У столиці Ірану Тегерані розбився пасажирський літак Boeing 737 рейсу PS 752 «Міжнародних авіаліній України» (МАУ). Про це 8 січня повідомило іранське інформагентство Tasnim News Agency.
За оновленими даними пресслужби Ради нацбезпеки і оборони, у літаку було 168 пасажирів і 9 членів екіпажу, серед них двоє громадян України. Усі дев'ять членів екіпажу — також громадян України. Також серед пасажирів були 82 громадянина Ірану, 63 – Канади, 10 – Швеції, 4 – Афганістану, 3 – Німеччини, 3 – Великобританії.

Як повідомив у своєму Telegram-каналі президент України Володимир Зеленський, літак МАУ зазнав катастрофи і впав неподалік міжнародного аеропорту імені Імама Хомейні. За словами Зеленського, інформація щодо пасажирів уточнюється.
Водночас прем'єр Олексій Гончарук заявив, що на місці трагедії вже працює український консул, створено оперативну кризову групу.
Прессекретар міністерства транспорту Ірану Гасем Бініаз повідомив агентству IRNA, що невдовзі після зльоту у літака загорівся один з двигунів. Reuters пише, що авіакатастрофа сталася через технічні проблеми. Агентство також повідомляє про те, що в компанії Boeing дізналися про катастрофу літака з повідомлень ЗМІ та збирають інформацію.
Пізніше у МАУ повідомили про призупинення виконання власних рейсів до Тегерану на невизначений термін. Окрім того, президент авіакомпанії Євгеній Дихне на пресбрифінгу заявив, що літак був справний. Останнє планове технічне обслуговування він проходив 6 січня 2020 року.
Представник Міністерства доріг і міського розвитку Ірану Кассім Нізамі заявив, що причина катастрофи лайнера була технічною, пише «Комерсантъ». Посольство України в Ірані виключило версію про теракт або ракетну атаку, але невдовзі це повідомлення зникло, пише hromadske.ua.
У зв'язку з авіакатастрофою президент Зеленський доручив провести перевірку льотної придатності флоту цивільної авіації. Офіс Генпрокурора почав розслідування авіакатастрофи.
Контекст
Відносини між США та Іраном різко загострилися після того, як іранського воєначальника Кассема Сулеймані, командувача спецпідрозділу «Аль-Кудс» у складі Корпусу вартових ісламської революції (КВІР), призначеного для проведення спецоперацій за межами Ірану, було вбито у п'ятницю, 3 січня 2020 року, в результаті удару безпілотника США по його автоколоні в аеропорту Багдада.
За заявою Пентагону, спецоперацію зі знищення Сулеймані було проведено за особистим розпорядженням президента США Дональда Трампа, який віддав наказ про ліквідацію Сулеймані після атаки 27 грудня 2019 року на іракську базу під Кіркуком, де розміщуються американські контрактники. В результаті атаки один американський військовослужбовець загинув.
Тегеран розцінює вбивство Сулеймані як акт, який може привести до ескалації регіонального конфлікту і порушити поставки нафти у світі.
Як повідомляє CNN, Федеральна авіаційна адміністрація (FAA) США увечері 7 січня (у ніч на 8 січня за Києвом) заборонила не військовим американським літакам літати над територіями Ірану та Іраку, а також над акваторіями Оманської та Персидської заток. Такі дії вони пояснили останніми подіями на Близькому Сході.
У ніч на 8 січня Іран завдав ракетних ударів по авіабазі Айн аль-Асад і військовій базі в Ербілі, де знаходилися військовослужбовці США. Тегеран стверджує, що в результаті атаки базу Айн аль-Асад було «повністю зруйновано». У Пентагоні поки не готові оцінити завдані збитки. Президент США Дональд Трамп спокійно відреагував на такі дії.