Переважна більшість українців ідентифікують себе з православ’ям. За даними опитування Київського міжнародного інституту соціології (КМІС), таку відповідь на питання щодо релігійної самоідентифікації надали 75% респондентів.
З-поміж них 54% опитаних вважають себе вірянами Православної церкви України (ПЦУ) і лише 4% — Української православної церкви Московського патріархату (УПЦ МП). Ще 14% обрали неконкретизований патріархат. Дослідження КМІС свідчить про те, що за рік частка вірян ПЦУ зросла на 12% — із 42% у червні минулого року до 54% у липні поточного. Осіб, які ідентифікують себе з УПЦ МП, навпаки, стало на 14% менше – з 18% до 4% за звітний період. Проти минулого року зросла й частка атеїстів в Україні – із 7 до 10%.

Як змінювалась релігійна самоідентифікація українців з роками. Фото: КМІС
У регіональному вимірі понад 50% опитаних ідентифікують себе з ПЦУ в західних, центральних і південних областях України, 42% — на Сході. Частка вірян, які зараховують себе до УПЦ МП, у регіонах коливається від 3% до 6% (найменше на Заході, найбільше на Сході).

Скільки вірян ПЦУ та УПЦ у різних регоінах України. Фото: КМІС
У лінгвоетнічному вимірі в усіх категоріях найбільше опитаних відносять себе до ПЦУ. Найвищу частку підтримки УПЦ МП зафіксовано серед російськомовних росіян, однак вона складає лише 15%, тоді як 36% російськомовних росіян ідентифікують себе з ПЦУ.

15% російськомовних росіян відносять себе до УПЦ МП. Фото: КМІС
«Ми бачимо, що хоча Українська Православна Церква (Московського Патріархату) зберігає фактичний контроль над більшістю парафій, водночас у свідомості українців вона зазнала значних репутаційних втрат (зрозуміло, через асоціації з російським агресором). Навіть нещодавні рішення, спрямовані на зменшення асоціації з росією, принаймні зараз не допомагають УПЦ МП повернути хоча б частину попередньої прихильності. І, найімовірніше, без радикальних (у сприйнятті населення) рішень щодо «українізації» Церкви ситуація для УПЦ МП найближчим часом істотно не покращиться», — прокоментував результати дослідження Антон Грушецький, заступник виконавчого директора КМІС.
Контекст. У липні Православна церква України звернулася до Константинопольського патріархату з проханням притягнути єпископа Російської православної церкви Кирила (Володимира Гундяєва) до канонічної відповідальної та позбавити його права займати престол.
Головне від The Page
Дякуємо, що підписалися на The Page.
Буде гаряче!
Раз на тиждень ми будемо відправляти вам найцікавіші редакційні матеріали.
Я погоджуюсь з політикою конфіденційності
Читайте також
Головна подія ресторанного бізнесу цієї весни – PRORESTO’25 в Одесі 28 квітня!