Прем'єр-міністр Японії Сігеру Ісіба в офіційній резиденції. Фото: Yoshinobu Goto/The Yomiuri Shimbun
Японський Інститут піонерів космосу Кюсю (iQPS) при Університеті Кюсю надаватиме українській військовій розвідці зображення з радарів із синтезованою апертурою (РЛС). Угоду було підписано минулого тижня. Про це пише Intelligence Online.
Переговори між японською та українською владою з цього приводу розпочалися наприкінці лютого. Обговорення посилилися після того, як 6 березня Сполучені Штати відкликали свого радника з питань розвідки в Україні. Пізніше Вашингтон відновив свою підтримку, але переговори тривають.
iQPS вже має п'ять супутників спостереження за ПС на орбіті і планує запустити ще два до кінця 2026 року. Однак обидві сторони дали собі два-три місяці на те, щоб встановити інструменти програмування і прийому iQPS на платформу ГУР.
Водночас Токіо підтвердив свою обіцянку надати Києву $1 млрд, які мають піти на компенсацію втрати фінансової підтримки з боку США.
Заповнити прогалину втраченої підтримки США
ГУР все ще працює над тим, щоб стати незалежним від американських знімків на випадок, якщо Вашингтон знову припинить свою допомогу.
З iQPS майбутнє виглядає для Києва світлим з точки зору радіолокації. Це відбувається на додаток до радіолокаційних зображень, що надаються фінською компанією Iceye і, меншою мірою, Німеччиною (SAR-Lupe і SARah) та Італією (Cosmo-SkyMed і Cosmo-SkyMed 2). При поєднанні їх можливостей вони потенційно можуть передавати більше радіолокаційних зображень, ніж Національне розвідувальне управління США забезпечувало раніше власними силами і за рахунок придбання у комерційних операторів Capella Space і Umbra.
Однак, з точки зору оптики, Україна все ще потребує забезпечення повного її спектру. Незважаючи на доступ до супутників Pléiades Neo компанії Airbus Group і збільшення прав на отримання зображень на французьких супутниках CSO діапазону, Україна значно відстає від того, що надають США — або безпосередньо, або через доступ до комерційних знімків компаній Maxar і BlackSky, придбаних за контрактами з Національним агентством геопросторової розвідки.
Жоден європейський оператор не здатен надавати оптичні супутникові знімки на рівні державних і комерційних пропозицій США — ні з точки зору доступності даних протягом доби, ні з точки зору можливості доступу до інструментів прямих трансляцій. Навіть після офіційного відкриття потоків даних на початку березня Вашингтон продовжує обмежувати доступ України до детальних знімків російської території.