Україна попросить Єврокомісію відстрочити додаткові мита за викиди вуглецю

Україна попросить Єврокомісію відстрочити додаткові мита за викиди вуглецю

Київ звернеться до Єврокомісії, щоб розпочати переговори про відтермінування CBAM (тарифу на викиди вуглецю). Український союз промисловців і підприємців каже: це необхідне рішенні.

Про це йдеться в пресрелізі УСПП, який отримав The Page.

Відтермінування мит за викиди вуглецю: що відомо про звернення України

Кабінет Міністрів планує ініціювати офіційне звернення до ЄC з проханням відтермінувати дію механізму CBAM (Carbon Border Adjustment Mechanism) щодо українського експорту.

УСПП зазначає, що наразі тариф на викиди вуглецю діє в обмеженому форматі, а з 1 січня 2026-го очікується повноцінне розгортання механізму. Зокрема, йдеться про податок на вуглецеві викиди на ввезену продукцію:

  • металургійної,
  • цементної,
  • хімічної,
  • інших галузей.

За попередніми підрахунками, його запровадження коштувало б українським виробникам понад €1 млрд. Через це УСПП неодноразово звертався до урядових структур, європейських партнерів та міжнародних організацій із закликом врахувати виняткові умови, в яких працює промисловість України.

«Ми ще минулого року наголошували, що застосування CBAM без перехідного періоду чи винятків для України — це економічно згубне рішення. У березні цього року ми знову зверталися до уряду з аргументами від бізнесу й експертів. УСПП послідовно підтримує євроінтеграцію, але підходи щодо вуглецевих мит мають бути справедливими і реалістичними», — зазначають в діловому союзі.

УСПП каже, що промисловість України наразі працює в умовах повномасштабної війни: підприємства зазнають руйнувань від ворожих обстрілів, стикаються з браком обігових коштів, втрачають ринки та паралельно змушені інвестувати в енергетичну автономність, щоби уникнути простоїв у блекаути.

Викиди вуглецю. Фото: depositphotos

Тому, за словами Українського союзу промисловців і підприємців, запровадження додаткового мита за викиди вуглецю без урахування цих факторів — прямий удар по конкурентоспроможності українського експорту.

УСПП підкреслює, що CBAM не повинен стати новою торговельною стіною між Україною та ЄС. Союз закликає європейських партнерів виявити солідарність — не лише політичну, але й економічну, адже це також частина колективної безпеки.

Крім того, Український союз промисловців і підприємців, Антикризовий штаб стійкості економіки в умовах воєнного стану разом із галузевими об’єднаннями готують цільове засідання з питань погоджених із ЄС дій щодо реалізації політики декарбонізації.

«ЄС має врахувати, що Україна захищає не лише себе, а й безпеку Європи. Тому і підтримка має бути відповідною — включно з економічними винятками на період війни та відновлення від наслідків російської агресії», — наголосив президент УСПП Анатолій Кінах.

Нагадаємо, у червні 2024 року Міндовкілля порахувало, що за 2 роки війни від воєнних дій в Україні обсяг викидів сягнув майже 52 млн т вуглецю.

Читати на The Page