Україна щорічно втрачає близько $30 млрд через відплив трудових ресурсів за кордон, всього за попередніми підрахунками країна за 10 років втратить 5 млн працездатних людей.
Основними причинами виїзду українців на роботу за кордон є низька заробітна плата, відсутність роботи за спеціальністю та складна економічна ситуація в країні, зазначила консультант з економічних питань «Українського інституту майбутнього» (UIF) Юлія Самаєва під час презентації нової стратегії міграційної політики у прес-центрі. агенції «Інтерфакс-Україна».
«Щороку 300-400 тис. українців виїжджають на роботу за кордон (переважно – Угорщину, Словаччину, Польщу та ін.), де існують спеціальні програми залучення наших громадян: спрощення правил в'їзду та перебування, соціальні пакети, пільги програми залучення студентів та школярів … Через 10 років Україна може втратити близько 5 млн. трудового населення», — зазначає експерт.
Вона наголосила, що достовірних цифр, які відображають реальну трудову міграцію, немає. Це ще більше «відбиває байдужість до проблеми втрати працездатного населення».
Тому Україні вже сьогодні потрібна розробка нової стратегії міграційної політики, яка знизить ризики втрати робочих рук у країні.
На думку директора економічних програм UIF Анатолія Амеліна, така стратегія має базуватися на таких пригнципах:
- стимулювання бізнес-активності у регіонах із значним трудовим відтоком (західна Україна);
- розвиток спільних державно-приватних проектів;
- покращення якості освіти;
- запуск повноцінної пенсійної реформи та страхової медицини з можливістю участі у ній мігрантів з інших країн;
- адаптаційне навчання для мігрантів та їхніх сімей в Україні.
Самаєва вважає, що стратегія боротьби з відпливом трудових ресурсів обов'язково має містити дві складові:
- повернення українських мігрантів на батьківщину;
- залучення трудових мігрантів із інших країн.
«Щодо повернення українських мігрантів в Україну, необхідне створення комплексної програми, яка містить можливості повторного асимілювання на батьківщині, кредити, гранти на відкриття бізнесу, покупку нерухомості, пільги, інвестиційні програми та інформаційну підтримку», — зазначив Амелін.
Водночас, залучення трудових мігрантів з інших країн має базуватися на спрощенні правил в'їзду та перебування, трудового оформлення, спрощення інтеграції та адаптації.
На думку експертів, питання скорочення населення та трудових ресурсів мають вирішуватися як на всіх рівнях державного управління.
За даними електронного підрахунку, населення України на 1 грудня 2019 року становило 37,3 млн осіб. Офіційні дані Держстату свідчать. що на 1 січня 2022 року в Україні проживало трохи більше 41 млн осіб, проте Держстат враховує мешканців ОРДЛО, кількість яких оцінюється у 2-3 млн осіб.