Виставка «(Не)помітні історії», що розгорнеться у 10 містах України, розкриє трагічні події, які залишаються непомітними для багатьох, але водночас перетворюються на справжні драми для тих, хто втратив своє рідне гніздо.
Про це повідомляють Центри допомоги врятованих у Facebook.
Фотопроєкт розкриває історії тих, хто пережив полон, депортацію, сексуальне насильство та інші страхіття, пов'язані з війною. За допомогою зображень їхніх найцінніших речей, взятих з собою під час евакуації, виставка відображає найтонші відчуття та надії цих людей.
На фотографіях можна побачити ключі від квартир у містах, які вже не належать їхнім власникам, книги з бібліотек, які залишилися у містах, що потрапили під окупацію, або навіть синьо-жовту стрічку, яка символізує виживання під час полону.
За даними міжнародних організацій, понад 5 мільйонів українців стали внутрішньо переміщеними особами через події війни. І, незважаючи на те, що ці числа вражають, виставка «(Не)помітні історії» спрямована на те, щоб нагадати громаді, що кожна цифра в цій статистиці — це життя, трагедії та мрії реальних людей.
«У Центрах допомоги врятованим українцям надається безоплатна соціально-психологічна підтримка. Важливою для них є і підтримка від оточення. Фотопроєкт «(Не)помітні історії» розкриває життєві історії 9 героїв, нагадуючи про людські обличчя за статистикою війни», — говорить Массімо Діана, представник Фонду ООН у галузі народонаселення в Україні (UNFPA).
Серед виставлених речей — прикраси, які окупанти вирішили зірвати з дівчат на блокпосту, єдина сумка, яку жінці вдалося взяти з дому перед депортацією, а також записка від подруги, яка залишилася на окупованих територіях. Кожен елемент має свою унікальну історію, що розповідає про силу та волю людей.
«Виїзд зі свого будинку і рідного міста був важким, оскільки все там було для мене дорогим. Але залишатися під окупацією було неможливо. Тепер я знаю, що російські війська вже вторглися у мій будинок і забрали все. Проте я тримаю ключі особливо обережно, бо вони символізують мій зв'язок з рідним домом, і я сподіваюся відчинити ними свої двері, – говорить героїня виставки Оксана (ім'я змінено з метою безпеки).
Жінка зауважила, що тільки переступила поріг Центру допомоги врятованим, вона відчула, що тут їй комфортно, наче вдома. Її бажанням є створити схожий центр у своєму рідному Бердянську, особливо після того, як місто визволиться від окупації.
Коли та де пройдуть виставки «(Не)помітні історії»
Виставка відбудеться в Центрах допомоги врятованим у 10 містах України, а саме:
- у Чернівцях із 7 грудня
- у Полтаві з 8 грудня
- в Одесі з 8 грудня
- у Дніпрі з 11 грудня
- у Харкові з 11 грудня
- у Кропивницькому з 11 грудня
- у Мукачеві з 11 грудня
- у Києві з 11 грудня
- у Запоріжжі з 12 грудня
- у Львові з 13 грудня
Центри допомоги врятованим створені в рамках ініціативи Офісу віцепрем'єр-міністерки з питань європейської та євроатлантичної інтеграції спільно з урядовою уповноваженою з питань гендерної політики, у партнерстві з Фондом ООН у галузі народонаселення (UNFPA). Цей ініціативний проєкт отримав фінансову підтримку урядів Бельгії, Франції, Швеції та здійснює співпрацю з місцевими органами влади та громадськими організаціями.
Раніше повідомляв, що протягом року зменшилася кількість українських біженців, внутрішньо переміщених осіб і громадян в окупації.