У Верховній Раді України зареєстровано новий законопроєкт «Про ветеранське підприємництво», розроблений групою народних депутатів спільно з експертами та ветеранами-підприємцями. Ініціатива спрямована на підтримку та розвиток ветеранського бізнесу в Україні.
Законопроєкт №10258 спрямований на створення умов для ведення ветеранського бізнесу, включаючи правове визначення, державну підтримку та сприяння у розвитку підприємництва серед ветеранів.
Як визначено у пояснювальній записці, даний законопроєкт:
- передбачає порядок набуття суб'єктом підприємництва статусу ветеранського та його втрату;
- запроваджує облік відомостей щодо суб'єктів ветеранського підприємництва в Єдиному державному реєстрі ветеранів війни;
- встановлює види та форми державної підтримки ветеранського підприємництва;
- встановлює засади міжнародного співробітництва у сфері ветеранського підприємництва.
Зокрема, суб'єктами ветеранського підприємництва вважатимуться ветерани війни, член їх сім'ї, члени сім'ї загиблого (померлого) ветерана війни, член сім'ї загиблого (померлого) Захисника чи Захисниці України, зареєстровані у встановленому законом порядку як фізична особа — підприємець та які провадять незалежну професійну діяльність і взяті на податковий облік як самозайнята особа. Також до суб'єктів ветеранського підприємництва відноситимуться юридичні особи будь-якої організаційно-правової форми, які відповідають будь-якому одному із таких критеріїв:
- ветеран війни самостійно та/або із іншими ветеранами війни та/або із членами сім'ї ветерана війни, та/або із членами сім'ї загиблого (померлого) ветерана війни, та/або із членами сім'ї загиблого (померлого) Захисника чи Захисниці України володіє корпоративними правами такої юридичної особи у розмірі не менше 60 відсотків сформованого статутного капіталу такої юридичної особи;
- 60 і більше відсотків членів такої юридичної особи є ветеранами війни та/або членами їх сім'ї, та/або членами сім'ї загиблого (померлого) ветерана війни, та/або членами сім'ї загиблого (померлого) Захисника чи Захисниці України.
Набуття статусу суб'єкта ветеранського підприємництва за цим Законом є добровільним.
Для ветеранського підприємництва держава запроваджуватиме податкові механізми стимулювання діяльності, пріоритетно залучатиме до здійснення постачання продукції (робіт, послуг) для державних та регіональних потреб, гарантуватиме права під час здійснення державного нагляду (контролю), сприятиме спрощенню дозвільних процедур тощо.
Основними видами державної фінансової підтримки згідно з законопроєктом є:
- надання фінансової підтримки, грантів, іншого виду фінансування на безоплатній та безповоротній основі;
- надання кредитів для започаткування і ведення підприємницької діяльності;
- компенсація відсоткових ставок за кредитами, що надаються на реалізацію проєктів суб'єктів ветеранського підприємництва;
- компенсація лізингових, факторингових платежів та платежів за користування гарантіями;
- надання гарантії та поруки за кредитами суб'єктів ветеранського підприємництва;
- підтримка впровадження енергозберігаючих та екологічно чистих технологій;
- інші види не забороненої законодавством державної підтримки.
«Цей законопроєкт є значним кроком у напрямку надання додаткових можливостей для ветеранів, які прагнуть вести власний бізнес. Він має на меті створення умов для розвитку та підтримки ветеранського бізнесу в Україні. Включає положення, які визначають правовий статус ветеранських підприємств, принципи державної підтримки у цій сфері, а також механізми сприяння ветеранам у веденні бізнесу», – кажуть в Українському ветеранському фонді.
Тепер законопроєкт чекає на розгляд в профільних комітетах, після чого буде винесений на голосування у Верховній Раді.