботи.
Виробництво сталі в Україні може впасти втричі
«За прогнозами, [Україна] виробить до 7,5 млн т сталі до кінця року. Наступного року ми прогнозували збільшення виробництва до понад 10 млн т. Але якщо ми втратимо Покровськ, то... впадемо до 2-3 млн т», – про це Reuters заявив Олександр Каленков, президент асоціації «Укрметалургпром».
Голова асоціації «Укркокс» Анатолій Старовойт підтверджує: всі 3,5 млн тонн коксу, які Україна мала минулого року, було вироблено саме з покровського коксівного вугілля. За даними «Укрметалургпрому», Україна виробила майже 5,9 млн т сталі за дев’ять місяців 2024 року і утримує 20-те місце серед світових виробників сталі. У січні-серпні 2024 року експорт металу склав майже $2 млрд, і 72% експорту припадає на країни ЄС.


Обсяги виробництва в металургії за 9 місяців 2024 року підтверджують прогнози 7,9 млн т сталі за рік. Інфографіка — «Укрметалургпром»
Чи можливо замінити покровське вугілля імпортом
«Ми не знаємо, де взяти вугілля, якщо Покровськ буде захоплено. Важко завезти його по імпорту; сьогодні не так просто імпортувати морем», – сказав він Reuters.
«Імпорт, звичайно, буде, але його буде недостатньо», – додає Каленков.
Він впевнений, що вимушений перехід на імпортне коксівне вугілля підвищить собівартість виробництва сталі, орієнтовно, на 35-40%. Такі цифри він назвав на галузевому круглому столі.
Каленков прогнозує, що замінити покровське коксівне вугілля можна за рахунок імпорту з США, Південної Африки і інших країн континенту. «ArcelorMittal Кривий Ріг» вже створив запаси вугілля на випадок збоїв у постачанні, хоча вже компенсує дефіцит імпортною сировиною. В «Метінвесті» розвиток ситуації навколо Покровська не коментують.
Що відбувається навколо Покровська
Лінія фронту на підступах до Покровська повільно, але просувається, попри твердження про відносну стабілізацію. За даними Reuters, наразі росіяни підійшли приблизно за 12 км від міста. З кінця серпня 2024 у Покровську продовжується примусова евакуація сімей з дітьми. Корпорація «Метінвест», власник «Покровськвугілля», вивозить сім’ї своїх працівників до Дніпропетровської області, включаючи дитячий табір під Кам’янським.
Шахти «Покровськвугілля» розташовані на захід від міста, робітників сюди возять працювати вахтовим методом. Це наразі єдине місце, де в Україні добувають коксівне вугілля, без якого неможливе виробництво сталі.

Лінія фронта на Покровському напрямку станом на 16 жовтня 2024 року