Хто такі «Птахи Пастера» і як до них потрапити

Хто такі «Птахи Пастера» і як до них потрапити

Дмитро з позивним «Малой» — оператор FPV-дронів у підрозділі «Птахи Пастера» 109 окремої бригади ТрО. Свою службу він починав як стрілець у роті, а згодом перейшов до БпЛА. Перший крок — «мавік», з якого вдалося злетіти з першої спроби. Командир побачив у хлопцеві потенціал, і невдовзі Дмитро став пілотом FPV-дронів.

«У мене був ігровий комп'ютер, і ми з другом удвох скинулися, щоб придбати радіоапаратуру для керування. Почали літати просто в симуляторі, для себе, раптом з цього щось вийде. В нашому батальйоні саме сформувався взвод БпАК, і мені дали вибір: залишатись на «мавіку» чи пілотувати FPV. Обрав останнє, тому що це було набагато цікавіше для мене. Завжди була мрія підбити декілька танків. І ось БМП вже є, по танку теж було влучання. З перших вильотів у мене все було налагоджено в роботі на FPV. Бо на той момент налітав достатньо часу на симуляторах», — розповідає Дмитро.

Ключову роль у підготовці відіграло геймерське минуле — Call of Duty, PUBG, які, за словами «Малого», розвинули моторику пальців. Це критично важливо під час польотів — особливо при маневруванні між деревами або за сильного бокового вітру.

Додаткову підготовку він проходив на курсах Victory Drones у Покровську. Після завершення навчання — екзамен, сертифікат і новий рівень.

«Малой» радить не чекати мобілізації: ще у цивільному житті можна освоїти бази Betaflight, симулятори, пілотування. Так майбутній оператор БпЛА одразу потрапить у свій підрозділ, а не навчатиметься «з нуля» на фронті.

«Якщо цивільна людина загорілася службою у підрозділі безпілотних систем, то я б радив до сильного бажання додати прокачку здібностей пілотування. Також знадобляться базові знання Betaflight. Це програма для налаштування дронів. Якщо ти не вмієш користуватись електронікою, ти маєш хоча б навчитись керувати БпЛА. Дуже багато хто в цивільному житті вже сам тренується літати. Аби в разі чого одразу потрапити на оператора FPV. Тут ситуація "Win-Win": підрозділ отримує кваліфікованого виконавця, а людина — роботу мрії», — говорить Дмитро.

Командир підрозділу «Пастер» також прийшов у цю сферу з хобі — керованих моделей авто.

«Я займався автомодельним спортом з сином. У нас були автомобільні моделі керовані на радіоуправлінні, з якими ми їздили на змагання до Києва. По всій Україні їздили. І за рахунок цього мене покликали до FPV дронів, бо маю якесь уявлення про радіоапаратуру», — розповідає «Пастер».

Зараз він керує екіпажем БпЛА з чотирьох людей: FPV-пілот, пілот Matrice 30T (він же «матрас»), майстер зі спорядження і командир. Через нестачу кадрів кожен має бути універсалом.

«Командир може замінити всіх. Як пілот, але окрім «матраса». На «матрасі» не літаю. Зате у мене пілот FPV може літати на «матрасі». Я тоді займаю його місце пілота, а він займає місце «матрасоводника». У нас потреба в «матрасоводниках». У нас людей, які можуть управляти «матрасами», дуже мало. Якщо людина захворіла, щось трапилось, якісь сімейні обставини, щоб його замінити — це ціла у нас виходить процедура. Процес такий, блін, не дуже приємний. Тому що доводиться забирати з інших екіпажів людей, щоб перестрахувати друга», — говорить «Пастер».

Інтерв'ю з командиром підрозділу БпЛА «Птахи Пастера» 109 ОБр ТрО (відео):


Навчання нині доступне: можна пройти сертифіковані курси або навчитися самостійно, підтвердити навички та долучитися до підрозділу.

Контакти рекрутингу 109 ОБр ТрО:

+380 99 559 65 22 (WhatsApp)

+380 73 109 10 41 (WhatsApp)

Читати на The Page