Facebook Pixel

УПЦ vs ПЦУ. До якої конфесії зараховують себе більшість українців — опитування

Переважна більшість українців ідентифікують себе з православ’ям. За даними опитування Київського міжнародного інституту соціології (КМІС), таку відповідь на питання щодо релігійної самоідентифікації надали 75% респондентів.

З-поміж них 54% опитаних вважають себе вірянами Православної церкви України (ПЦУ) і лише 4% — Української православної церкви Московського патріархату (УПЦ МП). Ще 14% обрали неконкретизований патріархат. Дослідження КМІС свідчить про те, що за рік частка вірян ПЦУ зросла на 12% — із 42% у червні минулого року до 54% у липні поточного. Осіб, які ідентифікують себе з УПЦ МП, навпаки, стало на 14% менше – з 18% до 4% за звітний період. Проти минулого року зросла й частка атеїстів в Україні – із 7 до 10%.

Як змінювалась релігійна самоідентифікація українців з роками. Фото: КМІС

Як змінювалась релігійна самоідентифікація українців з роками. Фото: КМІС

У регіональному вимірі понад 50% опитаних ідентифікують себе з ПЦУ в західних, центральних і південних областях України, 42% — на Сході. Частка вірян, які зараховують себе до УПЦ МП, у регіонах коливається від 3% до 6% (найменше на Заході, найбільше на Сході).

Скільки вірян ПЦУ та УПЦ у різних регоінах України. Фото: КМІС

Скільки вірян ПЦУ та УПЦ у різних регоінах України. Фото: КМІС

У лінгвоетнічному вимірі в усіх категоріях найбільше опитаних відносять себе до ПЦУ. Найвищу частку підтримки УПЦ МП зафіксовано серед російськомовних росіян, однак вона складає лише 15%, тоді як 36% російськомовних росіян ідентифікують себе з ПЦУ.

15% російськомовних росіян відносять себе до УПЦ МП. Фото: КМІС

15% російськомовних росіян відносять себе до УПЦ МП. Фото: КМІС

Quote«Ми бачимо, що хоча Українська Православна Церква (Московського Патріархату) зберігає фактичний контроль над більшістю парафій, водночас у свідомості українців вона зазнала значних репутаційних втрат (зрозуміло, через асоціації з російським агресором). Навіть нещодавні рішення, спрямовані на зменшення асоціації з росією, принаймні зараз не допомагають УПЦ МП повернути хоча б частину попередньої прихильності. І, найімовірніше, без радикальних (у сприйнятті населення) рішень щодо «українізації» Церкви ситуація для УПЦ МП найближчим часом істотно не покращиться», — прокоментував результати дослідження Антон Грушецький, заступник виконавчого директора КМІС.

Контекст. У липні Православна церква України звернулася до Константинопольського патріархату з проханням притягнути єпископа Російської православної церкви Кирила (Володимира Гундяєва) до канонічної відповідальної та позбавити його права займати престол.

Приєднуйтесь до нас в соцмережах!
Подякувати 🎉