Що очікує на USAID після останніх кроків Трампа

Що очікує на USAID після останніх кроків Трампа

Агентство США з міжнародного розвитку можуть підпорядкувати Державному департаменту. Про реальність загрози втрати незалежності для USAID пише Politico з посиланням щонайменше на сімох людей, близьких до адміністрації Дональда Трампа.

Трамп за неповний тиждень встиг заморозити мільярди іноземної допомоги, включаючи величезну кількість програм USAID; відправив у відпустку керівників Агентства з міжнародного розвитку (близько 60 менеджерів) і розірвав контракти з сотнями підрядників.

Новий керівник USAID досі не призначений, фактично в ньому зараз головує чиновник Держдепу.

Є версія, що USAID можуть підпорядкувати так званому «бюро F» – держдепівському управлінню іноземної допомоги. Куратором бюро в департаменті є Піт Марокко. За першого президентства Трампа він вже приходив на посаду в USAID. Тоді в агенції його сприйняли різко негативно і швидко вивели зі штату.

Як адміністрація Трампа намагається ослабити USAID

Офіційно USAID заперечує плани адміністрації підпорядкувати агенцію Держдепу. Водночас розвиток подій свідчить, що агентство намагаються ослабити. Навіть якщо де-юре його не ліквідують (для цього потрібно рішення Конгресу), воно може втратити незалежність.

Два чиновники USAID повідомили, що в агентстві вже обговорюють, як передати систему фінансового менеджмента агентства – програму «Фенікс» – в управління Держдепартаменту. Нібито щоб оптимізувати паралельні потоки фінансової допомоги від двох великих відомств.

«Мене непокоїть, що реорганізацію агентства можуть використати як привід для подальшого скорочення допомоги США іноземним державам», — коментує конгресмен Грегорі Мікс, член комітету Палати представників у закордонних справах.

Зміни в USAID можуть підірвати не тільки гуманітарну роботу в усьому світі, але й репутацію Америки у конкуренції з боку таких країн, як Китай, нагадав він.

Багато хто в політикумі вважає, що ситуація навколо USAID демонструє, як саме «адміністрація знищить інші агентства США», прокоментував екс-представник агентства.

Це не перша спроба ліквідувати USAID

USAID позиціонує себе як незалежне агентство у політичному підпорядкуванні держсекретаря. Де-юре держсекретар має повноваження виділяти фінансування USAID, агентство і Держдеп отримують спільні асигнування від Конгресу. Проте фактично Держдепартамент не займався мікроменеджментом в USAID. У агентства понад 9000 співробітників у більш ніж 100 країнах, у Держдепу – близько 75 000, включаючи місцевих співробітників в інших країнах.

Періодично ідея зробити USAID частиною Держдепу виникає то у демократів, то у республіканців. За першої каденції Трампа план злиття USAID з Держдепом у 2017 році «збило» двопартійне голосування в Капітолії.

Цього разу адміністрація може просто «підвісити» ситуацію, щоб нова спроба офіційно об’єднати чи реорганізувати два відомства не розбилася о необхідність схвалення у Конгресі. Дійсно, навіщо об’єднувати офіційно, якщо можна зробити це неофіційно?

Читати на The Page