Facebook Pixel

Безпрецедентний обвал турецької ліри. У яких країнах очікується продовження валютної кризи

Безпрецедентний обвал турецької ліри. Фото: pixabay.com

Безпрецедентний обвал турецької ліри. Фото: pixabay.com

Турецька ліра впала до рекордного мінімуму в 13,44 за долар США, що ще донедавна здавалося неможливим, а психологічним бар'єром вважали 11 лір за долар.

«Це божевілля там, де ліра, але це відображення божевільних умов грошово-кредитної політики, в яких наразі діє Туреччина», — зазначив Тім Еш, старший стратег із ринків, що розвиваються, Bluebay Asset Management, передає CNBC.

У цей період у 2019 році ліра торгувалася приблизно по 5,6 за долар. На той момент це стало приголомшливою новиною, оскільки тоді ліра обрушилася з рівня 3,5 за долар у середині 2017 року.

Telegram Logo

Чому впала турецька ліра

Вважається, що обвал був спровокований після того, як президент Туреччини Реджеп Тайїп Ердоган виступив за подальше зниження процентних ставок центробанку, щоб стимулювати виробництво. Водночас у Туреччині зростає інфляція, яка досягла близько 20%.

Курс турецької валюти знижується з початку 2018 року, і це відбувається з декількох причин: геополітичної напруженості із Заходом, дефіциту поточного рахунка, скорочення валютних резервів і збільшення боргу, але, що найважливіше, через відмову підвищувати процентні ставки для вповільнення інфляції.

Хто ще постраждає від валютної кризи

Туреччина, можливо, не єдина країна, яка зіткнулася з валютною кризою. Відомий інвестор Марк Мобіус припустив, що майбутнє підвищення відсоткових ставок ФРС США може призвести до обвалу національних валют тих держав, які мають заборгованість у доларах.

Аналіз, опублікований минулого тижня інвестиційним банком Nomura, показав, що чотири ринки, що розвиваються, найбільш схильні до ризику валютної кризи: Єгипет, Румунія, Туреччина та Шрі-Ланка.

Підвищення процентних ставок ФРС США, що готується, пройде в той час, коли ринки, що розвиваються, стикаються з низкою проблем: зростанням бюджетного дефіциту та дефіциту поточного рахунка, а також зростанням цін на продукти харчування.

Коментарі

Всі новини